
Venčení králíka venku
Konečně je jaro a počasí láká vypustit králíčky ven. Je to skvělý nápad, jen je třeba dodržet několik podmínek. Tady je 10 bodů, na které si dejte pozor.
1. Očkování je základ
Králík musí být naočkován proti králičímu moru a myxomatóze. Bohužel se králičí mor rozšířil už i do Prahy a očkování je jedinou ochranou králíčků před touto smrtelnou nemocí.
2. Králíka zvykejte pomalu
Pokud váš králík není zvyklý na venčení venku, zvykejte ho postupně. Začínejte s několika minutami denně a postupně dobu venčení prodlužujte.
3. Počkejte si na správné počasí
S venčením králíka počkejte na den, kdy bude sucho, polojasno a nebude foukat vítr.
4. Ideální teplota pro králíka
Králíci nejlépe snáší teploty od 16 do 22˚C. Nad 25˚C mají problém se ochlazovat, což může vyústit v přehřátí a v horším případě až smrt. Králíci se chladí ušima, čím větší plochu uší králík má, tím lépe se ochlazuje. Dejte taky pozor na rozdíl vnitřních a venkovních teplot. Ten by neměl být větší než 10˚C, jinak králík může nastydnout.
5. Vyhněte se slunci
Pokud králíka venčíte v ohrádce, umístěte ji do stínu. I tam králík načerpá dostatek vitamínu D pro správný vývoj a funkci kostí a zubů. Rozhodně králíka nenechávejte na slunci, musí mít vždy možnost zalézt si do stínu!
6. Výběh pro králíka s úkryty a zábavou
Poskytněte králíkovi ve výběhu dostatek úkrytů v podobě tunelů nebo mostů a taky dostatek zábavy. Králíky nejvíce potěšíte, když jim ve výběhu umožníte hrabat např. v králičím pískovišti. Pokud pískoviště pro králíka necháváte venku, měli byste ho vždy zakrývat na dobu, kdy v něm králík není. Zdravotní problém mohou králíkovi způsobit kočky, které do písku rády chodí na záchod. V kočičích výkalech totiž bývají paraziti, kterými se může nakazit váš králík a vy následně od něj.
7. Králíka kontrolujte
Králíka v ohrádce pravidelně sledujte, jestli se nesnaží podhrabat a utéct a jestli se mu venku líbí nebo jen vyděšeně sedí a čeká, až si pro něj konečně přijdete. Je dobré mít přes vršek ohrádky přivázanou síť proti predátorům a případnému slunci.
8. Jarní tráva způsobuje králíkům střevní potíže
Snažte se zamezit tomu, aby králík spásal první jarní trávu. Nabídněte mu ji až po prvním sečení v době, kdy už noční teploty neklesají pod bod mrazu. Více o tom, která tráva je pro králíky vhodná, se dočtete tady.
9. Králík nesmí hladovět
Králík musí neustále přijímat potravu. Poskytněte mu tedy i venku vodu a nějaké krmení, ideálně seno.
10. Ochrana proti hmyzu a parazitům
Nezapomeňte na repelent, který králíka ochrání před hmyzem a vnějšími parazity. Vybírejte ideálně repelent s přírodním složením a rozhodně se vyhněte látce fipronil, který je pro králíky jedovatý. Fipronilu a tomu, které přírodní repelenty můžete na králíka použít, jsem se věnovala v tomto článku.
A co takhle si vyrobit domácí přírodní repelent? Tady na něj najdete recept.