Oblovka
Podívejte se na reportáž o oblovkách natočenou u nás v pořadu Polopatě (čas 30:34).
Edit k videu: Jedná se o video z roku 2014, proto bych ráda zaktualizovala informace v něm uvedené.
1. Rašelina jako substrát ano, ale smíchat s mletým vápencem. Sama o sobě je kyselá.
2. Do ubikace nikdy nedávat keramické misky, ale plastové. Nedáváme ani kameny, co se týče tepla, zajišťujete ho topnými foliemi přilepenými na ubikaci z vnější strany. Lampy nedávat, mohou šneka popálit nebo přehřát.
3. Šneky nekrmíme ničím, co obsahuje mouku, namočené granule nebo piškoty nesmí.
4. Šneky nekoupeme v čaji, pouze je jím omýváme. Miska s vodou v ubikaci není třeba.
Obsah článku:
- Taxonomické zařazení
- Obecně o achatinách
- Nejznámější druhy oblovek
- Chov oblovek
- Krmení oblovek
- Rozmnožování oblovek
- Nemoci oblovek
- Poradna chovu oblovek
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: měkkýši (Mollusca)
Třída: plži (Gastropoda)
Řád: plicnatí (Pulmonata)
Čeleď: Achatinidae
Rod: oblovka (Achatina)
Obecně o achatinách
Oblovka či achatina jsou názvy největšího suchozemského šneka, jehož původním domovem je Afrika a Madagaskar, v našich podmínkách ho tedy venku nepotkáte. Pokud někomu oblovka „přeroste přes hlavu“, nesmí se v žádném případě pouštět do volné přírody. Pro naši přírodu by se stala pohromou, protože se rychle množí a sežere vše, na co přijde. Oblovek existuje okolo 200 druhů, liší se především svou velikostí a zbarvením ulity i nohy (šnečího tělíčka), ale i náročností na prostředí. Africká oblovka je nenáročný mazlíček vhodný pro alergiky a jeho sliz dokonce pomáhá při ekzémech a vyrážkách. Oblovka se dožívá nejčastěji 5 až 8 let. Sama mám však doma již desetiletou Achatinu ghanu.
Nejznámější druhy oblovek
Lissachatiny
Oblovka žravá (Lissachatina fulica)
Někdy se nazývá Oblovka maurická. Dorůstá velikosti 15 cm a může naklást až 400 vajíček. Je invazivním druhem, třeba na Floridě je přemnožená. Má hodně poddruhů, např. Lissachatina fulica hamillei, Lissachatina fulica hamillei Rodatzi nebo Lissachatina fulica Madagascar.
Oblovka rezavá (Lissachatina immaculata)
Dorůstá velikosti až 13 cm a může naklást 150 vajíček. Jedná se o samooplozující druh, takže k rozmnožení nepotřebuje druhého jedince, mláďata však bývají geneticky poškozená. Ve své domovině jsou ohrožené a je zakázáno je vyvážet.
Oblovka šíťkovaná (Lissachatina reticulata)
Jedná se o nejčastěji chovanou oblovku vůbec, hovorově se nazývá „retka“. Dorůstá až 20 cm a po pohlavní dospělosti (6. až 9. měsíc) může naklást až 500 vajíček několikrát ročně. Jsou nenáročné na chov, výjimečně aktivní přes den a více společenské, než ostatní druhy achatin.
Oblovka zlatá (Lissachatina iredalei)
Dorůstá 7 cm a rodí živá mláďata! Jedná se o stromového šneka, který ocení jídlo ve výškách a taky větvičky na lezení. Poznáte ji podle proužku na noze. Má dvě varianty – albinotickou a červenou (Platymma tweediei), která se kvůli náročným podmínkám na chov u našich chovatelů nedaří.
Archachatiny
Archachatina marginata
Má velké množství poddruhů. Pohlavně dospívá v 9. až 10. měsících věku.
Achatiny
Oblovka obrovská (Achatina achatina)
Jedná se o jeden z největších druhů oblovek, může dorůst až 30 cm. Pohlavně dospívá až ve dvou letech a poměrně neochotně se množí, když už, tak dává v jedné snůšce až 300 vajíček.
Achatina zanzibarica
Má ráda vlhko (až 90% vlhkost) a vyšší terárium. Rodí živá mláďata.
Chov oblovek
Přestože jsou oblovky původem z Afriky, velice jednoduše se dají chovat i u nás doma. Nejideálnější pro jejich chov je terárium, které by mělo být prostorné vzhledem k tomu, že šneci, respektive jejich ulity, mohou v zajetí dorůstat až 20 cm (největší oblovka světa má dokonce 39,3 cm). Můžete použít však i akvárium s víkem nebo plastový box z Ikea nebo Pepco. S plastovým boxem se při čistění lépe manipuluje než s těžkým skleněným teráriem. Ubikaci můžete šnekům vybavit živými květinami (v tom případě se s nimi však hned rozlučte), kůrou či mechem, který dobře zadržuje vlhkost. Z rostlin, které se k oblovkám hodí, mohu vyjmenovat šplhavnici (Potos), bromélii nebo lopatkovec. Rozhodně do ubikace nedávejte kameny nebo keramické misky, protože by si o ně oblovky mohly rozbít ulitu. Jako domeček pro oblovky můžete použít kokosovou skořápku, ale často plesniví kvůli vlhkosti, tak ji nechávejte vyschnout mimo box. Můžete využít také korkové dekorace do terárií, ty vlhkost nepohlcují. Pokud si chcete přinést přírodní dekorace třeba z lesa, nechte je vždy v mrazáku nejdříve přemrznout.
Teplo oblovkám zajistíte výhřevnými deskami nebo foliemi přilepenými na boky terária nebo výhřevnými podložkami, rozhodně nevhodné je do terária umisťovat žárovku kvůli teplu nebo vitamínu D3. Ten zajistíte potravou (např. vařeným vaječným žloutkem). Ideální teplota prostředí v teráriu je okolo 23-27°C, ale vždy záleží na druhu achatiny, kterou chováte, proto si o ní vždy zjistěte, jaké podmínky (především teplo a vlhko) potřebuje. Při teplotě pod 20°C jsou achatiny méně aktivní, méně přijímají potravu. K zimnímu spánku se však tito šneci neukládají a neměli bychom je tedy přes zimu dávat do chladné, tmavé místnosti jako třeba želvy. Při poklesu teploty prostředí nebo při nevhodných podmínkách se oblovky někdy zavíčkují nebo se zavrtají do substrátu a na krmení vylézají méně často. Pokud je šnek zavíčkovaný dlouho a nekonzumuje potravu, bude nejspíš nemocný nebo mu nevyhovuje teplota prostředí či vlhkost, proto je třeba upravit podmínky. Zahrabávání dospělců je poměrně časté, problémem je zahrabávání mláďat, musí totiž přijímat potravu častěji, než dospělí.
Achatiny vyhledávají vlhko (80 – 90 %), takže by se jim terária měla pravidelně rosit vodou. Ne však tolik, aby jim půda plesnivěla. Jako substrát do terária použijte lignocel nebo klasický rašelinový terarijní substrát, který seženete v každých chovatelských potřebách. Rašelinu je však třeba míchat s vápnitým dolomitem, je sama o sobě dost kyselá a dolomit navíc pomůže v boji proti množení mušek. Podestýlka vás vyjde na částku okolo 70 Kč. Substrát by měl být stále kyprý a dostatečně hluboký, aby se do něj šneci mohli lehce zahrabávat. Je dobré substrát pravidelně načechrávat, aby se neudusal a udržel si kyprost. Zamezíte tak i množení mušek, které přitahuje převlhčená půda a také zbytky potravy. Ty by se ze substrátu měly odstraňovat každý druhý den. Nezapomeňte také na pravidelné odstraňování trusu oblovek. Osobně substrát kompletně měním, až když je velmi vlhký nebo když z něj vylétají mušky. Není třeba ho preventivně měnit jako třeba podestýlku jiných zvířat.
Oblovky jsou společenské, proto se nedoporučuje chovat jen jednu. Vypozorovala jsem, že ve dvou bývají veselejší a pokud jeden z nich umře, druhý se zahrabe a nechce přijímat potravu. Chovat pospolu více druhů oblovek není vhodné, protože každý druh potřebuje jiné podmínky chovu a navíc se spolu některé mohou křížit. Křížením se nejen kazí čistota jednotlivých druhů oblovek, ale může se taky stát, že oblovka nebude anatomicky schopna naklást vajíčka, protože budou příliš velká. Křížení může nastat mezi achatinou a achatinou, mezi archachatinou a archachatinou a mezi lissachatinou a lissachatinou, ale rozhodně ho nedoporučuji. Teoreticky je tedy možné chovat např. achatinu s lissachatinou nebo archachatinou atd. bez hrozby křížení, ale moc se mi to neosvědčilo, přišlo mi, že se jiné druhy prostě nerozumí.
Dále jsem vypozorovala, že albinotické varianty druhů bývají obecně aktivnější, než ty klasicky zbarvené.
Oblovky v žádném případě není vhodné dávat „vyvenčit“ ven na trávu a na sluníčko. Jsou to převážně noční zvířata (kromě Oblovky šíťkované), mohou se rychle přehřát a z půdy si mohou přinést různé parazity.
Krmení oblovek
Tím, že jsou oblovky většinou noční zvířata, měly by se krmit večer. Krmení oblovek není finančně náročné, i když opravdu velice rády jedí. Spořádají téměř cokoliv, ale přednost dávají zelenině. Nejlépe se mi osvědčily různé druhy salátů, čínské zelí, mrkev, jablko, paprika, okurka (podávat jen občas) a v létě omytá pampeliška, jetel, hluchavka, jitrocel. Můžete zkusit oblovkám nabídnout i jiné druhy zeleniny a ovoce. Pozor však dejte na citrusy, ty odvápňují a zároveň naleptávají ulitu, takže je oblovkám vůbec nepodávejte. Opatrně s rajčaty, dávejte občas a vždy z nich vyndejte semínka. Jídelníček oblovkám můžete zpestřit například podáním batátu, kedlubny (i omytých listů) nebo vajíčka vařeného natvrdo. Jednou týdně můžete zařadit i moučné červíky nebo gammarusy, nitěnky nebo syrové ryby či kuře. Některé e-shopy pro oblovky nabízí i různé směsky na kašičky pro oblovky. Můžete si je však vyrobit i doma nasušením různých bylinek a následným rozdrcením najemno. Podávají se zalité vodou. Zbytky kaše se musí nejpozději do 24 hodin odstranit, aby se zabránilo plísni. Rozhodně se mouce, těstovinám a rýži, oblovky tato jídla nedokážou strávit a může jim to způsobit zdravotní komplikace jako je vyhřeznutí volete. Nepodávejte ani granule pro kočky či psy. Hodně oblovek je zvyklých pouze na salát či salát a nic jiného nechtějí. Pokud je to tak, na pár dní jim okurku nebo salát odstraňte a dejte třeba mrkev nebo jablíčko nebo jiné zdravé dobroty.
Pokud odjíždíte na víkend nebo delší dobu, dejte oblovkách rozkrojený brambor nebo batát, obojí vydrží déle čerstvé a oblovkám to chutná. Je lepší ukrojit tlustší kolečko a je dobré mít předem vypozorované, jak dlouho jim takové jídlo vydrží při dané teplotě a vlhkosti. Do lignocelu můžete zasadit i sazeničky salátu. Někteří nechávají dospělé jedince i 9 dní bez potravy, mláďata však musí neustále něco konzumovat.
Pro růst pevné ulity je nutný pravidelný přísun vápníku. Zajistíte ho sépiovou kostí nebo rozdrcenou vaječnou skořápkou či dolomitem. Vodu si oblovky berou z potravy, není třeba ji dávat v misce, pokud už ji do terária či boxu dáte, tak v plastové misce, aby si o ni oblovky neporanily ulitu.
Rozmnožování oblovek
Achatiny jsou hermafroditi, to znamená, že mají jak samčí, tak samičí pohlavní orgány. Existuje jen jeden druh, který je samooplozující, a to Achatina immaculata. K oplození u ostatních druhů dojde pouze v případě, že chováte jedince dva. Páření rozpoznáte tak, že uvidíte dvě oblovky přitisknuté k sobě za spodní část nohy. Nikdy od sebe šneky neodtrhávejte, mohli byste jim ublížit. Před nakladením vajíček oblovky přestávají přijímat potravu, některé druhy se mohou i zavíčkovat. Množství vajíček bývá proměnlivé, záleží na druhu, a jsou podobná antiperlím. Pokud nestojíte o to odchovat všechny jedince, jednoduše vajíčka odeberte a rozdrťte, zmrazte nebo přelijte horkou vodou. Rozdrcená vajíčka můžete podat dospělcům jako potravu.
Vajíčka, která chcete nechat vylíhnout, je vždy lepší od rodičů odebrat, protože ti mohou vajíčka pozřít. Vajíčka dáme do větratelné krabičky se substrátem. Za 10 dnů můžete očekávat vylíhnutí malých šnečků. Ti jsou velcí několik milimetrů. Skořápky z vajíček neodstraňujte, malé oblovky je sežerou, pomáhají tak líhnutí sourozenců.
