Potkan

16 min. čtení

Obsah článku:


chov potkana, jak na chov potkanů, jak chovat potkanaTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: hlodavci (Rodentia)
Čeleď: myšovití (Muridae)
Rod: potkan (Rattus)
Druh: potkan obecný (Rattus norvegicus)

Rozdíl mezi potkanem a krysou

Potkani jsou často zaměňováni s krysou (Rattus rattus), krysy se však u nás vyskytují jen zřídka. Aktuální informace říkají, že k nám krysa byla přivezena lodní dopravou a jejich výskyt se omezuje pouze na povodí Labe od Mělníka směrem do Hřenska.
Když potkana a krysu postavíte vedle sebe, uvidíte, že potkan je větší, kulatější, má malé oči, menší a masitější uši a šupinatý ocas kratší než tělo. Krysa má špičatější čumák, větší, papírové uši, které při překlopení dosahují k očím, a ocas o kousek delší než tělo, který je od svého kořene ke konci stejně široký, na rozdíl od potkana, který ho má u kořene silnější.
Potkan na rozdíl od krysy vyhledává mokrá a vlhká místa jako jsou sklepy, kanály a stoky. Pokud uvidíte zvíře podobné potkanovi obratně šplhat, skákat a lézt ve výškách po trámech, je to krysa, vyhledává spíš suchá místa půd a podkroví. Krysu a potkana nikdy nenajdeme na stejném místě.
Bílým laboratorním potkanům se často říká laboratorní krysy, krysy se však v laboratořích vůbec nepoužívají.

Historie potkanů

Potkani jsou původem z Asie, kde se vyskytují dodnes. Díky rozvoji dopravy po moři se potkani začali rozšiřovat všude po světě, kde žijí v blízkosti lidí, ti jim nevědomky tvoří ideální podmínky pro život. Potkani jsou zvířata, která se zároveň dokázala dokonale přizpůsobit způsobu lidského života. Protože se jedná o zvířata velmi inteligentní, nesnadno se hubí. Při zkoušení neznámého jídla nejprve vysílají své „ochutnávače“, teprve pokud se jim nic nestane, do žranice se pustí i ostatní. V minulosti byli potkani, ale i krysy přenašeči moru a tyfu.

Než si pořídíte potkana

chov potkana, jak na chov potkanů, jak chovat potkana, kolik potkanů chovatBerte na vědomí, že potkani jsou hodně společenská zvířata a potkánkovi toho pravého potkaního kamaráda nenahradíte, ani kdybyste se přetrhli. Je tedy lepší chovat potkany minimálně dva. Pokud přece jen z nějakého důvodu můžete mít pouze jednoho, berte samce. Samice mají totiž vyvinutější sociální cítění, proto by sama byla více nešťastná než samotný samec. Nemusíte se bát, samci i samice zapáchají úplně stejně, maximálně po týdnu vás odér nepříjemný donutí klec vyčistit jak u toho, tak druhého pohlaví. U mých potkanů trvalo o týden déle, než si na mě úplně zvykli, než tomu tak bylo u samotného potkana, každopádně si myslím, že je lepší chovat dva, vystačí si sami, když jste v práci nebo na ně nemáte čas. Je také veselé pozorovat jednotlivé interakce mezi nimi. Často se pošťuchují, hrají si nebo si vzájemně čechrají kožíšky.

Pro potkany si nechoďte do zverimexů, protože tam se dodávají potkani především jako krmivo pro jiné druhy a často se stane, když si takového potkana přinesete domů, že bude zlý a bude kousat. Je lepší potkánky koupit z chovatelských stanic. V České republice je jich poměrně dost a chovatel vám jistě rád poradí i s případnými otázkami k chovu.
Jedinou nevýhodou potkanů je, podle mého názoru, nízký věk, kterého se dožívají. V nejlepších podmínkách a při nejlepší péči jejich věk zřídka přesáhne 2 roky.

Charakter potkana

Jak jsem již zmínila, potkani jsou velice inteligentní hlodavci, často vás překvapí, co dokážou vymyslet za lumpárnu a co všechno si dokážou v hlavě spojit. Potkany chovám několik let a stále mě překvapují. Jsou to mazliví lumpíci, kteří vás dokážou pobavit a zvednout vám náladu po nevydařeném dni. Jsou aktivní, zvědaví a vynalézaví, proto jim poskytněte dostatek volného pohybu a prolézaček, aby se mohli vyřádit. Potkani milují volný pohyb po pokoji, předtím však ukliďte veškeré kabely, květiny a věci, o které byste neradi přišli. Potkani zbožňují oblečení. Kolik mých triček má v sobě díru jen proto, že jsem je zapomněla uklidit z gauče, na který si potkani samozřejmě umí vyskočit. Nenechávejte nic ani v blízkosti klece…
Nikdy nechytejte potkana za špičku ocasu, má tam jemnou kůži, která se může z ocasu snadno svléknout a ocas by se mu musel amputovat.

