Křeček

16 min. čtení

Obsah článku:


Křečci a křečíci jsou vzhledem pro svou nenáročnost a snadné ochočení velmi oblíbenými domácími mazlíčky. Jsou to milí tvorové, kteří vás dokážou každý den rozesmát.

chov křečka, jak chovat křečka, co potřebuje křečekTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: křeček (Mesocricetus)

Druhy křečků

Při koupi křečka či křečíka máte na výběr z několika druhů – křečka syrského neboli zlatého (Mesocricetus auratus), křečíka džungarského (Phodopus sungorus), křečíka čínského (Cricetulus barabensis = griseus), křečíka Roborovského (Phodopus roborovskii) a křečíka Campbellova (Phodopus campbelli).
Jaký křeček je nejlepší? Druh křečka vybírejte podle toho, kolik máte na zvíře čas, jak velký prostor pro něj máte, zda chcete druh, který se chová jednotlivě nebo ve skupinkách, a v neposlední řadě záleží i na tom, jaký druh se vám líbí. Osobně mám slabost pro džungarské křečíky. Jsou tak akorát velcí a dokážou být na křečka i docela společenští, dají se snadno ochočit. Křečík roborovského je pak velmi drobné stvoření, přezdívá se mu turbomyš, protože je neskutečně rychlý, taky se s ním hůře manipuluje a hůře se ochočuje. O trochu větší je džungarák, o něco větší pak křečík Campbellův, kterého však musíte chovat ve skupině, a největší je pak křeček zlatý syrský. Výhodou zlatého křečka je to, že umí chodit na záchod do jednoho rohu klece a jsou velmi chytří a dobře se ochočují. Také se s nimi díky jejich velikosti poměrně dobře manipuluje. U křečků zlatých je zajímavostí, že skáčou, velmi obratně dokážou vyskočit z ruky, pozor tedy na to, aby vám neskočili z výšky, mohli by se smrtelně zranit.

Než si křečka pořídíte

Ještě předtím, než si křečka nebo křečíka koupíte, měli byste pár věcí promyslet. Křeček je noční tvor, to znamená, že celý den prospí a z domečku vyleze až večer. Celou noc vás tak může otravovat běháním v kolečku, což křečci opravdu milují, nebo kousáním mříží klece v případě, že se nudí. Klec s křečkem byste tedy měli umístit tam, kde vás jeho noční aktivita nebude rušit. Klec by měla být na místě, které je chráněno před přímým sluncem a průvanem. Křeček se dožívá okolo 2-3 let, jste schopni se o něj po celý jeho život starat? A co doby dovolených a prázdnin, pohlídá vám ho někdo?
Je nutno podotknout, že křeček ani křečík není moc kontaktní tvor. Je to aktivní zvíře spíš na koukání, než mazlení, a protože jsou to zvířata velmi drobná, nehodí se pro malé děti, které ještě nemají cit v rukou. Říká se, že křečci koušou, osobně to potvrdit nemohu. Pokud se k nim chováte hezky a nebudíte je, nemají důvod kousat. Ve stáří jsou však křečci trochu nevrlejší a mohou si na vás občas prsknout.
Taky je třeba zmínit, že křečci jsou docela smraďoši. Samičky nezapáchají tolik jako samci, ti si močí značí rohy klece, písek, patra i podestýlku. Proto i toto mějte před pořízením křečka na paměti.

Kde koupit křečka

Křečka rozhodně doporučuji koupit od chovatele, ne v chovatelských potřebách. Ve zverimexu jsou tito drobní hlodavci určeni jako potrava pro hady, když dojdou myši. Navíc džungaráčci nabízeni v chovatelských potřebách jsou často hybridi, tedy kříženci křečíků Campbellových a džungarských. Tito kříženci pak bývají často nemocní (trpí např. na cukrovku a nádory) a mají i genetické vady nejčastěji postihující nervový systém. Ani jejich povaha nebývá žádoucí, často koušou, bývají nevrlí až agresivní. Sice takoví křečci stojí méně než od chovatele, ale věřte mi, že v tomhle ohledu není dobré šetřit. Buďte tedy prosím zodpovědní a nepodporujte množitele, kteří dodávají zvířata do chovatelských potřeb. Najděte si chovatele křečků pod registrovanou chovatelskou stanicí a kupte si křečka od něj. Vyhledat nejbližší chovatelskou stanici můžete na webu www.krecciklub.cz. Křeček v chovatelské stanici stojí od 350 Kč.