Po vylíhnutí jedinců je třeba udělat selekci mláďat, tedy výběr těch nejlepších, největších, nejsilnějších a nejzdravějších jedinců. Nemocné, malé atd. se usmrtíte zmražením v igelitovém sáčku (aspoň 24 hodin). Mladé šnečky krmíme stejně jako dospělé jedince s důrazem na příjem vápníku, není třeba jim potravu strouhat. Mláďata chováme pospolu, dospělce spolu.
A pozor, některé druhy oblovek (Achatina zanzibarica či Lissachatina iredalei) jsou vejcoživorodé, rodí tedy rovnou živá mláďata!
Nemoci oblovek
I achatiny mohou trpět nemocemi, jejich nejčastější příčinou jsou parazité, plísně nebo nedostatek vápníku.
Zavíčkování
Pokud oblovkám něco nevyhovuje (většinou nemají dostatečné teplo nebo vlhko) nebo jsou napadené parazity, často se zavíčkují vápenitým víčkem s otvorem pro dýchání. Dokážou tak vydržet opravdu dlouho bez příjmu potravy, a tak se mohou snadno vyčerpat a uhynout. Proto je dobré zlepšit podmínky chovu, a pak oblovku probudit omytím ve vlažné vodě.
Některé druhy se víčkují před snůškou vajíček a je to v pořádku, nabírají tak sílu a neměli bychom je rušit.
Paraziti oblovek
Přítomnost parazitů poznáte tak, že je šnek zalezlý v ulitě, může z něj vytékat zapáchající tekutina. V případě napadení parazity je třeba šneka umýt ve vlažné vodě, případně vykoupat v heřmánkovém čaji a oddělit ho od ostatních do čistého, vybaveného boxu. Bohužel oblovky na parazity často umírají.
Oblovkám škodí octomilky nebo smutnice a jejich larvy. Tyto mušky ke šnekům láká vlhký substrát a jídlo. Pokud je u oblovek najdete, vyhoďte substrát, vymyjte box nebo terárium a omyjte šnečky vlažnou vodou. Bohužel se mi i přes různé síťky nedařilo přístupu mušek k oblovkám zabránit. Proti muškám se špatně bojuje. Je dobré smíchat lignocel s vápnitým dolomitem (koupíte v květinářství nebo v hobby potřebách) a substrát pravidelně kypřit.
Někteří chovatelé doporučují k oblovkám do ubikace umístit stínky nebo svinky. Jsou to drobní živočichové, které najdete venku třeba po odkrytí kamene. Živí se zbytky potravy a také živočišnými zbytky, čistí tak substrát od všeho, co tam nemá být, včetně hovínek oblovek. Stínky i svinky se rychle množí, proto musíte při čištění dávat pozor, abyste se jich omylem nezbavili. Říká se, že tam, kde jsou tito živočichové, mušky a jejich larvy nemají šanci.
Plíseň
Plíseň poznáte podle bílých skvrnek na noze oblovky. Šneka oddělte od ostatních, aby se plíseň nerozšířila i na ně a koupejte ho v heřmánkovém nebo třezalkovém čaji čaji jednou denně do doby, než plíseň vymizí. Minimálně 14 dní.
Vyhřeznutí volete
Vyhřeznutí volete je způsobeno zánětem volete. Jeho příčinou bývá otrava jídlem (piškoty, mouka, granule), infekce nebo bakterie či paraziti v trávicím ústrojí oblovky. Vyhřeznutí volete se projevuje bílým, rosolovitým útvarem plným hnisu. Oblovka nemůže přijímat potravu, a tak je třeba reagovat rychle, než se úplně vysílí. Útvar propíchněte sterilním špendlíkem. Hnis odteče a následně bude vytékat už jen čirá tekutina. Útvar by se tak měl zmenšit a postupně úplně ztratit. Místo umyjte heřmánkovým čajem. Než se rána úplně zahojí, měla by oblovka být umístěna do čistého prostředí bez substrátu.
Měkká ulita
Pokud nemá achatina dostatek vápníku, má to za následek změkčení ulity. Při uchopení do ruky se tak může snadno poškodit. Dbejte na pravidelný a dostatečný přísun vápníku! Pokud oblovky nechtějí sépiovou kost vcelku, strouhejte jim ji na zeleninu. Případně můžete zeleninu posypat i minerálními doplňky pro terarijní zvířata či dolomitem. Oblovkám můžete podat i rozdrcené vaječné skořápky. Šnečka nikdy nezvedejte za novou část ulity (ta část nejblíže noze), je to její nejměkčí část a mohla by prasknout.
Poškození ulity
Ulita šnečkovi slouží jako ochrana jeho vnitřních orgánů. Pokud se oblovka zraní, je třeba nejdřív zkontrolovat, zda si neporanila i orgány. Pokud ano, trápí se a je lepší ji zmrazit v mrazáku, kde usne a uhyne. Pokud si šnek ulitu poraní, dokáže si ji většinou sám zacelit. Potřebuje k tomu vápník. Prasklinu na ulitě můžete provizorně zalepit náplastí bez polštářku, při větších poraněních se občas používá sádra, ale sama s tím nemám zkušenosti. Rozhodně z boxu nebo terária odstraňte ostré předměty a kameny, hliněné nebo keramické misky, o které by se oblovka mohla zranit. Ulitu nikdy ničím nemažte.
Poradna chovu oblovek
PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu oblovky pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.
Dobrý den, dvě z mých oblovek žravých před pár dny nakladly vajíčka, vše bylo úplně normální. Ale když jsem další den šneky kontroloval, byli zalezlí celkem hluboko v ulitě. Oddělil jsem je od ostatních a několikrát jsem je omýval v teplé vodě, ale jejich stav se nelepší. Mám podezření na parazity,ale šneci nesmrdí a ani z nich nic nevytéká. Nemá někdo tušení co by jim mohlo být a jak se jim dá pomoci? Předem mockrát děkuji za odpověď.
Dobrý den, kladení vajec šnečky vyčerpává, pravděpodobně odpočívají, pár dní je to normální. Nezapomeňte jim topit a udržovat dostatečnou vlhkost.
Dobrý den, mám oblovku cca 7-8let starou. Posledních několik měsíců u ní pozoruju, že nechce žrát a často se víčkuje. Když už ji probudím a dám čerstvou okurku nebo salát (to dříve milovala) tak to jen oleze, ale ani si nekousne. Může mít vzhledem k věku nějaký problém s „kousanim“ potravy? Teplotu a vlhkost má pořád stejnou jako roky před tím, sépiovku má též stále k dispozici, ale taky ji nežere, substrat čistý. Jediné, co jsem ji viděla jist bylo kaki, ale nevyloučila pak žádné exkrementy. Je možné, že pomalu přichází její čas? Děkuji za odpověď.
Dobrý den, nevím sice druh, ale pokud tedy má oblovka čistý substrát, nenapadají ji mušky a má dostatečnou vlhkost a teplo, tak s ohledem na věk by se mohlo jednat o konec…
Dobrý den, jedna z mých oblovek( lissachantina fulica), má u spodní části tykadla malý šedivý flíček, kruhového tvaru a má asi 2-3mm v průměru. Jako plíseň to nevypadá a šnek se chová naprosto normálně. Je třeba se šnekem něco dělat, nebo je to neškodné? Předem děkuji za odpověd.
Dobrý den, nevím, co by to mohlo být, pozorujte to. Kdyby se to zvětšovalo, bude to chtít šnečka začít omývat heřmánkovým výluhem a nebylo by pak od věci ho oddělit od ostatních. Zatím ho nechte, jak je.
Dobrý den,
Včera jsme si přivezli domu oblovku a chci se optat jelikož bydlíme v kamenem baráku a topime kamny a po ránu tu máme chladněji..čím šnekovi přitápět.. ?máme ho v plastovém boxu z Pepca.dekuji předem za rady
Dobrý den, v článku o tom píšu. Existují topné desky či folie, které se dají pod box nebo se připevní na jejich stranu. Fungují dobře.
Dobrý den moje oblovka se nehýbe a vytéká z ní divná žlutá kapalina, kapalina nesmrdí a oblovka taky ne prosím pomoc
Dobrý večer, to vypadá zle. Oblovku dejte od ostatních a několikrát denně ji omývejte vlažným heřmánkovým čajem. Ostatním oblovkám vydesinfikujte terárium a vyměňte substrát.
U druhého se projevuje to samé ale hýbe se, můžeme je dát odděleně společně když z obou vytéká ta tekutina
Ano, můžete je oddělit spolu. Co přesně jedli poslední dny?
Většinou jim dáváme salát a okurku a sépiové kosti
Měli jsme je v umyvadle ale když jsme je vrátili zpátky do krabice tak se vrhly na salát i s ostatními takže asi dobrý
Také jsou už celkem staří
To je dobře, oni se většinou vzpamatují po tom omytí, každopádně ta tekutina v pořádku není, tak pokračujte několik dní v omývání a snad to bude dobré. Hezký večer.
