Je vhodné chovat králíka s morčetem?
Často se mě ptáte, jestli je možné chovat králíka s morčetem dohromady. Ve zkratce můžu říct, že to není dobrý nápad. Za určitých podmínek se sice králík s morčetem mohou tolerovat, ale kamarádi z nich nikdy nebudou.
Dříve se králíci běžně chovali ve venkovních králíkárnách i s morčaty. A taky se tato zvířata krmila zrním a tvrdým chlebem a nikdo to neřešil. Jenže doba jde dál, bádáme a zjišťujeme víc informací nejen o správné stravě zvířat, ale taky o jejich chování. Velký důraz se nyní klade i na welfare zvířat, tedy jejich celkovou pohodu.
Proč se dříve chovali králíci s morčaty dohromady?
Někdo tvrdí, že to bylo z důvodu, aby morčata svým pronikavým pískáním odradila potkany, kteří měli spadeno na zásoby krmiv pro zvířata. Další uvádějí, že morčata začala pískat, když měla hlad, tím upozornila zaneprázdněného hospodáře na nakrmení zvířat. Jiní tvrdí, že morčata od králíků vychytávala nemoci. Pravdou je, že dýchací cesty králíků obývá bakterie Bordetella bronchiseptica, která dokáže při přemnožení nebo v kombinaci s bakterií Pasteurella multocida likvidovat celé králičí chovy. Protože jsou na tuto bakterii vnímavější morčata, dávala se do králíkáren ke králíkům. Když pak přišel hospodář a viděl, že morčata onemocněla, přeléčil králíky, aby předešel rozvoji nemoci i u nich. Bohužel morčata na nemoc ale umírala.
Proč není vhodné chovat králíka s morčetem?
1. Jiné nároky na stravu králíků a morčat
Morče potřebuje ve stravě dodávat vitamín C, protože si ho jeho organismus nedokáže sám vytvořit. Takže jak králíka, tak morče musíme krmit stravou pro morče doplněnou o vitamín C. Ovšem takové krmení může z dlouhodobého hlediska králíkovi způsobit podvýživu. Navíc ani přemíra vitamínu C mu dobře neudělá. Můžete morčeti aplikovat vitamín C do tlamičky a stravu jim oddělovat, pokud to v kleci vůbec jde. Pak je třeba ještě zajistit, aby oba jedli svoje krmení a aby králík morče od jídla nevyháněl.
2. Rozdíly v komunikaci a chování králíků a morčat
Králíci komunikují řečí těla a oplývají množstvím mimických výrazů. Oproti tomu morčata komunikují převážně zvuky a dokážou být poměrně hlučná. Králíčci rádi vzájemně pečují o srst a ulehají bok po boku, morčata nic takového nedělají, jsou sice také společenská, ale drží se každé ve svém domečku.
3. Odlišnosti v obecném charakteru králíků a morčat
Králíci jsou velmi aktivní a zvědavá zvířata. Musí všechno prozkoumat, vidět, očichat a označkovat bradičkou. Mají rádi hlavolamy, neomezený prostor na běhání a možnost hrabání v hlíně nebo písku. Morčata otevřený prostor stresuje, nejraději jsou schovaná v domečku nebo se drží v jeho bezpečné vzdálenosti. Morčata jsou obecně velmi konzervativní, jak v jídle, tak ve způsobu života.
4. Čistotnost
Králíci jsou čistotná zvířata, která se rychle naučí chodit na záchod do jednoho rohu klece. Morčata se takové čistotnosti nenaučí a močí všude, kam mají přístup, nejraději pod sebe v domečku nebo do pelíšku. Morče je tedy třeba mít na podestýlce, která je po celé podlaze klece. Klec pro králíčka může mít podestýlku jen v záchůdku, na zbytku podlahy je vhodné mít koberec nebo měkčí podložku.
5. Teritorialita králíků
Králíci jsou velmi teritoriální zvířata. Králík může brát morče na „svém území“ jako vetřelce, a tak ho může napadat a honit. Králík může morče také odhánět od misky s krmením nebo vodou, morče tak nebude mít svou denní porci živin, a navíc bude pod neustálým stresem.
6. Nepoměr velikosti králíků a morčat
Králík je větší než morče, skáče a dupe a v zadních nohách má velkou sílu, morčeti tedy může ublížit i nechtěně.
7. Značkování králíků
Pohlavně dospělí nekastrovaní samci králíků značkují močí své teritorium, což velmi zapáchá. Taky obvykle naskakují na různé předměty nebo lidské nohy a ruce a zde jim může posloužit i chudák morče. Králík ho bude prohánět a kousat, protože králíci si samičku při páření přidržují zuby. Nekastrovaný králík tak může morčeti udělat ze života opravdové peklo.
8. Králík jako bacilonosič
Králík je přenašečem bakterie Bordetella bronchiseptica, která se v dýchacích cestách králíků běžně vyskytuje. Morčata jsou na tuto bakterii velmi citlivá a může u nich způsobit bordetelózu, která obvykle končí smrtí morčete. I zdravý králík tedy může morče nakazit. Pokud je ještě k tomu morče permanentně ve stresu, pak se pravděpodobnost jeho nákazy zvyšuje. K propuknutí nemoci také přispívá nedostatečná strava, znečištěné prostředí s množstvím čpavku ve vzduchu (vlivem odpařování moči) a nedostatek vitamínu C. Bordetelóza propuká nejčastěji v zimním období.
Když to jinak nejde, tak jaké podmínky zvířatům zajistit?
Je nezbytné zajistit dostatečný prostor na běhání pro králíka a dostatek schovávaček a domečků pro morče. Misku s krmením pro králíka je třeba uložit na vyvýšeném místě, kam se morče nedostane, ale odkud ji králík neshodí dolů na morče. Misku s krmením pro morče pak umístit ideálně do jeho domečku, kam králík nemůže. Prostor bych vybavila množstvím větviček na okusování a hraček z přírodních materiálů. No a kromě toho bych ještě oběma pořídila parťáka svého druhu, ale to už se z klece dostáváme do prostorného venkovního výběhu, kde si každý přijde na své. Králíci budou hrabat a vymýšlet lumpárny a morčata budou v klidu schovaná v domečcích a občas si uzobnou nějakou trávu.