Samce nebo samici?

Obecně se dá u křečků říct, že samci bývají klidnější a samice živější, ale je to velmi individuální, vždy záleží na daném vrhu a konkrétním jedinci. Chovateli můžete napsat, jaké preference na povahu křečka máte a on se vám výběrem mláděte bude snažit vyjít vstříc.

chov křečka, jak chovat křečka, co potřebuje křečekSpolečenský život křečka

Křečci a někteří křečíci jsou velice teritoriální a samotářská zvířata. Jakákoliv přítomnost dalšího jedince v jeho teritoriu je pro ně velice stresující. Křečky zlaté a křečíky džungarské proto chovejte zásadně po jednom. Samec se samicí se snesou jen v době páření. U džungarských křečíků samec zpravidla pomáhá samici u porodu, ale jeho výpomoc je poměrně zištná, samice má totiž pár minut po porodu poporodní říji, samec tady čeká na to, až ji bude moci znovu oplodnit.
Jen křečíky Roborovského a Campbellovy je vhodné chovat ve skupinkách. I tak doporučuji chovat spíše skupinky sourozenců stejného pohlaví. U samečků křečíků Roborovského však dochází k častým neshodám, proto je možná lepší samečka chovat samostatně.

Jak dlouho žije křeček

Křečci se obvykle dožívají tří let, křečíci dvou. Osobně jsem měla džungarského křečíka z chovatelské stanice a dožil se krásných tří let a 17 dní. Nyní mám dalšího rekordmana, a tím je křečík roborovského, který už má 2,5 roku. Pokud si křečka nebo křečíka pořídíte z dobrého chovu, budete se o něj dobře starat a nebudete ho zbytečně stresovat, pak vám může dělat radost opravdu dlouho.

Krmení křečka

V chovatelských potřebách najdete různé směsi pro křečky a křečíky. Směs by měla obsahovat především různé druhy zrnin, případně i drobné kusy sušené zeleniny, granule a sušený hmyz. Osobně svým křečíkům míchám Brit Animals Hamster Complete, Versele Laga Nature Mini Hamster a krmení pro křečíky od JR Farm. Pozor dejte na to, že křečci si krmení rádi „křečkují“. Jídlo si nacpou do lícních torbiček a přenesou si ho do spíže, kterou mají zpravidla v podestýlce pod domečkem. Prázdná miska tedy neznamená, že křeček nemá co jíst. Pozor na obezitu křečků, může způsobit hodně zdravotních komplikací. Při krmení křečka se nemusíte omezovat na nasypání směsi do misky, směsí mu můžete posypat podestýlku a křečka tak zabavíte vyhledáváním potravy, což může fungovat i jako prevence obezity křečka.
Křečci musí mít k dispozici větvičky jabloně nebo jiného ovocného stromu na ohryz (ne z peckovin). Jako doplněk potravy podávejte i zeleninu a ovoce, ale pouze po malých kouscích. Větší množství by u křečka mohlo vyvolat problém s trávením. Nesnědenou zeleninu a ovoce jim každý den z klece vyhoďte. Co se týče druhů zeleniny a ovoce, každý křeček má jiné preferenci, ti moji upřednostňovali brokolici, červenou papriku, little gem salát nebo římský salát, hrášek, jablíčko, jahody, maliny, borůvky a hroznové víno. Jednou za dva týdny můžete křečkovi dát oříšek. Osobně jim ho vždy zahrabu někam do podestýlky a oni ho hledají.
Ve stravě křečka je důležitá i živočišná složka, dopřejte mu neochucený bílý jogurt, kousek nesoleného masa, moučné červy nebo cvrčky (mohou být i sušení).
Nezapomeňte na pítko s vodou, křečci sice nepijou moc, ale rozhodně vodu potřebujou. Vodu vyměňujte ideálně denně. Nevhodná je miska na vodu, protože do ní křečci ihned naházejí podestýlku.
Křeček nesmí jíst sladkosti, ani piškoty, solené lidské jídlo, avokádo, brambory, cibuli, česnek a pórek.

chov křečka, jak chovat křečka, co potřebuje křeček, klec pro křečkaVybavení klece pro křečka

Klec pro křečka by měla být aspoň 70 cm dlouhá, pokud máte zvířat v kleci víc, podle jejich počtu by klec měla mít až 120 cm. Pro křečíky vybírejte klec nižší, maximálně s jedním patrem. Křečíci šplhání do výšek neocení, naopak jim hrozí zranění vlivem pádu z výšky. Zato křečci zlatí šplhají rádi a ocení klec do výšky.
Při vybavování klece mějte na paměti, že křeček je velice aktivní zvíře. Miluje různé prolézačky, mosty, žebříčky, tunely (ruličky od toaletního papíru nebo kuchyňských utěrek) a kolečka či talíře na běhání. Kolotoč pro křečka vybírejte celistvý, bez kovových mřížek, aby si o ně křeček nezranil končetiny. Křeček musí mít také domeček, můžete ho vyrobit z kokosového ořechu, dřeva nebo ho koupit v chovatelských potřebách. Přírodní materiály jsou vždy lepší a příjemnější než plast, akorát se hůře udržují čisté. Křeček jistě ocení jakýkoliv jemný materiál, kterým si bude moci domeček vystlat. Stačí kousek papírového kapesníku nebo toaletního papíru. Pozor na vatu, i na speciální vatu pro křečky, už jsem několikrát slyšela, že se do ní křeček zamotal.
V kleci nesmí chybět miska na krmení a pítko. Nejčastější podestýlkou jsou hobliny (ne piliny, jsou moc drobné a způsobují problémy s očima), v poslední době se však objevuje množství alergií křečků na prach, proto doporučuji spíše Asan (velice jemná podestýlka ze slisovaného papíru) nebo papírovou podestýlku Clean & Cozy, ve které jsou křečci schopni si vyhrabat i nory.
Křečci milují koupel v koupacím písku. Písek je třeba pravidelně měnit, protože do něj křečci chodí na záchod. Písek nasypte do hlubší misky nebo do polouzavřené nádoby jako jsou třeba tyto toalety pro křečky.

Jak často čistit křečka

Čištění klece křečky velmi stresuje, protože se jim tak zničí jejich skrýše, tunely, domečky i zásobárny potravy. Proto doporučuji křečka čistit jednou měsíčně. Osobně to dělám tak, že dřevěná patra, která jsou od křečka znečištěná, cca jednou týdně otřu, podestýlku vyhazuju jednou za měsíc a klec celou jednou měsíčně vyčistím, vymyju a vydesinfikuju. Starší křečky se snažím čistit ještě méně, protože jim nechci přivodit infarkt, ale když mi nos zavelí, že je třeba klec vyčistit, nedá se nic dělat.

Shrnutí

Křeček nevýhody

  • Křeček sameček je cítit.
  • Je to noční, velmi aktivní a poměrně hlučný tvor.
  • Většinou není moc kontaktní.
  • Křeček žije pouze 2-3 roky.
  • Ve stáří bývá nevrlý.
  • Je příliš drobný a křehký pro dětské ruce.

Křeček výhody

  • Stojí nízké pořizovací a měsíční náklady.
  • Nevadí mu, když se zpozdíte z práce nebo ho necháte na víkend samotného.
  • Nebývá nemocný, pokud je pořízen z dobrého chovu.
  • Je velmi samostatný a nenáročný na chov.
  • Je veselý a zábavný a jeho sledování je lepší než televize.

Poradna chovu křečků

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu křečka pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

39 komentářů na téma “Křeček

  1. Dobrý den, můžu někde najít seznam chovatelů křečků dzungarskych v Praze, kde by se dal koupit? V Pet prodejnách nemají žádný výběr. Děkuji za odpověď Ivana

    1. Dobrý večer, ve zverimexu křečíka nekupujte, nemají kvalitní geny, jsou totiž určeni jako krmení pro hady atd. Nemají dobrou povahu ani zdraví. Chovatele najdete na krecciklub.cz.

  2. Dobrý den, ráda bych se zeptala, v jakém věku jsou mláďata Křečíka Džungarského pohlavně dospělá. V kolika týdnech je tedy vhondé mláďata sourozence oddělit. Děkuji

  3. Dobrý den potřebuji poradit.mám džungaráka který bude mít rok a na vánoce jsem mu koupil asi 3týdenní samičku.a problém je že se po ní vrhl a kousl ji do ucha je agresivní a samička je chudák ustrašená.a tak potřebuji radu jak samiču uklidnit a ochočit a druhou radu jak je zkusit naučit aby spolu ,,bydleli“.budu rád za info…jinak samička je v boxu 50cm a má tam vše co sameček(žrádlo a vodu,domky,kolotoče,prolézačky a bůh ví co všechno)

    1. Dobrý večer, džungaráci jsou samotáři, k sobě se samec a samice dávají jen na páření, takže je nedoporučuji chovat spolu. Na ochočování se doporučuje zvíře zvykat častěji a kratší dobu, tedy třeba 3x denně po 5 minutách. Z boxu křečíka vyndavejte přes ruličku od toaletního papíru, pak ho můžete dát na ruku nebo na nějaké neutrální místo a zvykejte ho přes pamlsky na kontakt s vámi.

  4. Dobrý den,
    Mám křečka syrského který …. no nevím jak to popasat ale dalo by se přirovnat ke kýchání smýchanému s pískáním a kýchá celkem dost ale jen když je aktivní jako když třeba je mimo domeček a když běhá v kolečku tak taky kýchá, co mu je a co bych měl dělat?

  5. Zdravím, chtěl bych se zeptat, jak spolu chovat dva křečky džungarské. Samičku a samce. :) děkuji za odpověď

    1. Dobrý den, přestože informace napříč internetem jsou různé a většina se přiklání k tomu, že křečíky džungarské je možné chovat v páru nebo ve skupinkách, není to tak. Křečíci jsou velmi teritoriální (i samice) a samotářští. Doporučuji je tedy chovat samostatně. Chovat křečíky v páru není dobré především proto, že samice by neustále rodila mláďata (má i poporodní říji, kdy může znovu zabřeznout), až by ji to zabilo. Pokud musíte křečíky množit, chovejte je zvlášť a na spáření pak dejte samici k samci.

  6. Ahoj všichni,
    potřebuji poradit. Mám zhruba šesti měsíční samičku Křečíka Džungarského, je velmi aktivní a poslední měsíc začala hubnout a nevím proč. Dostává pravidelně každý den směs pro hlodavce, celou misku si nanosí do domečku a téměř nic z toho nesežere.
    Kdyby někdo věděl jak zastavit ztrátu váhy, prosím o komentář.
    Předem moc děkuji

    1. Dobrý večer, já u svého křečíka registruji náhlé úbytky váhy s velkou aktivitou, pak hned zase velkou pasivitu a nabírání na váze po celý jeho dvouletý život. Beru to tak, že má svůj životní rytmus…Akorát u křečíka nezapomínejte na živočišnou složku v krmné dávce – ideální jsou třeba mouční červi, vařené neslané a nekořeněné maso, vajíčko, jogurt. Můžete mu nabídnout i rýži.

      1. Dobrý den, děkuji za odpověď.
        Vařenou rýži dávám, moučné červy taky, někdy saranče, vařené vejce, maso také, jestli píšete, že mohou mít takové výkyvy jsou běžné, tak se nechám překvapit.
        Ještě jednou moc děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: