Jedovaté rostliny doma
5 min. čtení

Jedovaté rostliny doma

Málokdo ví, že poměrně velké množství pokojových rostlin je jedovatých. Zdravotní riziko při jejich požití tak může hrozit nejen dětem, ale taky zvířatům, která se nám doma volně pohybují. Největšími milovníky, tedy ochutnávači rostlin jsou obvykle kočky a králíčci. Nemáte náhodou doma i vy nějakou tu jedovatou rostlinu? Chraňte před nimi svého mazlíčka. Zde je výčet těch nejčastějších.

Jedovaté pokojové rostliny

Azalka – celá rostlina je pro zvířata jedovatá, mezi příznaky otravy patří nevolnost, slinění, dýchací potíže
Brambořík – jedovatá rostlina obsahující jedovatý cyclamin, který způsobuje rozpad červených krvinek
Difenbachie (mramornatka) – šťáva z této jedovaté rostliny vyvolává pálení, otok jazyka a záněty sliznic
Dračinec (dracéna) – dracén je velké množství druhů, mohou způsobit podráždění trávicího traktu, dracény nebývají prudce jedovaté a jsou u koček velmi oblíbené (trochu je podezřívám, že jejich dlouhé, úzké listy používají místo zubní nitě…)
Filodendron – toxiny této jedovaté rostliny způsobují otok, zvracení, křeče a potíže s polykáním potravy
Kaládie – požití většího množství listů této jedovaté rostliny může způsobit fatální otravu zvířete
Klívie (řemenatka) – jedovatá rostlina obsahující alkaloidy působící jako nervové jedy
Kroton – šťáva z této jedovaté rostliny může způsobit otravy, při žvýkání různých částí zvířetem se v ústní dutině tvoří puchýře
Lilie – listy, květy i stonky této rostliny jsou jedovaté, u zvířat způsobují akutní selhání ledvin, které může vést až ke smrti, například už jen vůně lilie je toxická pro kočky, otrava se projevuje neurologickými potížemi a záchvaty
Monstera – nebezpečné jsou zejména stonky a listy rostliny
Orchidej – není smrtelně jedovatá, vyvolává však zažívací potíže
Scindapsus (šplhavník) – má jedovaté listy, pro ptáky může mít jejich pozření fatální následky
Tchýnin jazyk – celá rostlina je jedovatá, v případě pozření zvíře zvrací a má poruchy trávicího ústrojí
Vánoční hvězda (pryšec) – jedovatá je celá rostlina, navíc mléko vytékající z poškozené rostliny leptá pokožku

Další jedovaté pokojové rostliny

africká kopřiva (pochvatec), agáve, aloe pravá, asparágus, brčál (barvínek), begónie, fíkovník, fíkus, jmelí, hortenzie, hyacint, chřest, kala, kosatec, vánoční kaktus

Jak poznáme otravu zvířat způsobenou pozřením jedovaté rostliny?

Zvířata při otravě jedovatými rostlinami hodně sliní, někdy mají u tlamy pěnu. Psy a kočky mohou zvracet nebo se dávit. Zvířata často ztěžka dýchají a polykají, především pokud je otrava doprovázena otokem ústní dutiny. Některé z dalších příznaků otravy jsou průjem (někdy i s krví), otoky, křeče, záchvaty, třes, slabost, dehydratace, ztráta koordinace a rozšířené zorničky.

První pomoc při otravě jedovatou rostlinou

Pokud máte podezření na otravu jedovatou rostlinou, sledujte chování zvířete, musí se chovat normálně, jíst, pít a vylučovat. Je třeba co nejdříve sáhnout do domácí lékárničky a preventivně zvířeti podat EnteroZoo gel, který na sebe jedovaté látky naváže. Pokud ho nemáte, můžete mu dát živočišné uhlí nadrcené a rozpuštěné ve troše vody stříkačkou. Rozdíl je ten, že živočišné uhlí na sebe naváže zároveň i vitamíny a minerály a může dráždit sliznice, ale pokud nemáte jinou možnost, nic jiného vám nezbývá. Podávají se 2 g aktivního uhlí na kg zvířete. Pamatujte, že hlodavci a králík neumějí zvracet, takže zvracení ani nevyvolávejte! Dbejte na příjem tekutin. Pozor, příznaky otravy se mohou objevit až po 12 hodinách!
Zároveň je třeba poradit se s veterinářem na dalším postupu a sdělit mu, jakou rostlinu zvíře pozřelo a v jakém množství. Seznam nejlepších veterinářů najdete tady. Pokud je třeba zajet na veterinu, předem tam zavolejte, aby o vás věděli a mohli se na to připravit. 

Které rostliny je naopak vhodné pěstovat?

Pokud chcete mazlíčkovi udělat radost nějakou květinou, která mu při náhodném okusu neuškodí, pak sáhněte po zelenci, rýmovníku, kalísii voňavé nebo šáchoru.

26 komentářů na téma “Jedovaté rostliny doma

  1. Dobrý den. Než si pořídím perilu křovitou, nevíte prosím, jestli by neuškodila našim kočičkám, kdyby ji měly tendenci okusovat?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *