Činčila

10 min. čtení

Podívejte se v pořadu Polopatě na video o chovu činčil točené u nás (čas 38:58).

Obsah článku:


Činčila je hlodavec většího vzrůstu původem z Jižní Ameriky. Je příbuzná osmákům degu a morčatům. Podobá se jak vzhledem, tak povahou něčemu mezi myší, morčetem a veverkou. Činčila je velice aktivní zvíře milující pohyb. Jistě vás na první dotek zaujme svou hustou, jemnou srstí, pro kterou byla ve volné přírodě dříve lovena. Hon na činčily došel tak daleko, až byly přidány na seznam ohrožených zvířat CITES. Dnes se obchodníci s jejich kožíšky zaměřují spíše na farmový chov těchto zvířat, než na jejich lov. O srsti činčil se navíc dlouhou dobu tvrdilo, že je jako jedna z mála vhodná pro alergiky, odborníci však v poslední době tvrdí opak… Činčilí srst oplývá velkým množstvím barevných variet od divoce zbarvené aguti, přes klasickou šedou, až po béžovou, bílou nebo černou.

chov činčily, jak chovat činčiluTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognathi)
Čeleď: činčilovití (Chinchillidae)
Rod: činčila (Chinchilla)
Druh: činčila vlnatá neboli jihoamerická (Chinchilla lanigera)

Jaká je povaha činčily

Činčila je průměrně inteligentní hlodavec, naučí se třeba přiběhnout pro pamlsek na mlasknutí. Je často chována jako mazlíček, ale přitom to mazlivý tvor vůbec není. Nechá se pohladit, podrbat, ale větší kontakt s člověkem nevyhledává. Někteří jedinci se na chvilku nechají chytit do ruky, ale ihned přemýšlí nad tím, jak se z ruky dostat. Málokterá činčila vás však přitom kousne. Činčila miluje běhání, měla by pod dohledem běhat mimo klec aspoň hodinu každý den. Z prostoru pro běhání odstraňte všechny kabely, jedovaté květiny a dejte pozor na rohy nábytku, činčily je totiž rády okusují. Počítejte s tím, že po každém běhání bude třeba vyluxovat bobečky, kterými budete mít posetou podlahu.

chov činčily, jak chovat činčilu, klec pro činčiluV čem, jak a kolik činčil chovat

Protože je činčila citlivá na vlhko, doporučuje se ji chovat v kleci, ne v akváriu nebo teráriu. Klec by měla být dlouhá cca 100 cm a také dostatečně vysoká (minimálně 50 cm). Činčily totiž rády skáčou po větvích do výšky. Činčila je noční tvor, klec byste tedy měli umístit jinam, než do ložnice, aby vás v noci nebudila. Činčila by také neměla být v průvanu a v místnosti s vysokou teplotou nebo přímo u topení. Ideální teplota pro chov činčil je 15-20°C. Teplota by rozhodně neměla přesáhnout 25°C a 70% vlhkost. Protože je činčila ze své domoviny zvyklá na drsné podnebí hor, je možné chovat ji i venku, a to až do teploty 0°C. Na nižší teploty se však musí zvykat postupně a pobyt venku při nízkých teplotách by zároveň neměl být dlouhý. Venku by klec měla být na místě, kam nesvítí slunce, neprší a kde není průvan – vhodný by mohl být třeba balkon nebo terasa.
Činčily jsou společenská zvířata, chovejte tedy vždy aspoň dvě. Je lepší vybrat hned dvě mladé činčily než činčilu po čase seznamovat s novou. Je jedno, jestli zvolíte dva samce nebo samice. Pokud však dokupujete činčilu, je lepší dávat samce k samici než obráceně. Činčily vždy vybírejte z řad chovatelských stanic, nikdy je nekupujte v chovatelských potřebách. Počítejte s tím, že činčila je dlouhověké zvíře, pokud se o ni budete dobře starat, dožije se vám až 20 let, i když průměrný věk činčily je 10-15 let. Nejstarší činčila se však dožila 30 let.
Mějte na paměti, že činčily jsou velice citlivé na stres, neobtěžujte je tedy častým cestováním, přesouváním klece nebo změnou partnerů. Na druhou stranu se činčily dokážou dobře přizpůsobit rušivému dění okolo klece od přítomnosti jiných domácích mazlíčků nebo dětí po hluk vysavače.
Pozor, činčilu nikdy nechytejte za špičku ocasu nebo za srst. Srst jim můžete velmi snadno vytrhnout (tzv. Fur slip).

Vybavení klece pro činčilu

Klec pro činčilu by měla být co nejvíce členitá, vybavena dostatečným množstvím dřevěných pater a větví ovocných stromů, které zároveň slouží jako ohryz. Činčila by měla mít domeček z přírodního materiálu, pokud máte činčil více, tak kupte pro každou činčilu jeden. Co se týče podestýlky, vybírejte neprašnou a takovou, kterou činčily hůře vyhodí z klece. Nevhodné jsou tedy například piliny, protože jich budete mít během chvíle plný byt. Zvolte například kukuřičnou podestýlku nebo dřevěné peletky. Aby měla činčila stále tak krásnou hustou srst, je třeba jí zajistit pravidelné písečné koupele. Koupací písek můžete vybrat buď stříbrný, nebo bílý. Bílý se mi osvědčil lépe. Písek nasypte do nádoby, ze které ji činčila hůře vyhodí – např. velká láhev od okurek otočená na bok. Písek koupíte např. tady.

Krmení činčily

chov činčily, jak chovat činčilu, krmení činčilyČinčila je býložravec, měla by tedy mít neustále k dispozici seno, které je hlavním zdrojem její potravy. Jako doplněk činčile denně podáváme 30 g speciálních granulí pro činčily nebo směsi. Osobně doporučuji spíše granule, protože ze směsi činčily často vyzobávají to, co jim chutná a zbytek se vyhodí. Tímto způsobem se činčilám dostává jen určitých výživných látek, jiné pak mohou dlouhodobě chybět a činčile tak vyvolat zdravotní problémy  včetně přerůstání zoubků. Dobré krmení je například toto od Versele Laga. Nezapomeňte ani na minerální kámen a vodu. Na jaře činčilám poskytněte větvičky z jabloně nebo břízy.  Pozor na větve peckovin (švestka, třešeň, meruňka atd.) a jehličnatých stromů, ty jsou pro zvířata jedovaté. Pozor na šťavnatou potravu. Protože mají činčily trávicí systém přizpůsobený trávení suché potravy a sušených plodů, může jim větší množství ovoce, zeleniny, trávy nebo pampelišek způsobit dokonce i zauzlení střev. V menším množství ovoce a zelenina nevadí. Činčily milují hlavně sušené ovoce a šípky, vše ovšem podávejte jen příležitostně jako pamlsek. Pokud jim chcete přilepšit, sáhněte po sušených bylinkách. V každém případě se vyhněte oříškům. Činčily krmíme večer, tedy v době, kdy jsou nejvíce aktivní.

Rozmnožování činčil

Činčily pohlavně dospívají mezi 4. a 8.měsícem života. Do chovu by však měly být zařazeny až po 8.měsíci. Říje samice přichází po 24 – 45 dnech a trvá 3 – 5 dní. Samice jsou březí cca 111 dní.  Činčily rodí 1-5 prekociálních mláďat, nejčastěji však dvě. Po narození jsou to malé kuličky, které vidí, slyší a samy běhají. Svými charakteristickými zvuky k sobě volají rodiče. U samice asi 3–4 dny po porodu nastupuje poporodní říje, sameček ji tedy může znovu nakrýt a ona může se 40% pravděpodobností znovu zabřeznout. Samice by však měly rodit maximálně dvakrát do roka, častější porody je totiž velice vyčerpávají. Mláďata se jinak odstavují po 8 týdnech.


Poradna chovu činčil

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu činčily pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

136 komentářů na téma “Činčila

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám 2 činčilky a jedna má za mě dost malé bobky. Potřebovala bych nějakou radu co s tím. Moc děkuji

    1. Dobrý den, malé bobky u činčily mohou být způsobeny třeba tím, že činčila méně baští nebo má málo vlákniny ve stravě. Dbejte na to a kontrolujte, aby jedla hlavně seno. Pokud odmítá seno a vybírá si jen měkkou stravu, mohla by mít přerostlé stoličky, což by se zjistilo jedině na veterině. Je dobré činčilu denně vážit a mít tak přehled, jestli žere. Zároveň by mohla trpět neprůchodností střev tím, že spolykala např. chlupy nebo něco nevhodného. To by opět zjistil veterinář, poraďte se tedy s ním.

  2. Dobrý den, měla bych dotaz ohledně průjmu u samičky. Máme v jedné kleci samičku a samečka, samička už měla i mláďata. Jedí suchou stravu a seno. Všichni mají suché tuhé bobky a samička je má jediná hodně rozměklý. Nevíte, Čím by to mohlo být? Děkuji

    1. Dobrý den, důvodů, proč má činčila průjem, může být opravdu hodně. Může to být nejen stravou, ale i stresem, teplem nebo nějakou bakterií v trávicím traktu. Pokud by průjem přetrvával několik dní, bylo by lepší poradit se s veterinářem. Osobně bych je oba nechala pár dní jen na seně, sušených bylinkách a vodě. Směsi pro činčily bych úplně vyřadila, pamlsky taky. Dbejte na to, aby pila.

  3. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Mám činčilku starou 3 roky mohla bych k ní pořídit další samičku a nebo samečka. Děkuji za odpověď

    1. Dobrý den, určitě bych k ní už nedávala samici, takže jedině samečka. Kupte ho jako miminko a pokud byste nechtěla, aby měli mláďata, tak ho nechte od 4.měsíce vykastrovat. Seznamujte je postupně v neutrálním prostředí, nedávejte je hned do stejné klece.

  4. Dobrý den, můžete mi prosím poradit jak s chlazením v pokoji Činčilek nebo klece ?? Máme nově dvě mláďata a všude čtu o teplotě, že nesmí přesáhnout 25 st a optimální 18-20. Existuje nějaké přímo chlazení kleci, které by jim nevadilo?? Moc díky. IL

    1. Dobrý den, napadá mě jedině klimatizace, která na ně ale nebude foukat, klidně i přenosná. Taky může k ochlazení pomoci dlaždička v kleci, na kterou si činčila lehne, ale to už jsou jen drobnosti. Činčily nesnáší vlhko, takže bych asi nevolila ani mokré ručníky hozené přes klec. Taky by bylo možné je na parné letní dny někam přestěhovat. Popřemýšlejte, jestli nemáte tu možnost.

  5. Dobrý den,
    máme doma činčilu, asi 5 letou, samečka. Ráda bych mu dokoupila kamaráda, ale už jednou jsme dokoupili jiného mladého samečka a jejich seznámení proběhlo špatně, museli jsme je mít několik měsíců odděleně než spolu dokázali být volně bez toho aniž by se prali do kůže.
    Je to dobrý nápad přikupovat dalšího? Jak je případně nejlépe zkamaradit?
    Moc děkuji :)

    1. Dobrý den, měl bych takový dotaz. Mám činčilu které bude tento rok 7 let (sameček šedě zbarvený), udělal jsem jí velkou vestavěnou klec aby měla hodně místa na skákání a běhání, tudíž jsem i dost přemýšlel že bych jí rád pořídil nějakého kamaráda aby tam nebyl sám. Už mám něco i vybraného, a právě bych potřeboval radu jestli si spolu budou rozumět, samozřejmě nová činčila by měla být také sameček, nechci je rozmnožovat jen chci aby tam měl kamaráda a věčně tam nebyl sám, nevím jestli není problém v tom že mám šedě zbarvenou a nová bude bílá, nebo v tom když novému samečkovi jsou bez mála 3 měsíce, prosím o radu popřípadě jestli s tím má někdo zkušenost, předem děkuji za odpověď.

      1. Dobrý večer, barva rozhodně problém nebude, ta se řeší jen v případě rozmnožování. To, jestli si ti dva spolu sednou, je otázka, může se stát, že budou oba dominantní a nepůjde to, a nebo se spolu sžijí. Taky záleží na tom, jestli toho samečka máte 7 let samotného nebo byli dva a jeden umřel. Pokud je 7 let sám, bude to složitější. Každopádně jestli se pro pořízení nového činčiláka rozhodnete, načtěte si, jak je spolu seznámit, nejdůležitější je to neuspěchat a dodržovat určitý postup. Držím palce!

    1. Dobrý večer, hodně záleží na tom, kolik zvířat se v něm koupe, zda mají písek k dispozici neustále nebo jen chvíli a jak často a taky zda mají nádobu, ze které písek vyhazují nebo ne. Písek měním, když je znečištěný močí, činčily do něj často chodí na záchod…

  6. Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat v kolika týdnech nebo měsících se dává činčila do nové rodiny? Mám v tom zmatek proto že někdo píše 6 až 8 týdnech někdo ve třech měsících tak nevím. Děkuji předem za odpověď

  7. Dobrý den,
    chtěla jsem se zeptat, před třemi dny se moji činčilce narodilo mládě moje babička s tetou pořád říkají že bych samce měla dát pryč jinak mu ublíží ale co jsem četla pár článku tak se píše že pokud je partner u porodu tak mu neublíží a taky se to zatím nestalo zatím se o něj starají oba dva, tak pořád nevím jestli ho dát pryč nebo ho nechat v kleci se samičkou a dítětem, prý mu ublíží až bude větší ale nezdá se mi to. Činčily chovám teprve rok tak že moc zkušeností ještě nemám tak že budu moc ráda za každou radu předem děkuji

    1. Dobrý den, já bych se řídila vaším pocitem. Činčilí rodiče znáte, takže když vám to přijde v pořádku, bude to tak. Jen mládě nebo mláďata včas odstavte, pak by totiž sameček začal ubližovat samečkům nebo nakrývat samičky. Ale do té doby bych je klidně nechala pohromadě, tím spíš, pokud se o malé starají oba rodiče. Mějte se krásně!

    2. Dobrý den,
      dle Českého činčilího klubu není dobré nabízet samce pouze na páření, protože jsou to zvířata žijící v párech.

  8. Mám dotaz.. Dostala jsem se k činčile od mamčinýho přítele, má 5 let (ta činčila, pro hnidopichy :D) a psala mi kamarádka, jestli nemám zájem o 2 činčilí chlapáky (mají 3 roky)..jsou u mé jiné další kamarádky a napadlo mě spářit jednoho z nich s tou mojí holčičkou…je to špatný nápad, vzhledem k tomu, že ta moje je v kleci sama už odmalička? :(

    1. Dobrý den, osobně nejsem zastáncem množení zvířat. Pokud ale chcete mladé, ta možnost zde je. To, že samice žije sama, podle mě nehraje nijak velkou roli. Roli však bude hrát věk samice a já si nejsem jistá, jestli 5 let už není moc. Zkuste to ještě někde dohledat, já jsem to ve svých materiálech nenašla. Případně kontaktovat nějakého chovatele činčil, který by vám poradil. Jde o to, aby to samici neublížilo, porody těchto druhů jsou náročné především pro to, že mají mláďata velkou hlavu, a s postupujícím věkem to samice snášejí hůř. Jinak na páření je potřeba samici převézt k samci, nikoli obráceně, a nějakou dobu ji tam nechat, a mít předem jasno, co s mláďaty pak uděláte.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: