Osmák

14 min. čtení

Obsah článku:


I osmák neboli chilská veverka má ve světě mnoho názvů, anglicky se často nazývá „brush-tailed rat„, francouzsky „octodon“ nebo „degue du Chili„, španělsky „Ratón Cola de Pincel„, německy „gewöhnlicher Degu“ a polsky „koszatniczka„. Latinský název osmáka vznikl ze slov „octo“ (osm) a „odoús“ (zub), osmáci mají totiž kousací plošky stoliček ve tvaru osmičky.

Taxonomické zařazení

chov osmáka degu, osmák degu chovOsmák je příbuzný morčatům, činčilám a nutriím.

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Podřád: dikobrazočelistní (Hystricognatha)
Nadčeleď: Octodontoidea
Čeleď: osmákovití (Octodontidae)
Podčeleď: Octodontinae
Rod: osmák (Octodon)
Druh: osmák degu (Octodon degus)

Obecně o osmákovi

Osmáci jsou velmi inteligentní hlodavci. Jejich inteligence je vysoká zhruba jako u potkanů. Jsou to velmi aktivní zvířata, která vykazují největší aktivitu v noci. Oproti jiným stejně velkým hlodavcům se osmáci dožívají vysokého věku. Osmáci žijí až 6 let, mohou se dožít však i 9 let. Chov osmáků není nijak náročný, přesto je pár věcí, na které si musíte dát pozor. Osmáci neumí trávit cukry, při jejich konzumaci jim hrozí cukrovka. Je třeba dbát na pravidelné obrušování zubů, nejen hlodáků, ale i stoliček. Zuby osmáků mají neukončený růst, a tak mohou při špatné krmné skladbě přerůstat a osmáka trápit. Vás následně potrápí péče o něj a vysoké účty u veterináře. Osmáci nejsou mazlivá zvířata, jsou spíše na pozorování než na mazlení. K dětem bych osmáky vůbec nedoporučila, pamatuji si, jak jsem od nich jako malá byla věčně poškrábaná, protože jsem se s nimi chtěla mazlit. A nyní jedna zajímavost. Víte, že když osmáka chytíte za špičku ocasu, svlékne ji z kůže? Říká se tomu Tail slip a slouží jako obranná reakce při chycení predátorem. Na ocásek osmáka dávejte pozor, už mu totiž nikdy nedoroste.

chov osmáka degu, osmák degu chov kolik chovat osmákůSpolečenský život osmáků

Osmáci jsou velmi aktivní a společenská zvířata, bude jim tedy dobře ve skupince aspoň dvou osmáků. Člověk mu kamaráda nenahradí. Jestli si pořídíte samce nebo samice, je poměrně jedno. Samci jsou více cítit a občas si vyjasňují své společenské postavení, takže se nevyhnete občasným šarvátkám. Pokud šarvátky samců končí krví, pak je dobré nechat oba osmáky vykastrovat. Samice jsou oproti samcům více aktivní. Skupinky osmáků vybírejte z jednoho vrhu, pokud tedy nechcete mladé, pak je samozřejmě lepší co nejmenší příbuznost. Pokud chováte dva samce a jeden z nich umře, je lepší nového samce nedokupovat, mám s tím špatné zkušenosti. Nejlepší je k němu dokoupit samici a jeho nechat vykastrovat. Pokud vám uhyne jedna samice ze dvou, k té zbylé pořiďte mladou samičku.

Kde koupit osmáka

Když pořizujete osmáky, doporučuji je koupit v chovatelské stanici, nikdy ne ve zverimexu nebo na inzerát. Chovatelé, kteří nechovají osmáky pod chovatelskou stanicí, jsou často jen množitelé, kteří zvířata náhodně, často i mezi příbuznými jedinci, množí a následně prodávají mláďata. Osmáci z chovatelské stanice mají ověřený původ, lépe se ochočují, mívají lepší povahu a samozřejmě také zdraví, což je důležité, protože tak do budoucna můžete ušetřit za výdaje na veterině. Chovatelská stanice vám také poradí s výběrem osmáka a jeho chovem.

Hlasová komunikace osmáků aneb proč osmák píská

Podle průzkumů vydávají osmáci 15 zvuků. Nejvíce zvuků vydávají mláďata při sání mléka a při odloučení od matky. U mláďat osmáků je navíc prokázaná komunikace ve vysokých frekvencích (ultrazvuk). V některých vědeckých studiích je doložený zvuk až o 61.6 kHz. Další zvuky můžete slyšet u dospělých osmáků při obhajování si své hromádky krmení nebo zastrašování nepřítele nebo po aktu páření. V noci mohou osmáci vydávají štěkavé zvuky, což může značit osamělost, stesk, ale i říji samic. Velmi zajímavé je i „švitoření“ dvou osmáků, kterým si dávají najevo svou náklonnost a radost ze společného soužití.

V čem chovat osmáky

Osmáci nesmí být v průvanu, je dobré najít jim klidné místo v místnosti, kde se budou cítit dobře. Je také lepší mít klec někde výš než na zemi, otřesy země při chůzi jsou pro zvířata nepříjemné. Klec s osmáky nesmí být na sluníčku či u topení a rozhodně nedoporučuji ji mít v ložnici. Osmáci jsou totiž v noci velmi aktivní a hlučná zvířata.
Klec pro osmáka vybírejte velkou a především vysokou. Minimální rozměry klece pro dva osmáky jsou 100 × 50 × 100 cm. Osmáci se totiž mrštně a rádi pohybují ve výškách. Spodek klece musí být z velmi pevného plastu nebo nerezu, skla nebo je dobré mít spodek klece s roštem. Již se vyrábí speciální klece pro osmáky, není tedy problém je sehnat. Osmáci totiž mají velmi pevné zuby a běžný plast rozkoušou a z klece utečou.

Vybavení klece pro osmáky

Osmáci milují pohyb po větvích. Ty natrhejte venku, vybírejte ty z ovocných stromů (jabloň nebo hrušeň), ale vyhněte se peckovinám. Osmáci také milují větvičky břízy, velmi rádi je okusují. Dále můžete zkusit větvičky lípy, habru, ginkga, olše, jasanu, vrby nebo lísky. Větve kromě zábavy osmákovi poskytnou ještě přirozené obroušení zubů.
Co se týče podestýlky, lepší je kukuřičná nebo jiná bezprašná. Piliny nebo hobliny práší, mohou zvířatům způsobit problémy s očima nebo s kůží.
Osmák potřebuje písečné koupele, které mu pomáhají v péči o kožíšek. Písek pro osmáky seženete např. tady.
Osmákům do klece pořiďte kolečko na běhání, osmáci ho milují. Mělo by být tak velké, aby si osmák při běhání neohýbal páteř, ideálně plné, bez žbrdlinek protože si o ně osmáci mohou poranit končetiny.

Výběh osmáka doma

Dejte pozor, když osmáka pouštíte po bytě, odstraňte mu z dosahu všechny kabely, nebo je aspoň ochraňte husími krky, které seženete např. v Bauhausu nebo Obi. Odstraňte osmákovi z dosahu také jedovaté rostliny, a věci, o které nechcete přijít, zacpěte všechny díry a skulinky, které najdete.

Krmení osmáka

chov osmáka degu, osmák degu chov, krmení osmákaOsmáci jsou býložravci, základní složkou stravy osmáků je seno. Seno podporuje pohyb střev, dodává potravu střevním bakteriím a obrušuje osmákům zuby. Osmáci neumí trávit cukry. Pokud se jim cukru ve stravě dostává, mohou onemocnět cukrovkou, což se projevuje šedým zákalem oka (kataraktou), zvíře oslepne a následně může uhynout. Osmáci tedy nesmí ovoce, lepší je podávat jim zeleninu, ale jen velmi omezeně, a i tak je třeba se některým druhům vyhnout. Dále osmáci nesmí brambory, avokádo, rebarboru, lilek, cibuli a česnek. Pozor si dejte i na červenou řepu, špenát, okurku, rajčata, ledový a hlávkový salát a pórek, mohou způsobovat průjem. Brokolice, květák, zelí, kedlubna a zelí zase nadýmá. Nezapomeňte na to, že podávaná zelenina musí mít pokojovou teplotu.
Velmi přirozenou stravou pro osmáka je tráva. Stačí ale pár stébel, rozhodně to s ní v krmné dávce osmáka nepřehánějte. Kde natrhat trávu pro osmáka a jak ji skladovat doma, se dozvíte tady. Co se týče obilovin, osmáci mohou všechny druhy, ale ve stravě osmáka by měly zaujímat maximálně 5 %. S rozumem podávejte semena, sice se po nich kožíšek osmáků hezky leskne, ale obsahují hodně olejů, po kterých osmáci tloustnou. Semena nesmí ve stravě osmáka být zastoupena ve více než 10%. Můžete je však osmákovi nabídnout i klíčící, ty jsou plné vitamínů.
Osmáci nesmí piškoty a tvrdé pečivo. Na ohryz je nejlepší podávat větve a seno. Stravu můžete osmákům zpestřit různými sušenými bylinkami (mátou, meduňkou, řebíčkem, jitrocelem, chrpou, šalvějí, heřmánkem, měsíčkem atd.) a sušenými květy.
Pro osmáky se vyrábí speciální krmné směsi, některé z nich však obsahují prvky, které osmáci nesmí. Je nutné vždy pozorně číst složení. Krmení pro osmáky nesmí obsahovat sušené ovoce, svatojánský chléb, rozinky nebo oříšky. Pokud zrovna ve zverimexu nemají směs pro osmáky, můžete použít i krmnou směs pro činčily, mají totiž podobné požadavky na stravování. Skvělé je třeba toto krmení od Versele Laga. Krmení osmákům není třeba dávat do misky, můžete jim ho pomázet po podestýlce, zabavíte je tak jeho vyhledáváním.

chov osmáka degu, osmák degu chov, rozmnožování osmákaRozmnožování osmáků

Pohlavní dospělost samic osmáků přichází poměrně brzy, a to už v šestém týdnu. Taková samice je však na rozmnožování ještě velmi mladá, proto se je doporučuje připouštět až v pozdějším věku. Samci pohlavně dospívají později, a to mezi 10. a 12. týdnem života. Páření osmáků probíhá pár chvil. Osmáci pohlavní akt provázejí cvrlikavými zvuky a třepání ocásky. Délka březost u osmáků se pohybuje mezi 83–90 dny. Ve vrhu bývá obvykle 2-8 mláďat. Osmáci rodí, stejně jako morčata, mláďata prekociální, to znamená, že samice mláďata přenáší, a ta se rodí vidoucí, slyšící a aktivně se pohybující po ubikaci. Již po narození jsou mláďata osmáků schopna kromě mléka přijímat i pevnou stravu. Mláďata osmáků se odstavují v šestém týdnu života, kdy už jsou mladé samice plodné, takže dejte pozor, abyste je odstavili včas.
U samic osmáků se objevuje poporodní říje, což znamená, že jsou den až dva po porodu plodné, proto je dobré od ní po porodu minimálně na týden oddělit samce. Pokud by samice ihned po porodu opět zabřezla, mohly by ji časté porody vyčerpat až k smrti, proto by měla rodit maximálně dvakrát a následně rok vynechat.


Poradna chovu osmáků

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu osmáka pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

260 komentářů na téma “Osmák

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat, měli jsme doma dva osmáky, při koupi ve zverimexu nám bylo řečeno, že to jsou dva sourozenci, kluci. Ale dnes ráno se nám narodila mláďata. Velice nás to zaskočilo, proto jsem se chtěla zeptat, zda nemáte nějaké tipy, které by nám mohly pomoci. Děkuji předem za odpověď.

    1. Ještě jsem chtěla dodat, že jsme oddělili samečka od samičky, jelikož už na ni hned skákal.

    2. Dobrý den, to mě moc mrzí, ve zverimexech je to skutečně samý odborník…Určitě, pokud samec na samici hned naskakoval, tak je dobře, že jste ho oddělili. Zároveň by to chtělo nechat ho co nejdřív vykastrovat v nějaké klinice specializované na drobná zvířata, abyste ho k samici mohli vrátit. Mláďata pak od matky odstavte v 6.týdnu, ne později, protože samičky už budou plodné. Jinak není třeba do odchovu nijak zasahovat, pouze zajistěte dostatek potravy, hlavně sena pro celou bandu.

      1. Děkuji, máme tedy oddělit samce a samičky, nebo pouze stačí oddělit nově narozené osmáky od rodičů ? Zatím ještě tedy nevíme pohlaví, ale četla jsem, že by se i malí měli od sebe oddělit, abychom neměli další překvapení ? Bude tedy potřeba více klecí, nebo jsou schopni žít i společně?

  2. Dobrý den, máte nějaký tip jak si v jedné kleci označit osmaky? Mám tři slečny, ale nemají žádný znak, podle kterého bych je rozeznala. Děkuji za odpověď. Katerina

  3. Dobrý den,
    Chtěla bych se zeptat… máme doma osmáčí slečnu dva a půl měsíce starou. Bylo jí smutno, tak jsme včera pořídili kamarádku která je přibližně o měsíc starší. Holky jsme nechali chvilku okoukat a pak jsme je nechali seznámit na neutrálním místě. Ta mladší co jsme měli doma si nárokuje postavení a často na tu starší doráží (leze na ní a tlačí ji k zemi, vyvolává hádky a rvačky – nic do krve). Když se uklidnili, tak jsme je dali do klece, jenže tam jedou na novo… ta mladší tu starší chvilkami honí po kleci, když k nim jdeme, tak tu starší odstrkuje od dvířek atak. Někdy to vypadá, že to bude dobré…. očichávájíse, nebo si čistí kožíšeky. Jenže ta mladší pak začne zase dorážet a ta nová je taková vyplašená. Je to normální průběh, který si za pár dni sedne, nebo to máme nějak řešit?

    1. Dobrý den, osobně si myslím, že kdyby to nešlo, servaly by se holky do krve již napoprvé. Seznámení na neutrálním místě je ok, doporučuji však i tu klec vyčistit, vydesinfikovat včetně vybavení a případně i přeházet jednotlivé věci tak, aby si mladší nevyskakovala, že je to tam její a že to tam zná. Taky pomáhá písečná koupel s kapkou (jen jednou kapkou!) nějakého přírodního éterického oleje, holky se vykoupou, budou pak stejně vonět a nepříjdou si tak cizí. Držím palce :)

      1. Klec jsme vydesinfikovali a snažili jsme se otřít i plošiny a veškeré vybavení…, ale zkusíme přeházet vybavení v kleci to jsme dali popravdě tak jak to bylo. Holky se nám sice pořád perou, ale už běhají po kleci obě dvě… i ta nová a neschovává se v rohu. Tu mladší jsme měli přes měsíc samotnou a přijde mi jako kdyby o druhého osmáčka nejevila takový zájem, tedy krom těch jejich šarvátek. Jako občas se očmuchají atak, když si nejdou zrovna něco vyjasňovat, ale jinak když ta mladší odpočívá a přijde ta nová, tak ji od sebe hnedka odežene a nebo se pohádají. Vyhledává spíš naší pozornost. Může to být tím že byla chvíli sama a navykla si na nás a teď třeba bude trvat než přijme nového kamaráda? Jinak moc moc děkuji za odpověď :) :) :)

        1. Spíš si odvykla s někým být a zvykla si být sama. Jak znám osmáky, moc k lidem nepřilnou. Samičky jsou společenštější, ale rozhodně jí kámoška bude do bližší, než člověk, přece jen je to stejný druh. Jen si holky musí zvyknout :)

  4. Dobrý den,
    prosím o váš názor na soužití třech sourozenců kluků osmáků?
    Pořídili jsme si je od chovatelky v sedmi týdnech, teď mají dva měsíce. Mají velkou a vysokou klec a zatím se snášejí podle mne dobře. Občas se lehce poperou, ale večer zase spinkají všichni tři spolu na hromadě, i když mají k dispozici víc „domečků“. Slyšela jsem názor, že až dospějí, budou se rvát do krve a soužití nepůjde. Potřebovali jsme tři a samiček tolik nebylo.
    Půjde to? Díky.

    1. Dobrý den,
      osobně v tom nevidím problém, pokud máte příbuzené jedince a mají dost prostoru. Ale samozřejmě je to individuální. Řekla bych, že to, jestli spolu vydrží, se ukáže v dalším měsíci, kdy budou kluci pohlavně dospívat. V tuto chvíli bych je rozhodně nechala dohromady, i přes ty občasné šarvátky. To, že spolu být nemůžou, se ukáže podle toho, že rvačky začnou být častější a krutější a poteče při nich krev. Tak držím palce, ať se klukům pohromadě líbí!

  5. dobrý den moji osmáci holky furt spí umně je jim asi tak 1 měsíc a půl nevíte jestli se cítí v bezpečí nebo jim něco je dekuju za odpověd

    1. Dobrý den, osmáci by se teprve v měsíci a půl měli odstavovat od matky, tak záleží, jak dlouho je už máte. Pokud byli odděleni dřív, než měli, tak budou vykazovat podobně závislé chování na vás nejspíš celý život.

  6. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Měli jsme 3 osmáky. Samičku a dva samce, zbyl nám jeden syn z posledního vrhu. Oba rodiče zemřeli a je sám. Jsou mu tři roky. Máme koupit kamaráda?

    1. Dobrý den, osmáci jsou společenští a ještě tím, že byl ten váš zvyklý na společnost, mu teď bude chybět. Avšak máte jen možnost pořídit mu samici a jeho případně nechat vykastrovat, aby neměli mláďata. U těchto drobných zvířat se nechává kastrovat samec, protože kastrace samců je jednodušší a méně riziková. S nepříbuzným samcem se samec nesnese. Takže zatím bych osmáka hodně pozorovala, jak se chová, jestli není smutný, pokud by byl, pořídila bych mu tu samici. Taky se mu teď víc věnujte.

  7. Dobrý den,
    jak by osmáci (holky, cca tři měsíce staré) reagovaly na mladší sourozence?
    Máme tušení, že máma je opět březí (bohužel, k veterináři ji jen tak nevezmeme, nenechá se vzít do ruky), protože je mnohem zavalitější a někoho, kdo by o ty tři holčičky stál, jsme bohužel ještě nenašli.
    Nemůže mezi sourozenci, se tří měsíčním rozdílem, dojít k rvačkám?
    A ještě…
    Je normální, že ode mě se nechají vzít do ruky všechny holky (i máma, i když jen na chviličku), zatímco od ostatních se nenechají?

    1. Dobrý den,
      myslím si, že by samičky měly mladší sourozence (samičky) přijmout bez problémů. Samce bych k nim nedávala. Asi vás mají rády, věří vám a jsou na vás zvyklé, proto se nechají vzít do ruky jen od vás.

  8. Dobrý den,
    měla bych spíše takový odborný dotaz. Vypracovávám bakalářskou práci, kde porovnávám chovy s jedním osmákem a chovy s více osmáky chovanými pohromadě. Sháním nějaké odborné články, které by dokazovaly čím a jak škodí osmákům osamocení a případně, jak se u jedinců liší chování oproti osmákům ve skupině.
    Pomůžete mi, prosím?
    Děkuji.

  9. Dobrý deň, mám v pláne dvoch osmákov a chcel by som Vás poprosiť o pár rád (diskusia je už veľká a dopredu sa ospravedlňujem ak tu už bolo dačo rozoberané):
    1) chcel by som ísť do terária, no všade na webe sa hovorí len o klietkach (o teráriách je vždy len zmienka) – viete mi poradiť aké? resp. dákeho predajcu (ideálne na Slovensku)
    2) dve samice, či dvoch samcov – sú tam povahové rozdiely?
    3) na Slovensku nemáme žiadne chovné stanice zamerané na tieto hlodavce (aspoň o nich neviem) – že vraj nie je moc vhodné kupovať ich v zverimexe, aké mám teda ešte možnosti? (je mi jasné že dakde sú inzeráty typu predám osmakov)
    Ďakujem

    1. Dobrý den, akvárium by muselo být hodně hluboké, osmáci skáčou. Volila bych klec, ale asi můžete zkusit i terárium, jen se Vám s ním bude špatně manipulovat při mytí a přenášení, protože bude těžké. Prodejce v SR neznám. Osobně bych volila dvě samice z jednoho vrhu. Zkuste najit chovatelskou stanici u Vás, jinde bych je nekupovala. A nikoho v SR neznám, nemůžu doporučit,

      1. Akvárium určite nie, skôr som myslel terárium – s dvierkami vpredu, zhora buď klietková nadstavba alebo mriežky.
        Ako som spomínal, chovateľskú stanicu zameranú na Osmakov na Slovensku nemáme, resp. nedarí sa mi ju nájsť.

        Aj tak vďaka za cenné rady.

        1. Aha, omlouvám se. Terárium je ok, ale bude se Vám s ním špatně manipulovat. Chovatelskou stanici zkuste tedy nějakou z ČR, třeba by Vám zvířata na Slovensko poslali. Jinde bych je skutečně raději nekupovala.

          1. Terárium nie je moc určené na manipuláciu, toť pravda. No neplánujem ho dáko prenášať, max. z obchodu domov :D
            Máte nejaké referencie na dobré chovné stanice v ČR, ideálne východ, severo-východ :) (by som bol ochotný aj autom odbehnúť; tiež nie som zástancom zverimexov)

            1. Jenže i terárium budete muset jednou za čas vymýt a vydesinfikovat, a to může být vzhledem k jeho váze problém. Bohužel žádné reference na chovnou stanici osmáků nemám. Zkuste se podívat na internetu.

            2. Takže odporúčate chovnú stanicu, ale tiež o žiadnej neviete.

            3. Ano, doporučuji si zvířata koupit z nějaké chovatelské stanice, kterou si najdete třeba na internetu a ověříte přes recenze jiných lidí. Sama žádné reference na žádnou nemám.

            4. Má to malý háčik, hľadal som chovateľské stanice v ČR a našiel som až jednu pri Prahe. Takže teória je to k, je mi jasné, že chovná stanica by bola ideálna, ale nájsť ju je problém

  10. Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, musím kupiť svojim dvom osmákom novú kluetku zatiaľ su teraz v takej malej, žiaľ to bude možne až o tyždeň. Myslíte že to bude nať na nich nasledky keď budu ešte tyždeň v malej klietke??

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: