Dokrmování králíka a morčete
Pokud zvíře nechce jíst, je třeba ho začít dokrmovat. Na dokrmování je nejlepší větší stříkačka Supreme Recovery, která se plní seshora. Po každém použití je třeba stříkačku vymýt a dát dohromady, pokud ji budete sušit rozloženou, pak guma ve stříkačce zpuchří a už s ní nebude možné pracovat.
V mističce nebo hrnku si připravíte dokrmovací směs (Supreme Science Recovery Plus, Herbal Convalescence, RodiCare Instant, EmerAid Sustain Herbivore nebo Critical Care Herbivore) s vlažnou vodou nebo bylinkovým čajem tak, aby nebyla ani tuhá, ani moc tekutá, prostě tak akorát. Pokud doma žádnou směs nemáte, můžete namočit granule ve vlažné vodě nebo čaji, nechat změknout, a stříkačku naplnit danou směsí. Pokud máte tvrdší granule, budete muset použít hmoždíř na rozdrcení granulí, případně je můžete rozmixovat na prášek v mixéru. Pokud vám kaše nepůjde procpat úzkým hrdlem stříkačky, smíchejte ji s rozmačkaným banánem. Dokrmovací kaši připravujte na každé krmení čerstvou, velmi rychle plesniví. Pokud nemáte doma dokrmovací směs, ani nekrmíte granulemi, můžete pouze nouzově zvířeti ve stříkačce podat dětskou zeleninovou přesnídávku (nesmí v ní být maso!) nebo Osmizrnnou kaši od Nestlé. Obojí seženete v drogérii.
Dokrmování králíka
Pro aplikaci dokrmovací kaše je vždy lepší, když vám králíčka někdo přidrží tak, abyste k němu měli dobrý přístup, a nebude hrozit, že se zraní, kdyby se rozhodl utéct. Pokud jste na dokrmování králíka sami, tak nejlepší je dát si ho na zem hlavou dopředu a kleknout si obkročmo přes něj. Svýma nohama ho tak budete fixovat a budete mít dobrý přístup k jeho tlamičce. Ale pozor, už se mi stalo, že mě tak králík kousnul do nohy. Stříkačkou se králíčkovi dostanete do tlamičky za přední zuby a pístem stříkačky mu do ní vstříknete malé množství kaše. Když králíčkovi dáte kaše moc, bude mu vytékat z tlamičky, takže ji aplikujte po menších dávkách.
Králíčka dokrmujte 3-5× denně s cca 30 ml směsi. Je vždy lepší králíčka pravidelně denně vážit, abyste viděli, jestli přibývá na váze nebo naopak hubne. Jak králíčka doma zvážit, se dozvíte tady.
Dokrmování morčete
Morče se dokrmuje nejčastěji na stole na papírové utěrce nebo savé pleně nebo já to dělám tak, že si morče dávám na dětskou plenu na klín hlavou ode mě. Myslím si, že je to tak pro morče příjemnější. Každopádně počítejte s tím, že budete jak prasátko, protože morčata při dokrmování často klepou hlavou, a tak kaší ohodí vás i okolí, tak se podle toho raději zařiďte, ať pak doma nemusíte malovat, protože kaše na stěně drží docela fest. Při dokrmování se dostaňte za přední zuby morčete tak, že do ní stříkačkou půjdete z boku. Následně vtlačte malé množství kaše a počkejte, až ho morče přežvýká a spolkne.
Morče by mělo za den dostat 50 ml kaše na 1 kg váhy. Toto množství by mělo být rozděleno do 5 dávek o 10 ml kaše. Nikdy morčeti nedávejte najednou víc než 10 ml kaše, můžete mu tím způsobit vážné zdravotní problémy jako je utlačení cév a selhání srdce. Každý den kontrolujte váhu morčete, ideálně na kuchyňské váze, abyste měli přehled o tom, jestli přibírá a případně jestli už začíná jíst samo.
Pokud si nevíte rady, pak zavolejte na veterinu. Seznam nejlépe hodnocených veterinárních ordinací pro hlodavce a králíčky najdete tady.