Nejčastější nemoci potkanů a jejich léčba

chov potkana, jak na chov potkanů, jak chovat potkana, nemoci potkanůDýchací problémy potkanů

Potkani jsou nejnáchylnější na nemoci respiračního traktu. Záněty horních cest dýchacích a zápaly plic u potkanů jsou nejčastěji způsobeny bakteriemi rodu mycoplasma. Jde o velmi nakažlivou bakterii, se kterou se každý potkan ve svém životě určitě setká. Tyto bakterie mohou v tělech potkanů přetrvávat v klidovém stádiu a v případě snížení imunity zvířete stresem, změnou prostředí, průvanem nebo jinou nemocí, nabývají na síle. Nemoc u potkanů začíná nachlazením (zánětem horních cest dýchacích), kdy potkanovi teče z nosu a z očí porfyrin (červeně zabarvená tekutina), potkan kýchá, při dýchání píská, pšiká, vydává zvuky podobné praskání bublinek nebo vrkání holuba, často si utírá čumáček, cvaká zuby, později se začíná potkan dusit a při pohybu jakoby lapá po dechu. Nemoc pokračuje dál a sedá na plíce, kde vytváří zápal plic. Při zápalu plic vznikají na degenerativní stavy plicní tkáně, záleží na tom, jak moc jsou plíce zasaženy, ve většině případů potkan umře, v lepších případech se z akutní nemoci stane chronická, tzn., že bude kýchat po zbytek života. V nejlepších případech se potkan vyléčí úplně.
Protože i moji potkani se se zápalem plic setkali a já posléze zjistila, jak málo článků na internetu se léčbě této nemoci věnuje, rozhodla jsem se, že sepíšu postup léčby svých potkanů a budu doufat, že tyto informace zachrání ještě další potkaní životy.
Ze všeho nejdůležitější je koupit si zdravého potkana od chovatele, ne ze zverimexu. Tam bývá respiračními chorobami postiženo největší množství potkanů kvůli nedostatečným hygienickým podmínkám a velkému množství zvířat na malém místě. Pokud už potkan jeví známky nemoci, rozhodně s léčbou neotálejte, čím dříve nemoc odhalíte, tím větší šance na uzdravení potkan má. Nemoc se velmi rychle šíří a v konečných stádiích (potkan je naježený, nahrbený, velmi rychle a mělce dýchá, nejí, nepije a nevylučuje) bývá fatální. Potkana vezměte k veterináři, doporučuji ty, kteří se zabývají nemocemi drobných zvířat, často se mi totiž stalo, že na mě veterináři koukali divně proto, že jsem jim do ordinace přinesla „nějakou přerostlou myš“. Veterinář potkana poslechne, změří mu tělesnou teplotu a předepíše antibiotika.

Léčba zápalu plic

Nejčastěji jsou předepisována antibiotika 5% Baytril (Enroxil, Enrogal, Eurofloxacin). Podávají se 2× denně 15mg/kg zvířete. Tato antibiotika jsou sice potkany velmi dobře přijímána (aplikují se do tlamy), protože nejsou nijak aromatická, ale léčba v jejich případě nezabrala. Pokud se vám nepodaří antibiotika aplikovat do tlamky, můžete zkusit je dát na piškot nebo na ovesné vločky. Ohlídejte si však, aby potkánek všechno snědl. Dobrým antibiotikem na léčbu respiračních nemocí je 2% Marbocyl (Marbofloxacin), podává se jednou denně a je špatně přijímám kvůli svému výraznému zápachu. K léčbě se dále, ideálně zároveň s již vyjmenovanými antibiotiky, užívá dětský sirup s antibiotiky Augmentin Duo. Ten je podáván 2× denně. Má jahodovou příchuť a bývá obvykle potkany dobře snášet, mým potkanům však nechutná. Nejlépe se mi osvědčil Ronaxan, je to antibiotikum v prášku, ten rozdrtíte a rozdělíte na několik částí podle váhy potkana. Je to lék velmi rychlý a účinný. Stav mých potkanů se radikálně zlepšil již po třetí dávce. Lék se podává 2× denně do tlamy nejlépe zamíchaný v sirupu. V průběhu léčby tímto antibiotikem vyřaďte z jídelníčku potkana mléčné výrobky. K léčbě se může se využít i Tellusin, který se však aplikuje do svaloviny, což může být při aplikaci doma poměrně problém. Platí ovšem to, že nejúčinnější antibiotika jsou vždy ta píchaná i v případě Marbocylu i pokud je píchaný alespoň pod kůži. Pokud se injekcí nebojíte, řekněte si ve veterinární ordinaci o inzulínové stříkačky, mají maličkou jehlu, zvíře vpich skoro necítí.
Po 3-5 dnech léčby antibiotiky by se stav zvířat měl viditelně zlepšit, poté se doporučuje léčbu prodloužit o dalších 7 dní. Zároveň je nutné přeléčit všechny potkany, kteří přišli s nemocným do styku. Po vymýcení nemoci se doporučuje klec a veškeré její vybavení vyčistit Savem. Potkanům se dále doporučuje podestýlat bezprašnou podestýlkou, někteří potkani totiž mohou mít alergii na prach z pilin. Dobře se osvědčil Asan, který je však poměrně drahý nebo kukuřičná podestýlka. V průběhu nemoci je nutné podestýlku měnit častěji, protože jinak potkani dýchají výpary z moči, a tím se jim bakterie stále dostává do těla.
Pokud se stav potkanů nezlepšuje, zkuste ho nechat odčervit, výborně se mi osvědčil Dectomax. Nejspíše bude nutný i výtěr z nosu a následná kultivace bakterií. Na dané bakterie se posléze podá správné antibiotikum. Je nutné si uvědomit, že antibiotiky ničíme bakterie, ne viry, s těmi si potkan musí poradit sám, můžeme mu pouze posilovat imunitu. Nemoci respiračního traktu potkanů bychom rozhodně neměli podceňovat, ve většině případů končí smrtí zvířete. Může se také stát, že se bakterie potkanovi dostane do mozku nebo středního ucha, takové zvíře má potom problémy s koordinací těla, naklání hlavu na stranu, točí se dokola atd., takové stavy už bývají trvalé.

Alternativní a podpůrná léčba

Jako alternativní léčba nebo podpůrná léčba k antibiotikům se používá echinaceový sirup s vitamínem C, betaglukanový sirup (např. VET-P-IM sirup), jitrocelový sirup, vitamín B (např. Neuron), čaje na nachlazení nebo průduškové čaje s medem (podávají se teplé, ne horké ani studené), glukopur (dodá energii potkanovi vysílenému antibiotiky a nemocí) a probiotika na obnovení střevní mikroflóry a tím posílení imunity potkana. Probiotika je nutné podávat i s prebiotiky (pestrou stravou s vitamíny). Jako probiotika doporučuji Protexin Bio-Lapis zakoupené ve veterinární ordinaci nebo Lactobene, které seženete v lékárně. Jsou to malé sáčky, jejichž obsah naředíte vodou nebo něčím pro potkany chutným, můžete je zamíchat do ovesné kaše nebo do echinaceového sirupu. Potkanům podávejte co nejpestřejší stravu, vyhněte se však mléku a mléčným výrobkům, které zahleňují organismus a tím potkanovi v nemoci ještě více škodí. V průběhu nemoci se doporučuje zvýšit příjem vitamínu C a B, ten najdete např. v pro potkany velmi chutných ovesných vločkách. Je dobré je zvlhčit sirupem nebo čajem proti kašli. Můžete zároveň 2× týdně píchat vitamín B12. Pokud vám ho veterinář nedá, rozdrťte B Komplex forte a potkánkům dejte 1× denně trošičku do krmení, nejlépe do kašičky.
Při léčbě by potkani měli mít stálou pokojovou teplotu 20-22˚C, nesmí být v průvanu a neměli by přijít do styku s jinými zvířaty, nemoc se velmi ráda šíří. Pamatujte, že léčba respiračních chorob u potkanů je běh na dlouhou trať, rozhodně si ale myslím, že bojovat se vyplatí!

Závěrem chci říci, že moje potkany se mi po několika měsících léčby podařilo vyléčit, přeji si, aby se to povedlo i vám. Hodně zdraví vám i vašim potkánkům!


Poradna chovu potkanů

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu potkana pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

163 komentářů na téma “Potkan

  1. Dobrý den, chtěla bych si koupit potkana a jak jsem se tu dočetla tak přemýšlím, že bych mu pořídila i kamaráda, ale mam obavy jestli když budou 2, tak jestli to potom nebude tak, že si vystačí sami a ke mně si pak nebudou chtít vytvořit nějaký vztah. Předem děkuji za odpověď.

  2. Dobrý den,chtěla bych se zeptat..Moje potkaní slečna má už přes 2 roky a necelý měsíc zpět se na ní objevili maličcí světle hnědí broučci,kůži si pořád škrábe a na hlavičce má holé kolečko bez srsti,podle internetu by mělo jít o potkaní všenky nebo něco podobného a chtěla jsem se zeptat zda se dá koupit nějaký přípravek i volně ve zverimexu nebo lékárně abych jí mohla pomoct. Na internetu radili Difusil V. jenže jakmile jsem jí kožíšek postříkala tak začala divočet (nejspíš jí to štípalo,protože jak se pořád škrábe a má kůži rozdrápanou) a já ji nechci nějak ublížit nebo jí trápit. Proto bych se chtěla zeptat zda je něco šetrnějšího k sehnání ,nejlíp v kapkách..nebo jít rovnou k veterináři?

    1. Dobrý večer, to budou všenky. Potkani na ně často trpí. Nic na ni nestřikejte, běžte rovnou na veterinu. Tam jí kápnou Ivomec nebo Stronghold za krk a bude dobře. Hezký večer

  3. Dobrý den,
    dnes byl mé potkance zjištěn zápal plic, ačkoliv je již od minulého čvrtka pravidelně „poslouchána“ a léčená na pouhý zánět horních cest dýchacích pomocí ATB…. Aktuálně je na tom hodně špatně, nastolená ATB nezabrala, po cca 3 dnech léčby začala padat (rozšířilo se až na zánět středního ucha), dostala ATB kapičky. Aktuálně se vše ještě zhoršilo, lapá po dechu a nic nepozře. Doufám, že ještě nic není ztraceno. Veterinář provedl RTG (žádné nádory nemá) a nechal si jí u sebe, zkusí jí píchnout jiná ATB a „rozjíst“. Nicméně stále věřím, že to zvládne, problémy s dýcháním a apatie nastaly včera. Prosím o radu, jakou dávku dětského echinaceového sirupu může, chci jí posílit imunitu. Dávkuji stříkačkou do tlamičky. Děkuji.

    1. Dobrý den, pokud je apatická, tak je to špatné. Ať veterinář změní ATB a dává je už jen injekčně. Ne každý veterinář má zkušenosti s léčbou potkanů. Pokud bydlíte v Praze, doporučuji veterinu Na Hůrce nebo Animal Hope. Kupte jí Imunoglukan, rakytníkový a jitrocelový sirup. Taky by se hodil Ensure Nutridrink. Dávkování nějak neřešíme, dáváme vždy na víčko od přesnídávky. Ve Vašem případě bych dala do stříkačky asi 0,5 ml od každého sirupu i s echinaceou. Držím palce.

  4. Dobrý den, koupil jsem si 2 potkany ve zverimexu.. Mám jednu otázku..: Když jsou potkani na posteli tak za mnou jdou ale jakmile jednoho z nich položím na zem tak už za mnou nejde . Dával jsem jim pamlsky ale jakmile ho položím na zem tak si ten pamlsek nevezme.. :( Nechal bych ho proběhnout ale mám strach že jak někam vleze tak už nevyleze :D.. Předem děkuji

    1. Dobrý večer,
      na posteli už to důvěrně znají, na zemi ne, přece jen je zem větší plocha, a tak se spíš dívají po tom, co by mohlo sežrat je, než po tom, co by sežrali oni. Je dobré si s nimi nejdříve vytvořit takový vztah, aby vám věřili i v neznámém prostředí pro případ, že by někam zalezli. Zkusila bych je taky nejdřív pouštět na menším prostoru, třeba na chodbě, pak bych jim prostor zvětšovala, pokud je ta možnost.

  5. Dobrý den,
    před měsícem jsme si pořídili potkánka, přestože se mu pravidelně věnujeme, vždy, když ho vyndáme z klece, snaží se utéct, piští a vytváří si z našeho oblečení ,, záchod“. Ráda bych se proto zeptala, jak k němu přistupovat, aby se socializoval.
    Předem děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den,
      k socializaci dochází v rámci stejného živočišného druhu, Vy potřebujete spíš, abys se potkánek ochočil. Každému to trvá jinak dlouho, určitě bych ho zvykala na kontakt s rukou, brala bych ho do ní, nechávala bych ho po sobě běhat. To, že si z Vašeho oblečení dělá záchod, je na jednu stranu dobře, značkuje si Vás, protože Vás bere, že jste jeho, takže Vás má svým způsobem rád :) Probíhání je fajn, nejdříve bych ho zvykala na to, aby přišel na zavolání s tím, že mu hned potom dáte nějakou dobrotu (jen malý kousek). On si zvykne, že když třeba mlasknete nebo písknete, něco dostane, a tak přijde sám, nebudete ho muset nahánět. To nahánění se mu evidentně nelíbí, proto u toho tak piští :) Tak ať to jde :)

  6. Dobrý den včera jsem byla ve zverimexu a šla jsem se kouknout na nějakého potkana (vím že se nemají kupovat ve zverimexu)
    paní přišla ke mě a vytáhla půl ročního potkana z klece a vzala si ho do dlaně. Byla to holka a byla velmi přítulná a ve vedlejší kleci dalších asi pět potkánků měli dva měsíce. Na kleci bylo napsáno POTKANI LABORATORNÍ a byly velice přítulní a hodní myslím si že neměli i žádnou nemoc nepčíkali ani nekašlali myslíte že si je z toho zverimexu můžu koupit? DĚKUJI ZA ODPOVĚD

  7. Dobrý den chtěla bych se zeptat,kamaradka ma mladata potkanu a ja si chci brát dva od ní,ale nejprve bych se chtěla zeptat když mám v pokoji 2 osmáky degu,morče,činčilu a 2 křečky,a ma mamka ma 2 andulky a ještě nejaky dva ptaky a mame dvě čivavy,.tak jestli nemůžou potkani nějak na ně zaůtočit nebo tak něco,..předem děkuj za odpověd :)

  8. Dobrý den, byl jsem se podívat v našem zverimexu, potkánci už tam jsou téměř ochočení, hned se mazlí. Každopádně každý mi tam tvrdil, že je hloupost že nemůžou žít sami. Platí to prý např pro Osmáky kteří by mohli trpět sami. Nevím čemu už věřit a mám celkem obavu si vzít samotnou samičku. Děkuji popřípadě za odpověd :)

    1. Dobrý večer, ve zverimexech většinou pracují lidi, kteří o zvířatech moc neví. Potkani nesmí být sami, především samice. Potkani mají velmi silné sociální cítění a mít jen jednoho je pro něj opravdu trápení. Parťáka jim člověk nikdy nenahradí, i kdyby se mu sebevíc věnoval. A ano, osmáci taky nemají být sami :)

      1. Děkuji Vám mockrát a velice rád bych ještě naposled využil rady odborníka :) Vrátím se zpátky k úmyslu chovat myšky (2 samičky) a chtěl bych se zeptat. stačí rozteč mříží 1cm? Popřípadě kdyby klec měla otevírání jen zvrchu, nebude to vadit ochočování a přivyknutí myšek na ruku? Ještě jednou Vám moc děkuji, nemám se s kým poradit :)

        1. Dobrý den,
          rozteč je dobrá, ale bude lepší, když bude mít klec i boční otvírání, lépe se vám bude do klece dostávat a holkám ven k vám :) Klec se doporučuje vyšší, aspoň tak vysoká, jak je dlouhá. Jinak je lepší vzít si potkany z chovatelské stanice, ve zverimexu bývají nemocní a dlouho se toho pak zbavuje a stojí to dost peněz. Kdyby něco, pište.

  9. Dobrý den mohla bych se zeptat na jednu otázku? Mám potkany ale máme jednoho psa (yorkshira) a jedno kotě oba dva chodí do pokoje kde je klec s potkany vadí to něčemu?

  10. Dobrý den ja jsem se chtěla zeptat jestli je velký problém když mám samičku i samce spolu s tím že nejsou příbuzní?
    Děkuji

    1. Dobrý den, pokud není jeden z nich kastrovaný, tak to problém je. Samice bude neustále rodit a jednou uhyne vyčerpáním. Je lepší je mít zvlášť a koupit každému kamaráda stejného pohlaví nebo jednoho nechat vykastrovat, pak je můžete mít dohromady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: