Osmák

14 min. čtení

Obsah článku:


I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.

Taxonomické zařazení

chov osmáka degu, osmák degu chovOsmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)

Obecně o osmákovi

Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako u potkanů. Jsou to velmi aktivní zvířata, která vykazují největší aktivitu v noci. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Osmáci žijí až 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor. Osmáci neumí trávit cukry, při jejich konzumaci jim hrozí cukrovka. Je třeba dbát na pravidelné obrušování zubů, nejen hlodáků, ale i stoliček. Zuby osmáků mají neukončený růst, a tak mohou při špatné krmné skladbě přerůstat a osmáka trápit. Vás následně potrápí péče o něj a vysoké účty u veterináře. Osmáci nejsou mazlivá zvířata, jsou spíše na pozorování než na mazlení. K dětem bych osmáky vůbec nedoporučila, pamatuji si, jak jsem od nich jako malá byla věčně poškrábaná, protože jsem se s nimi chtěla mazlit. A nyní jedna zajímavost. Víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, svlékne ji z kůže? Říká se tomu Tail slip a slouží jako obranná reakce při chycení predátorem. Na ocásek osmáka dávejte pozor, už mu totiž nikdy nedoroste.

chov osmáka degu, osmák degu chov kolik chovat osmákůSpolečenský život osmáků

Osmáci jsou velmi aktivní a společenská zvířata, bude jim tedy dobře ve skupince aspoň dvou osmáků. Člověk mu kamaráda nenahradí. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Pokud šarvátky samců končí krví, pak je dobré nechat oba osmáky vykastrovat. Samice jsou oproti samcům více aktivní. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového samce nedokupovat, mám s tím špatné zkušenosti. Nejlepší je k němu dokoupit samici a jeho nechat vykastrovat. Pokud vám uhyne jedna samice ze dvou, k té zbylé pořiďte mladou samičku.

Kde koupit osmáka

Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit v chovatelské stanici, nikdy ne ve zverimexu nebo na inzerát. Chovatelé, kteří nechovají osmáky pod chovatelskou stanicí, jsou často jen množitelé, kteří zvířata náhodně, často i mezi příbuznými jedinci, množí a následně prodávají mláďata. Osmáci z chovatelské stanice mají ověřený původ, lépe se ochočují, mívají lepší povahu a samozřejmě také zdraví, což je důležité, protože tak do budoucna můžete ušetřit za výdaje na veterině. Chovatelská stanice vám také poradí s výběrem osmáka a jeho chovem.

Hlasová komunikace osmáků aneb proč osmák píská

Podle průzkumů vydávají osmáci 15 zvuků. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých vědeckých studiích je doložený zvuk až o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele nebo po aktu páření. V noci mohou osmáci vydávají štěkavé zvuky, což může značit osamělost, stesk, ale i říji samic. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků, kterým si dávají najevo svou náklonnost a radost ze společného soužití.

V čem chovat osmáky

Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít klec někde výš než na zemi, otřesy země při chůzi jsou pro zvířata nepříjemné. Klec s osmáky nesmí být na sluníčku či u topení a rozhodně nedoporučuji ji mít v ložnici. Osmáci jsou totiž v noci velmi aktivní a hlučná zvířata.
Klec pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou. Minimální rozměry klece pro dva osmáky jsou 100 × 50 × 100 cm. Osmáci se totiž mrštně a rádi pohybují ve výškách. Spodek klece musí být z velmi pevného plastu nebo nerezu, skla nebo je dobré mít spodek klece s roštem. Již se vyrábí speciální klece pro osmáky, není tedy problém je sehnat. Osmáci totiž mají velmi pevné zuby a běžný plast rozkoušou a z klece utečou.

Vybavení klece pro osmáky

Osmáci milují pohyb po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte ty z ovocných stromů (jabloň nebo hrušeň), ale vyhněte se peckovinám. Osmáci také milují větvičky břízy, velmi rádi je okusují. Dále můžete zkusit větvičky lípy, habru, ginkga, olše, jasanu, vrby nebo lísky. Větve kromě zábavy osmákovi poskytnou ještě přirozené obroušení zubů.
Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží.
Osmák potřebuje písečné koupele, které mu pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky seženete např. tady.
Osmákům do klece pořiďte kolečko na běhání, osmáci ho milují. Mělo by být tak velké, aby si osmák při běhání neohýbal páteř, ideálně plné, bez žbrdlinek protože si o ně osmáci mohou poranit končetiny.

Výběh osmáka doma

Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte mu z dosahu všechny kabely, nebo je aspoň ochraňte husími krky, které seženete např. v Bauhausu nebo Obi. Odstraňte osmákovi z dosahu také jedovaté rostliny, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky, které najdete.

Krmení osmáka

chov osmáka degu, osmák degu chov, krmení osmákaOsmáci jsou býložravci, základní složkou stravy osmáků je seno. Seno podporuje pohyb střev, dodává potravu střevním bakteriím a obrušuje osmákům zuby. Osmáci neumí trávit cukry. Pokud se jim cukru ve stravě dostává, mohou onemocnět cukrovkou, což se projevuje šedým zákalem oka (kataraktou), zvíře oslepne a následně může uhynout. Osmáci tedy nesmí ovoce, lepší je podávat jim zeleninu, ale jen velmi omezeně, a i tak je třeba se některým druhům vyhnout. Dále osmáci nesmí brambory, avokádo, rebarboru, lilek, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu, špenát, okurku, rajčata, ledový a hlávkový salát a pórek, mohou způsobovat průjem. Brokolice, květák, zelí, kedlubna a zelí zase nadýmá. Nezapomeňte na to, že podávaná zelenina musí mít pokojovou teplotu.
Velmi přirozenou stravou pro osmáka je tráva. Stačí ale pár stébel, rozhodně to s ní v krmné dávce osmáka nepřehánějte. Kde natrhat trávu pro osmáka a jak ji skladovat doma, se dozvíte tady. Co se týče obilovin, osmáci mohou všechny druhy, ale ve stravě osmáka by měly zaujímat maximálně 5 %. S rozumem podávejte semena, sice se po nich kožíšek osmáků hezky leskne, ale obsahují hodně olejů, po kterých osmáci tloustnou. Semena nesmí ve stravě osmáka být zastoupena ve více než 10%. Můžete je však osmákovi nabídnout i klíčící, ty jsou plné vitamínů.
Osmáci nesmí piškoty a tvrdé pečivo. Na ohryz je nejlepší podávat větve a seno. Stravu můžete osmákům zpestřit různými sušenými bylinkami (mátou, meduňkou, řebíčkem, jitrocelem, chrpou, šalvějí, heřmánkem, měsíčkem atd.) a sušenými květy.
Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Krmení pro osmáky nesmí obsahovat sušené ovoce, svatojánský chléb, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž podobné požadavky na stravování. Skvělé je třeba toto krmení od Versele Laga. Krmení osmákům není třeba dávat do misky, můžete jim ho pomázet po podestýlce, zabavíte je tak jeho vyhledáváním.

chov osmáka degu, osmák degu chov, rozmnožování osmákaRozmnožování osmáků

Pohlavní dospělost samic osmáků přichází poměrně brzy, a to už v šestém týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření osmáků probíhá pár chvil. Osmáci pohlavní akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Již po narození jsou mláďata osmáků schopna kromě mléka přijímat i pevnou stravu. Mláďata osmáků se odstavují v šestém týdnu života, kdy už jsou mladé samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas.
U samic osmáků se objevuje poporodní říje, což znamená, že jsou den až dva po porodu plodné, proto je dobré od ní po porodu minimálně na týden oddělit samce. Pokud by samice ihned po porodu opět zabřezla, mohly by ji časté porody vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně dvakrát a následně rok vynechat.


Poradna chovu osmáků

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu osmáka pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

260 komentářů na téma “Osmák

  1. Dobrý den mám 2 osmáky ( samci) přes celý den jen leží a spí je možné je v tomto vedru je nějak schladit? Třeba vodou?

  2. Dobrý den, mám dotaz. Naše minnie (osmák degu) včera porodila jedno mládě je pořád tlustá, ale do teď další mládě neporodila fuet běhá v kolečku, ale k porodu dalsich se nemá je možné že porodí jen jedno mimčo? Nebo máme ještě čekat

    1. Dobrý večer, pokud by ještě měla rodit, nebyla by aktivní a polehávala by. Nejspíš už rodit nebude. Každopádně kdyby se vám něco nezdálo, vezměte ji na veterinu.

  3. Dobrý den,

    Chtěla bych se zeptat..máme s přítelem malého osmáka (samici) asi 3 týdny..a ona se nás pořád bojí..neustále hlasitě píská..hryže klec..snaží se utéct..jednou už ji prokousala a teď zjistila že to jde i zkrze mříže utéct…
    Všichni všude jenom píšou jak jejich osmak je ochočený a jak za nima chodí.. Rozárka, když už se necha vzít z klece a to k nám taky nikdy nechce, se chvilku dejme tomu mazli ale pak se chce podvrtat a zdrhnout jo a vždycky když děla něco v kleci ať už jí nebo hryže mřížky a já se na ní podívám..tak zapíská a letí se schovat do domečku..
    Já jen nevím co s ní mám dělat více

    1. Dobrý den,
      osmáci jsou společenská zvířata, takže jste si měli pořídit aspoň dvě samice. Ona je teď osamělá a je z toho smutná. To hlasité pískání je náznak stesku, a to, když před vámi utíká se schovat a pískne, znamená, že varuje potenciální další členy skupiny před nebezpečím, které ve vás vidí. Osmáků jsem měla ve skupinkách několik po sobě a žádný za mnou nechodil. Byl úspěch, když si nějaký sám vylezl na ruku, ale ani tam dlouho nepobyl. Nechávají se drbat, ale do ruky chytit je problém…Navíc 3 týdny pro zvíře není žádný čas, na ochočení jsou potřeba měsíce, někdy i rok. Hodně taky záleží odkud ji máte (chovatel, zverimex), ale stejně jsou osmáci divoká zvířata a je třeba k nim tak přístupovat. Jsou spíše na pozorování, než na mazlení…Určitě jí ale pořiďte kamarádku, kontaktujte chovatele, od kterého ji máte, jestli nemá ještě nějakou samici ze stejného vrhu. Pokud ne, koupila bych k ní nějakou nepříbuznou mladou samičku. Sama být prostě nemůže. A to, co se šíří mezi lidmi, že pokud si pořídíte jen jednoho osmáka, lépe k vám přilne, je hloupost. Akorát ho ta samota zabije…

  4. Dobrý den. V pátek bylo našim osmáččím miminkům 5 týdnů. Dnes je neděle a jelikož se hodně prali a hlavně kluci se snažili „obšťastňovat maminu i její kámošku, museli jsme je oddělit. Není to moc brzy? Děkuji za info.
    Všichni krásně baští a mamina už je ani cucat nechce nechat….

  5. Dobrý den chci se zeptat jeden z mých osmáků strašně moc chlupatí je vhodné h vyčesavat? Nebo mi nedávat písek pro činili?

    1. Dobrý den, pisek mít musí. U osmáků není obvyklé, aby výrazně línali. Může se jednat o plíseň nebo napadení parazity. Pokud to nepřejde, raději bych ho nechala zkontrolovat veterinářem.

      1. Dá se to poznat i bez veterináře? Zdá se jedná o plíseň či napadení parazity? Já si právě myslela že to je tím že se mění období..

        1. Já vám na dálku opravdu nejsem schopna pomoct. Nemůžu posoudit, jestli je něco normální stav nebo ne, když to nevidím. Paraziti zanáší i kůži, při velkém napadení je to vidět, mohou vypadat např. jako prach, šupinky, suchá kůže. Při plísni zvíře ztrácí kusy srsti a má opět šupiny na kůži, může to vypadat jako suchá kůže. Jestli si nejste jistá, jděte na veterinu.

          1. Nic s tohodle zatím nemá ale pokud něco takového jak jste mi popsala bude mít tak půjdu na veterinu.. Jinak děkuji za radu

  6. Dobrý den mám na vás dotaz jak už jsme říkala mám 2 osmáky ale jeden z nich když jde spát píská nevíte proč? Náš třeba napadlo jestli nemá skytavku nebo já nevím proč?

    1. Dobrý večer, je to psychickým rozpoložením zvířete. To pískání, které máte na mysli, je takové teskné volaní ostatních. Sice máte dva, ale ten jeden se nejspíš stále cítí osaměle…

      1. A můžete mi poradit co mám udělat? Kromě toho že mám koupit dalšího to už by na mě byli moc 3.. Děkuji..

  7. Dobrý den chci se zeptat co znamená když hladin Osmaka on se chvíli Lísa a pak mi okusuje prst?

    1. Dobrý den, nevím, jestli vám správně rozumím, ale tuším, že váš osmák vám chce dát najevo náklonnost. Zvířata vzájemně „pečují o srst“ a jemně se okusují právě na známku přátelství.

  8. Dobrý den mám otázečku jak často smím dávat osmákům pamlsky COMPLETE CROCK CAROTTE? Já jim to dávám každý den jeden dvě denně a nevím jestli třeba dělám chybu děkuji.

    1. Dobrý den, záleží na složení. Pokud je tam cukr, nedávejte je vůbec, pokud není, tak dle aktivity zvířete. Rozhodně bych ale víc jak jednu mlsku obden nedávala. Sama podobným pamlskům nevěřím. Zvířata po nich především tloustnou, nic dobrého jim to nepřináší. Vyrábí se hlavně proto, že majitelé chtějí svému zvířeti dopřát, dát mu něco dobrého, udělat mu radost stejně tak, jak se odměňují lidé. Ale většinou pamlsků zvířeti paradoxně spíš škodí.

  9. Dobrý den mám na vás pár otázek a raději se zeptám než abych jim ublížil..
    1. Může osmak pampelišky?
    2. Škodí mu obiloviny (proso, pšenici, slunečnice)
    3. Jaký správný jídlo bych jim měla dávat?
    Děkuji

    1. Dobrý večer, pampelišky spíš sušené. Proso ano, slunečnici jako pamlsek a obilí ne. Můžete koupit nějakou kvalitnější směs pro osmáky bez cukru, ale nedávat jí moc. Ideální jsou granule, co vypadají všechny stejně. Hlavní je dostatek sena a sušené bylinky, může být i sušená zelenina.

  10. Dobrý den oznamuji, že můj osmak máš už kamaráda a je to zrovna ten s kterým se porvar ve zverimexu m. A nakonec jsou kamadi je hezké je pozorovat jak si povídají a hrají.. Jinak děkuji za Vaše rady a rychlé odpovědi alespoň vím na koho se mám obrátit když se budu chcit na něco zeptat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: