Jak zvážit králíka
Říkáte si, proč byste měli králíka vážit? Hlavním důvodem je, abyste zjistili, jestli nemá nadváhu. Nadváha je nejen pro králíčky velmi nebezpečná, proto je třeba hmotnost králíčka pravidelně kontrolovat a případně mu upravit krmnou dávku a zařadit do jeho života více pohybu. Druhý důvod vážení králíka je neméně důležitý, a to především v období rekonvalescence králíčka po chirurgických zákrocích nebo po broušení zoubků, abyste měli jasno, zda králík baští a přibírá na váze nebo hubne a je třeba ho dokrmovat. Pokud nevíte, jak na dokrmování králíka, přečtěte si tento článek. Abyste však zaznamenali denní váhové přírůstky nebo úbytky králíka, je třeba mít přesnější, digitální váhu a hmotnost si zapisovat. Při návštěvě veteriny se veterináři obvykle na váhu králíčka zeptají, když mu potřebují nadávkovat léky, ale pokud jeho váhu neznáte, sami si ho zváží.
Jak tedy postupovat při vážení králíka doma?
Nejlepší na vážení králíčka je dětská váha, ale tu doma nemáme všichni. Obvykle doma najdete váhu kuchyňskou nebo klasickou. Kuchyňská váha je dobrá pro mláďata, ale pro dospělého králíka je malá, jak ho tedy zvážit na digitální lidské váze?
Váha králíčky může studit a navíc klouže, položte mu na ni tedy pár kuchyňských utěrek, dečku nebo ručník, pak ji zapněte, popřípadě vynulujte a zvažte králíčka. Aby králík na váze vydržel, můžeme mu na ni dát pamlsek, který ho na krátkou dobu, než váha odečte jeho hmotnost, zabaví. Když se králík na váhu nevejde celý, můžeme ho na ní na krátkou chvilku nechat panáčkovat za pamlskem.
Druhou možností je zvážit králíka v ubikaci. Na váhu nejprve položte kartonovou krabici, plastový box nebo přepravku a dejte do ní pár pamlsků. Poté váhu zapněte, případně vynulujte a teprve potom zvažte králíčka.
Třetí možností je zvážit nejprve sebe, potom zvážit sebe s králíkem v náručí a hmotnosti odečíst. Výsledná hmotnost bude hmotnost králíčka. Je však třeba zmínit, že tato možnost vážení králíka je nejméně přesná a postačí pouze pro hrubou orientaci v jeho hmotnosti.