Dobrý den,
má oblovka má bílý povlak na části ulity, prstem ho můžu odstranit. Před týdnem jsem ji ulitu namazala kokosovým olejem, ale z toho už to asi není. Leze i jí normálně a nesmrdí. Může mít plíseň nebo být nemocná?
Děkuji Veronika
Dobrý večer,
pokud by to byla plíseň, měla by ji oblovka na těle, ne na ulitě. Podle mě je to ošoupaná část ulity. Dodejte vápník, sépiovku a odstraňte z boxu vše, o co by si oblovka mohla ulitu poškodit.
Zdravím, děkuji za odpověď, ale bílý povlak se po umytí znovu objeví a zvětšuje se (rozšiřuje). Nemyslim si, že jde o poranění ulity.
To je zvláštní. Zkuste tedy omývání heřmánkovým nebo třezalkovým čajem.
Dobrý den, jsem začátečník v chovu arických šneků. Nedavno jsme dostali od známých už dospělou oblovku. Už nám i nakladla vajíčka (něco přes 40), přestože máme jen tu jednu. (Vejce jsme hned zamrazili.) Nevíme ale přesně, jaký je to druh, myslíme, že achatima immaculata. Rádi bychom jí pořídili kamaráda, ale prý nemají být stejné druhy spolu, tak si chceme být jisti, co vlastně máme.
Poradíte mi, jestli je to skutečně achatima immaculata? Je možné zaslat fotku?
Kolikrát za rok může naklást vejce? Díky. B.
Dobrý den, vajíčka můžou klást několikrát za rok. Je dobré mít dohromady stejný druh, lépe si takoví šneci rozumí a vyhovují jim stejné podmínky. Jen je třeba počítat s tím, že se budou množit. Obvykle to nedělám, ale výjimečně fotku pošlete na info(zavináč)petland.cz. Případné další otázky pište sem.
Dobrý den, chtel jsem se zeptat.
Nase oblovky maji takovou nepeknou ulitu…pevnou, ale je na nem taky jakoby bílý povlak. Pravidelny prisun sepiove kosti a ruzne zeleniny maji. Mame jim neco specialniho pridat? Dekuji
Dobrý večer, ulita nikdy nebude lesklá, jen je to vidět na některých fotkách oblovek na internetu. Pro focení se ulita oblovek natře olejem, ale má to jen vizuální efekt, nijak jí to nepomůže. Pokud je například vroubkatá, tak to obvykle způsobuje přerušování konzumace jídla, což je spojeno s tím, že se šnek na dlouho zavrtá do hlíny a zavíčkuje. Proto je třeba dohlížet na dostatečnou vlhkost a teplotu, aby k dlouhodobému přerušování konzumace jídla nedocházelo. Pak můžete sépiovku střídat s drcenými skořápkami nebo dolomitem. Nic lepšího nevymyslíme. :)
Hezký večer,
asi jsem udělal hroznou blbost. Ve městě již asi měsíc není možné sehnat sépiovky,
tak jsem achatinam pořídil minerální kámen Flamingo (růžový, pro papoušky).
Nechal jsem jim tam kámen přes noc, pak ho odstranil.
Projel jsem složení, aby neobsahoval sůl, ale stejně mělo to drastický dopad.
Achatiny se od té doby ani netknuly potravy, přestaly lézt.
Jsou živé, ale prakticky se nehýbají a mají bílý trus.
Trvá to již druhý den.
Je možné je ještě nějak zachránit?
Děkuji a zdravím,
SM
Dobrý večer. Kámen obsahuje síran, mouku, barviva… Nejspíš se tedy bude jednat o otravu. Osobně bych je omyla vodou, pak vlažným heřmánkovým čajem, protože po kameni lezli a nejspíš ani to jim teď nemusí dělat dobře. Nabídněte jim něco, co obsahuje hodně vody – okurku, salát. A teď už se jen modlit, aby to zvládli. Držím palce.
Dobrý večer chtěl bych se zeptat co mám dělat když poslední dva dny my můj šnek rodu achatina achatina nechce vůbec
žrát a zavíčkovaní není aby se tohle mohlo stát a už si nevím rady prosím o radu děkuji marteaxcz
Podle mě reaguje na změnu počasí. Je teď celkem chladno, moji šneci jsou taky línější. Zkuste ho opatrně omýt vodou a na noc mu klidně trochu přitopte.