Osmák
Obsah článku:
- Taxonomické zařazení
- Obecně o osmákovi
- Společenský život osmáků
- Kde koupit osmáka
- Hlasová komunikace osmáků aneb proč osmák píská
- V čem chovat osmáky
- Vybavení klece pro osmáky
- Výběh osmáka doma
- Krmení osmáka
- Rozmnožování osmáků
- Poradna chovu osmáků
I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.
Taxonomické zařazení
Osmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)
Obecně o osmákovi
Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako u potkanů. Jsou to velmi aktivní zvířata, která vykazují největší aktivitu v noci. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Osmáci žijí až 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor. Osmáci neumí trávit cukry, při jejich konzumaci jim hrozí cukrovka. Je třeba dbát na pravidelné obrušování zubů, nejen hlodáků, ale i stoliček. Zuby osmáků mají neukončený růst, a tak mohou při špatné krmné skladbě přerůstat a osmáka trápit. Vás následně potrápí péče o něj a vysoké účty u veterináře. Osmáci nejsou mazlivá zvířata, jsou spíše na pozorování než na mazlení. K dětem bych osmáky vůbec nedoporučila, pamatuji si, jak jsem od nich jako malá byla věčně poškrábaná, protože jsem se s nimi chtěla mazlit. A nyní jedna zajímavost. Víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, svlékne ji z kůže? Říká se tomu Tail slip a slouží jako obranná reakce při chycení predátorem. Na ocásek osmáka dávejte pozor, už mu totiž nikdy nedoroste.
Společenský život osmáků
Osmáci jsou velmi aktivní a společenská zvířata, bude jim tedy dobře ve skupince aspoň dvou osmáků. Člověk mu kamaráda nenahradí. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Pokud šarvátky samců končí krví, pak je dobré nechat oba osmáky vykastrovat. Samice jsou oproti samcům více aktivní. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového samce nedokupovat, mám s tím špatné zkušenosti. Nejlepší je k němu dokoupit samici a jeho nechat vykastrovat. Pokud vám uhyne jedna samice ze dvou, k té zbylé pořiďte mladou samičku.
Kde koupit osmáka
Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit v chovatelské stanici, nikdy ne ve zverimexu nebo na inzerát. Chovatelé, kteří nechovají osmáky pod chovatelskou stanicí, jsou často jen množitelé, kteří zvířata náhodně, často i mezi příbuznými jedinci, množí a následně prodávají mláďata. Osmáci z chovatelské stanice mají ověřený původ, lépe se ochočují, mívají lepší povahu a samozřejmě také zdraví, což je důležité, protože tak do budoucna můžete ušetřit za výdaje na veterině. Chovatelská stanice vám také poradí s výběrem osmáka a jeho chovem.
Hlasová komunikace osmáků aneb proč osmák píská
Podle průzkumů vydávají osmáci 15 zvuků. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých vědeckých studiích je doložený zvuk až o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele nebo po aktu páření. V noci mohou osmáci vydávají štěkavé zvuky, což může značit osamělost, stesk, ale i říji samic. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků, kterým si dávají najevo svou náklonnost a radost ze společného soužití.
V čem chovat osmáky
Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít klec někde výš než na zemi, otřesy země při chůzi jsou pro zvířata nepříjemné. Klec s osmáky nesmí být na sluníčku či u topení a rozhodně nedoporučuji ji mít v ložnici. Osmáci jsou totiž v noci velmi aktivní a hlučná zvířata.
Klec pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou. Minimální rozměry klece pro dva osmáky jsou 100 × 50 × 100 cm. Osmáci se totiž mrštně a rádi pohybují ve výškách. Spodek klece musí být z velmi pevného plastu nebo nerezu, skla nebo je dobré mít spodek klece s roštem. Již se vyrábí speciální klece pro osmáky, není tedy problém je sehnat. Osmáci totiž mají velmi pevné zuby a běžný plast rozkoušou a z klece utečou.
Vybavení klece pro osmáky
Osmáci milují pohyb po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte ty z ovocných stromů (jabloň nebo hrušeň), ale vyhněte se peckovinám. Osmáci také milují větvičky břízy, velmi rádi je okusují. Dále můžete zkusit větvičky lípy, habru, ginkga, olše, jasanu, vrby nebo lísky. Větve kromě zábavy osmákovi poskytnou ještě přirozené obroušení zubů.
Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží.
Osmák potřebuje písečné koupele, které mu pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky seženete např. tady.
Osmákům do klece pořiďte kolečko na běhání, osmáci ho milují. Mělo by být tak velké, aby si osmák při běhání neohýbal páteř, ideálně plné, bez žbrdlinek protože si o ně osmáci mohou poranit končetiny.
Výběh osmáka doma
Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte mu z dosahu všechny kabely, nebo je aspoň ochraňte husími krky, které seženete např. v Bauhausu nebo Obi. Odstraňte osmákovi z dosahu také jedovaté rostliny, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky, které najdete.
Krmení osmáka
Osmáci jsou býložravci, základní složkou stravy osmáků je seno. Seno podporuje pohyb střev, dodává potravu střevním bakteriím a obrušuje osmákům zuby. Osmáci neumí trávit cukry. Pokud se jim cukru ve stravě dostává, mohou onemocnět cukrovkou, což se projevuje šedým zákalem oka (kataraktou), zvíře oslepne a následně může uhynout. Osmáci tedy nesmí ovoce, lepší je podávat jim zeleninu, ale jen velmi omezeně, a i tak je třeba se některým druhům vyhnout. Dále osmáci nesmí brambory, avokádo, rebarboru, lilek, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu, špenát, okurku, rajčata, ledový a hlávkový salát a pórek, mohou způsobovat průjem. Brokolice, květák, zelí, kedlubna a zelí zase nadýmá. Nezapomeňte na to, že podávaná zelenina musí mít pokojovou teplotu.
Velmi přirozenou stravou pro osmáka je tráva. Stačí ale pár stébel, rozhodně to s ní v krmné dávce osmáka nepřehánějte. Kde natrhat trávu pro osmáka a jak ji skladovat doma, se dozvíte tady. Co se týče obilovin, osmáci mohou všechny druhy, ale ve stravě osmáka by měly zaujímat maximálně 5 %. S rozumem podávejte semena, sice se po nich kožíšek osmáků hezky leskne, ale obsahují hodně olejů, po kterých osmáci tloustnou. Semena nesmí ve stravě osmáka být zastoupena ve více než 10%. Můžete je však osmákovi nabídnout i klíčící, ty jsou plné vitamínů.
Osmáci nesmí piškoty a tvrdé pečivo. Na ohryz je nejlepší podávat větve a seno. Stravu můžete osmákům zpestřit různými sušenými bylinkami (mátou, meduňkou, řebíčkem, jitrocelem, chrpou, šalvějí, heřmánkem, měsíčkem atd.) a sušenými květy.
Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Krmení pro osmáky nesmí obsahovat sušené ovoce, svatojánský chléb, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž podobné požadavky na stravování. Skvělé je třeba toto krmení od Versele Laga. Krmení osmákům není třeba dávat do misky, můžete jim ho pomázet po podestýlce, zabavíte je tak jeho vyhledáváním.
Rozmnožování osmáků
Pohlavní dospělost samic osmáků přichází poměrně brzy, a to už v šestém týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření osmáků probíhá pár chvil. Osmáci pohlavní akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Již po narození jsou mláďata osmáků schopna kromě mléka přijímat i pevnou stravu. Mláďata osmáků se odstavují v šestém týdnu života, kdy už jsou mladé samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas.
U samic osmáků se objevuje poporodní říje, což znamená, že jsou den až dva po porodu plodné, proto je dobré od ní po porodu minimálně na týden oddělit samce. Pokud by samice ihned po porodu opět zabřezla, mohly by ji časté porody vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně dvakrát a následně rok vynechat.
Poradna chovu osmáků
PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu osmáka pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.
Dobrý den chci se zeptat jestli můžu skrze jejich kousnutí něco chytit? Máme dva osmáky a jeden nám bohužel při výměně steliva utekl(ten méně společenský) jenže máme kočku tak jsem ho musela co nejrychleji chytit a ten ťunťa si zalezl za malou škvíru za skříni a nešlo mu vylézt tak jsem ho vytáhla a jak se bál tak se mi zakousl do prstu. Osmák je v pořádku ale ja mam prst jednou takový, poměrně tvrdý, opravdu to bolí ale zase nechci zbytečně k lékaři kvůli drobnému kousanci tak se ptám touto cestou. Děkuji
Dobrý večer, chytit od osmáka žádnou nemoc nemůžete, ale rána se může zanítit, pokud je hluboká. Tlamička je totiž plná bakterií. Důležité je kousnutí hned vydesinfikovat a sledovat, jak se hojí. Pokud prst oteče a třeba z něj poteče i hnis, je třeba k doktorovi zajít. Nikdy se mi to ale nestalo, a to bývám pokousaná poměrně často. Držím palce.
Dobrý den, před pár dny jsme našli na zahradě samce osmáka, který někomu nejspíš utekl. Napsali jsme příspěvek na sociální sítě, jestli ho někdo nehledá, ale jelikož nikdo neodpověděl, tak jsme si ho nechali. Všude na internetu se píše (a i v chovatelských potřebách nám to bylo řečeno), že bychom k němu měli co nejdřív pořídit aspoň ještě jednoho osmáka, aby nebyl smutný, i když on zatím vůbec žádné známky smutku nevykazuje, vůbec nepíská a nechá se hladit i vzít na ruku. Ale taky jsme četli, že mít dva samce (když nejsou příbuzní) může být občas problém. Proto jsem se chtěla zeptat, jestli vás nenapadá jak tuto situaci vyřešit? Říkala jsem si, jestli by nebylo nejlepší ho buď nechat samotného a více se mu věnovat, a nebo k němu pořídit třeba samčí miminko. Ale nechce se mi k němu pořizovat samici, protože to by znamenalo ho nechat vykastrovat a bojím se, abychom o něj nepřišli. Předem moc děkuji za odpověď.
Dobrý večer, nedivila bych se tomu, kdyby ho někdo spíš pustil, než že by někomu utekl. Dle vlastní zkušenosti nedoporučuji k samečkovi osmáka pořizovat dalšího samečka. Já jsem skončila se dvěma klecemi, protože se mi osmáci rvali tak, že tekla krev někdy i z mých rukou. Ideální možností je pořídit mladou samičku a jeho nechat vykastrovat. Pokud zvolíte veterinární kliniku pro drobná zvířata jako je např. vet Fénix v Praze či Hůrka, pak bych se kastrace nebála. Pokud se vám do toho ale nechce a sameček v noci teskně nepíská a přijde vám, že smutný není, pak bych to asi neřešila. Těžko říct, jak je starý a jak dlouho už je sám, může být na samotu zvyklý.
Dobrý den, můžu dát do klece pod hobliny podestylku pro kočky ? Není to ta hnědá hrudkujici, ale ta bílá, která nasakuje tekutinu. Je biologocky nezávadná a přírodě neškodici,. Dá se zlikvidovat vložením do kompostu nebo spláchnout do wc. Dcera má strach, aby ji osmaci nezačali okusovat a neotrávili se. Děkuji
Dobrý den, určitě bych jim ji tam nedávala. Je určena pro kočky. Můžete jim tam ale dát pod ty hobliny třeba dřevěné pelety, podestýlka tak déle vydrží. Ale smrdět budou.😁
Dobrý den, potřebovala bych poradit. Náš příběh s osmáky je poněkud delší. Měli jsme dva osmáky (holčičky) už skoro sedm let a jednu jsme bohužel museli nechat uspat. Máme tedy pořád tu jednu sedmiletou a pořídili jsme jí dvě kamarády. Podle paních prodavaček ze zverimexu to měly být sestry, ale jedna byla o něco větší. No nijak jsme to neřešily, protože v porovnání s tou nejstarší ještě nebyla tak veliká, ale po měsíci co jsme si ji pořídili se jí narodilo miminko. Byl to pro nás docela šok, ale naštěstí se narodilo jen jedno a vypadá zdravě. Jak jsem na internetu našla osmáci jsou březí okolo třech měsíců, takže víme že tatínek je neznámí. Jenže teď mám problém s tou druhou novou myškou protože začala ostatní napadat. Nejdříve začala naskakovat na ostatní, takže po šoku s novým mládětem jsem ji radši vzala k veterináři, ale ten řekl že je to také holčička. Jenže zhruba o dva týdny později začala napadat miminko. Ze začátku ji stačilo okřiknout nebo ji prostě odehnat, ale teď už miminko napadala neustále, tak jsme ji přendali do menší přepravné klece. Doufala jsem že se uklidní jak to fungovalo u těch prvních dvou které jsme měli, ale tentokrát to nefunguje jakmile ji vrátím do klece okamžitě začne hledat a napadat miminko a když se ho ostatní osmáci snažili bránit začala se surově prát i s nimi. Opravdu nevím proč to začala dělat, napadá mě že buď žárlí na miminko, nebo se nám rozbilo kolečko, které tam předtím bylo a ona na něm většinu dne běhala a tak jsem ho musela vyndat a teď běhat nemůže, tak je nějakým způsobem naštvaná. Teď ji mám už den oddělenou, ale takhle zůstat nemůže i když jsem jí dala misku s jídlem i napáječku, klec je pořád hodně malá. Neporadili by ste mi prosím co mám dělat skutečně už mě nic nenapadá do klece jsme jim dávali kapesníky a seno aby si hrály a podobně ale pořád se perou, nechci aby si ublížili. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý večer,
pokud jde o napadání, tak je možné, že mají malou klec, jsou tedy ve stresu a napadá se ten nejslabší článek, tedy mimino. To kolečko určitě kupte nové, klec klidně větší s více možnostmi úkrytů. Pokud to nepůjde, budete muset samici nebo mládě oddělit nebo někomu dát, ale myslím si, že se to vyřeší zvětšením klece a změnou, zlepšením prostředí uvnitř klece.
Dobrý den chtěla bych se zeptat, už skoro pět let mám 2 osmacky, ale omylem jsem nechala otevřenou klec a jedna utekla a tak se chci zeptat jak mám postupovat když jí nenajdu. Nevím jestli mám pořizovat novou nebo si nechat jenom jednu a více si s ní hrát. Ale je mi jí hrozně líto, protože pořád píská teď jsem udělala takovou past jestli se chytí ta co utekla tak uvidíme
Předem děkuji za odpověď
Dobrý večer,
no, těžko říct, ale myslím si, že když k ní dáte samici miminko, že by jí tak mohlo být lépe něž samotné. Každopádně nejlepší možností je najít tu starou. Tím, že ji ta v kleci volá, by se to mohlo povést. Držím palce. :)
Dobrý den, mohla bych se zeptat jestli by jste mi nemohla navrhnout nějakou chovnou stanici v Brně prosím. Předem děkuji za odpověď.
Dobrý večer, ráda bych, ale bohužel žádnou neznám. Podívejte se na internetu.
Dobrý den, spářili se nám příbuzní osmáci, je to veliký problém? Jedná se o sourozence. Ve zverimexu nám řekli, že se jedná o 2 kluky. Ale samička je dvakrát taková, polehává a kňourá, nejspíš bude rodit, jinak je velice aktivní. Mohou být mláďata nějak poškozená? Děkuji moc za radu.
Dobrý den,
problém to samozřejmě je, jak velký, se uvidí. Zvířata mohou být mrtvá nebo postižená. K porodům dochází většinou v noci. Pokud se vám samice nezdá v pořádku, zavolejte veterináře a poraďte se s ním.
Dobrý den
chtěla bych se zeptat máme podobný problém, který se tu už řešil. 2 bratři, jeden zemřel, druhý co zůstal sám teskni. Snažíme se s ním být více, ale moc to nepomáhá. Určitě máme též strach z další klece. Každopádně níž jsme se dočetli, že u holek to třeba problém moc nebývá. Napadlo nás ještě, zda by mohlo pomoci, dát jeho klec poblíž klece, kde máme 2 holčičky, že by se aspoň viděli. Popřípadě jestli toho nového chlapečka tedy risknout a časem je zkoušet dávat k sobě. Děkuji Balajková
Dobrý večer, napadlo mě, co ho nechat vykastrovat a dát ho k holkám do klece? Já se obávám, že když k němu dáte jiného samečka, tím spíš, že v okolí budou samice, se vám v budoucnu budou prát…
Prosím, potřebujeme poradit.
Bohužel nám před 1 dnem umřel jeden z osmáků (byli to 2 samci, sourozenci, stáří cca 14 měsíců). Zůstál nám tedy samotný jeden samec (tento je ten méně dominantní). Můžeme mu pořídit kamaráda – mládě – opět samce? Má s tím někdo zkušenost, zda se snesou? Máme to doma složité, neboť osmáky měli naši kluci (bratři) a teď ten, kterému osmáček umřel, je hrozně nešťastný.
Moc díky za Vaše rady!
Dobrý den, no já nevím. Samec těžko přijme jiného samce, riskujete, že budete muset mít dvě klece a prostě vše pořídit dvakrát. Mládě pohlavně dospěje a může si na staršího osmáka začít dovolovat. Napadá mě možnost pořídit samici a samečka nechat specialistou na hlodavce vykastrovat. Pokud by kastrovaný nebyl, samice by neustále rodila a brzy by uhynula. Kastrace samce je jednodušší než kastrace samice a je taky méně invazivní.
Dobrý večer,
Chtěla bych se zeptat. Doma mám asi 6 měsíční dva Osmáky degu kluky. Mám pár problémů, takže předem děkuji za odpověď. 1) Osmáky mám doma asi 5 měsíců a furt ke mně nejdou. Klidně mi vyskakají po noze o klína a nebo mi po ruce vylezou na ramena. Dokonce když mám pamlsek a kroužím ve vzduchu, tak dělají otočky. Ale do ruky se nenechají chytit. Furt z ní mají strašný respekt a já to furt zkouším na pamlsek a jde to, ale pomalu. Dělám to dobře, nebo to můžu i nějak urychlit? 2) Mám pocit, že mají panickou hrůzu z mojí sestry. Vždycky když přijde do pokoje a promluví a nebo ji uvidí, tak začnou zběsile běhat po kleci a v kolečku – tak moc, že to kolečko se vždycky urve a celá klec se třepe. Sestra má 7 let. Myslíte, že si na ní zvyknou a nebo už z ní strach budou mít furt? 3) Někde jsem četla, že kdybych ke klukům přidala dalšího Osmáka, že by byli víc v klidu (oba jsou to bratři). Ale taky jsem viděla hodně komentářů, že mezi sebe dalšího člena nevezmou a já nevím. Můžeme si ještě jednoho pri nejhorším dva Osmáky dovolit, protože máme velkou klec, ale jde mi o to, co bych dělala kdyby ho kluci nepříjmuli. Chtěla bych další kluky, ale zároveň se strašně bojím, že ho ti dva zabijou. 4) Jeden kluk (Čip) váží 200 g a druhý (Dejl) 170 g. Dávám jim jídlo do dvou misek, ale i přes to ten druhý váží méně. Je to v pohodě? Nechci být nějaká hloupá a radši se ptám na blbosti, protože chci být dobrá majitelka. Ještě jednou děkuji za odpověď, Hanka.
Dobrý večer, osobně neznám žádného kontaktního osmáka, mám i samam zkušenosti s tím, že se nechají pohladit, podrbat, přiběhnou na zamlaskání, ale na roku sami nejdou a chytit se nedají, škrábou a snaží se co nejrychleji utéct. Ale zkoušejte to dál, už to, co vaši osmáci umí, je obdivuhodné a je vidět, že vám věří. To chytání prostě nemají rádi a nejsem si jistá, jestli jim to časem přestane vadit. Nemohlo se stát, že jim sestra něco udělala? Nějak je chytila, zmáčkla nebo jim jinak ublížila? Tipovala bych, že s ní mají nějakou špatnou zkušenost, proto je jejich reakce tak silná. Ať se je i sestra snaží rozmazlovat dobrotami a drbáním, časem by jejich negativní reakce na ni mohla vymizet. Do pokoje s osmáky ať přichází pomalu, rychlé pohyby je mohou plašit, protože je vnímají jako možné nebezpečí. Rozhodně bych k osmákům nedávala dalšího samce. Skutečně se budou rvát a nebude to dělat dobrotu. Nechte je tak, jak jsou. Je úplně normální, že každý jinak váží, je to stejné jako u lidí, někdo má rychlejší metabolismus, někdo pomalejší, každy máme jinou váhu, skutečně není čeho se bát. Staráte se o ně hezky, jen tak dál. Ať vám osmáčci dělají radost!
Právě že na ně sestra vůbec nesahá. Jenom je teď ve věku, kdy brečí a dělá velký hluk, takže to je asi z toho. Snažíme se, aby si na ní zvykli a snaží se jim dávat pamlsky – ještě si od ní sice nevzali, ale to zvládneme! Děkuju a hezký večer.