Plch
Obsah článku:
Taxonomické zařazení
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: plchovití (Gliridae)
Rod: plch (Graphiurus)
Druh: plch africký (Graphiurus murinus)
Chov plcha
Plch africký (Graphiurus murinus) je původem z jihu Afriky. Je to drobné, plaché a nekontaktní zvíře, ale s trochou snahy a trpělivosti jej lze do určité míry ochočit. Při kontaktu s ním je nutné brát ohledy na jeho potřeby, související s jeho biorytmem. Plch je živočich s noční aktivitou, není tedy vhodné ho rušit během dne, kdy spí. Chcete-li si plcha vzít do ruky, počkejte, až se setmí a zvířátko začne samo ožívat. Plcha nikdy nechytejte za ocas, v rámci obrany z něj umí svléci kůži, která už mu nedoroste. Jak už tomu bývá, povaha každého jedince se liší. Někteří chovatelé například uvádějí, že často koušou. Plšík není žádný velký mazel, můžete ho sice ochočit do úrovně, kdy vám bude jíst z ruky, ovšem nikdy za vámi nepřiběhne, dokonce nebude ani příliš nadšený, když si ho budete chtít vzít do ruky. Takže pokud přemýšlíte o pořízení kontaktního mazlíčka, je lepší se podívat po jiném zvířeti.
Plcha byste neměli chovat samotného, vždy aspoň ve dvou – ideálně dvě samice nebo pokud chcete odchovávat mláďata, tak v páru.
Klec pro plcha
Plchy se doporučuje chovat v párech nebo po skupinkách v teráriu, či plastovém boxu s víkem s drobnými otvory pro vzduch. Klece se obecně nedoporučují, protože takto drobné zvířátko může mřížkami snadno prolézt. Minimální rozměry ubikace pro plcha je 80×50×70 cm. Jako podestýlku můžete použít kokosovou drť (lignocel), dřevěné štěpky nebo větší hobliny. Vyhněte se pilinám, jsou velmi prašné. Pro plcha je velmi důležitý dostatek úkrytů. Můžete použít dutou kůru, ale zvolit můžete i kokosy, nebo dřevěné domečky volně prodejné v obchodech pro chovatele nebo různé prolézačky ze sušené trávy nebo jiných přírodních materiálů. Plch je stromové zvíře, výborně šplhá, proto je nutné mu dát do ubikace dostatek větví z nejedovatých stromů (např. bříza, vrba, jabloň…). Plchovi postačí pokojová teplota 20-25ºC, nejedná se o náročné zvíře. Pozor však na vlhkost, plch je náchylný na plíseň. Při dobré péči se plch africký může dožít až pěti let.
Krmení plcha
Hlavní složku potravy plcha tvoří mouční červi a červi zophobasi, které je třeba dávat misky se zahnutými okraji, aby nevylezli ven. Plchovi můžete nabídnout rovněž cvrčky, má je velmi rád. Hmyz je možné posypat Roboranem nebo Vitamixem pro zajištění dostatku minerálů a vitamínů. Je taky možné dát do ubikace sépiovou kost. Hmyz plchovi nabízíme až 3× týdně. Plch by rovněž měl mít dostatek ovoce, ovšem ne všechno mu chutná, zeleninu plši většinou odmítají úplně. Můžeme ji však nahradit čerstvou trávou. Seno by měl mít plch k dispozici neustále. Čas od času mu můžete uvařit i vajíčko a možné je do stravy zařadit i kočičí granule, například místo zrní, které stačí podávat 1× týdně. Nezbytná je samozřejmě napáječka s čerstvou vodou.
Článek sepsaly Tereza Znachorová a Aneta Baklová
Autorka fotografií: Tereza Znachorová
Poradna chovu plchů
PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu plcha pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.
Dobrý večer. Chci se zeptat. Máme plcha už 4 roky, je to tak týden co hrozně zhubl a neustále píská nevíme co stím. Budu ráda když mi poradíte. Děkuji Vilma
Dobrý večer, pro zjištění toho, co mu je, s ním budete muset zajít na veterinu. Rozhodně to neodkládejte, jinak o něj můžete přijít, evidentně ho něco hodně trápí. Veterináře vybírejte z řad odborníků na malé savce, kontakty najdete tady https://www.hlidanimazlicku.cz/doporuceni-veterinari/. Hodně štěstí.