Zebřička

19 min. čtení

Podívejte se v pořadu Polopatě na reportáž o zebřičkách natočenou u nás (čas 38:24).

Obsah článku:


Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) je drobný aktivní ptáček velice nenáročný na chov, vyskytující se v Austrálii. V chovatelských potřebách zebřičky poznáte snadno, většinou jsou v kleci společně s rýžovníky nebo chůvičkami a vydávají zvuky podobné pískacím hračkám.

chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřičekTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: zebřička (Taeniopygia)
Druh: zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)

Jak určit pohlaví zebřiček

Je to velice jednoduché. Samečka chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřičekpoznáte především díky jeho oranžovým skvrnám na lících. Zobák mají výrazně červený. Mezi lícemi a zobáčkem mají černé tzv. slzné proužky. Samci jsou většinou šedí a zpravidla více zbarveni než samice. Mají oranžové skvrny i na bocích, tentokrát s bílým tečkováním. Od zobáku na prsa se jim táhne černé zebrování, díky kterému nesou své jméno. Na prsou mají samci černou kresbu tzv. podkovu a bříško bílé. Sameček zpravidla zpívá. Zajímavé je, že každý samec má jiný hlas a zpívá jinou písničku.

Samice jsou šedé s bílým bříškem, mají zachované pouze slzné proužky. Jejich zobák může být červený, většinou je světlejší než u samce, často má i barvu oranžovou.

Existuje mnoho barevných mutací zebřiček, můžete natrefit na černolící samce nebo na bílé. U bílých zebřiček se pohlaví určuje už hůře, samce poznáte především díky jeho výrazně červenému zobáků a zpěvu.

chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřiček, kolik chovat zebřičekChov zebřiček

Zebřičky jsou na chov velice nenáročné, jsou vhodné i pro začátečníky. Nikdy nechovejte jen jednu, je nutné koupit druhou do páru. Zebřičky rozhodně nejsou samotáři, pokud vám jedna zebřička z páru uhyne, kupte co nejdříve novou. Zebřičky je možné chovat i v hejnech (třeba s rýžovníky nebo chůvičkami),  pravidlem je chovat nejméně tři páry od každého druhu. Pokud budete chovat pouze dva páry, budou se vám jedinci neustále pronásledovat a vzájemně zlobit. Klec či voliéru můžete mít umístěnou i venku, venkovní teplota by však neměla klesnout pod 15°C. Někteří chovatelé mají zebřičky venku až do 0°C. Zebřičky jinak i v teplotách kolem 15°C úspěšně hnízdí. V dobrých podmínkách se mohou jedinci dožít až 6 let, ale viděla jsem už i desetiletou zebřičku.

V čem chovat zebřičky

Jeden pár zebřiček můžete chovat už v kleci o rozměrech minimálně 40 × 40 × 50 cm. Klec pro zebřičky můžete koupit např. tady. Jako podestýlku můžete použít noviny, písečné pláty pro ptáky nebo speciální ptačí kočkolit (nezaměňujte s kočičím kočkolitem). Mně osobně se nejlépe osvědčily ty pláty s pískem, dají se nastříhat na požadované rozměry a zebřičky si o ně obrušují zobáky a drápky. Noviny zebřičky často škubou na vyplnění hnízda a ptačí kočkolit je brzy cítit. V kleci nesmí chybět krmítka a pítka. Jedno krmítko by mělo být naplněno gritem – pískem pro papoušky, ten zlepšuje trávení. V kleci nezapomeňte na hnízdo, seženete ho třeba zde. To koupíte v každých chovatelských potřebách. Je úplně jedno, které vyberete, jestli půlkulaté nebo kukaň. Pokud máte klec třeba po andulce, zapomeňte na to, že by si zebřičky hrály s hračkami nebo zrcátky, které andulka milovala. Zebřičky milují přírodní materiály, mají rády hodně členitou klec s množstvím větví ovocných stromů (mohou být i s listy). Zebřičky jsou celý den hodně aktivní, pohybují se trhavými pohyby, skáčou z větve na větev, přenášejí materiály na hnízdo sem a tam. Když jsou unavené, spokojené spočinou spolu v hnízdě. Klec by měla být vybavena i koupelnou s vodou, tu zebřičky přímo milují. Nezapomeňte ani na sépiovou kost a minerální kámen, zabráníte tak odvápnění samice.

Krmení zebřiček

Zebřičky jsou v potravě velice nevybíravé, jsou schopné spořádat téměř vše, co jim předložíte a rychle si na nové krmení zvyknou. Hlavní část potravy by mělo tvořit zrní – senegalské proso v klasech a směs z prosa, lesknice, řepky, moháru, lněného semínka. Můžete vše koupit ve směsi pro zebřičky jako je třeba tato. Jako zdroj vitamínů zebřičkám nabídněte i misku s na kousky nakrájeným ovocem a zeleninou, naklíčená semena nebo do směsi zrnin přidejte nastrouhanou mrkev. V létě zebřičky nepohrdnou listy pampelišek, přes zimu podáváme najemno nakrájený salát. V době hnízdění a odchovu mláďat je nezbytné zebřičkám poskytnout i vaječnou míchanici, více o ní níže.

Odchov mláďat zebřiček

chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřiček, rozmnožování zebřičekPokud chcete, aby vám zebřičky zahnízdily, je nutné, abyste jim poskytli hnízdo a dostatek materiálu na jeho vystlání. Může to být jemné seno, na kousky natrhaný ubrousek, kapesník, noviny. Pozor na seno a slámu s pevnými stébly, aby si o ně zebřičky neporanily oči. Materiál umístěte kamkoliv do klece. Pokud začnete hnízdo stavět sami, zebřičky si to stejně naaranžují po svém.
Po spojení samce se samičkou, které trvá jen pár vteřin a několikrát se opakuje, samička naklade 4-6 vajec. V sezení na vajíčkách se rodiče střídají. Vajíčka zobákem otáčejí, aby byla rovnoměrně zahřívána. Zajímavá je i komunikace páru, ve kterém jeden sedí na vajíčkách. Přestože zebřičky mezi sebou hojně komunikují zvuky, jedinec sedící v hnízdě  je potichu a na zvuky druhé z páru reaguje jen roztahováním ocasních per. Zebřičky se takto adaptovaly na prostředí, ve kterém na ně a na jejich vajíčka či potomky číhá množství predátorů. Musí být tedy potichu, aby je predátor nenašel. Když jedinec potřebuje vystřídat, upozorní na to velice tlumenými kníkavými zvuky, které predátor těžko lokalizuje. Zajímavostí je, že mláďata ve vajíčku slyší. Zpěv, který sameček vydává, když nesedí na vajíčkách, si mláďata naposlouchají a učí se ho už před vylíhnutím. Pokud by vylíhnutá zebřička byla odchována jiným ptačím druhem, pak by se sice naučila zpěv daného druhu, ale zůstal by jí i „zebřiččí repertoár“.
Mláďata se začínají líhnout po 12-14 dnech. Po vylíhnutí jsou slepá a plně závislá na péči rodičů. Na jejich výchově se podílí oba rodiče. Ve stáří 10-12 dnů začínají mláďata otevírat oči. Po 20 dnech poprvé vylétávají z hnízda, kam se zase vrací na odpočinek. Rodičům poskytněte dostatek potravy pro mláďata tedy směs zrnin pro zebřičky, senegalské proso v klasech, ale především vaječnou směs (prodává se sušená směs). To vše koupíte v chovatelských potřebách, vaječnou míchanici si však můžete vyrobit i doma za využití vajíčka vařeného natvrdo, piškotu, strouhané mrkve, jablka a strouhanky. Můžete přidat i najemno nasekané zelené krmení, pokud máte k dispozici. Jak poznat vhodnou dobu odstavu mláďat se dozvíte v textu níže. Zebřičky pohlavně dospívají v 90 dnech od vylíhnutí.

Nejčastější dotazy na chov zebřiček

V chovu zebřiček se vám může stát několik situací, se kterými si nemusíte vědět rady, proto jsem se rozhodla tady některé nejobvyklejší situace a jejich řešení popsat.

1) Samice stále neklade vajíčka

Samice může být moc mladá. Obecně začínají klást vejce od 10-12 měsíců věku. Je také možné, že nemá dostatek vápníku. Do klece přidejte minerální kámen a sépiovou kost.

2) Samice nakladla vejce, ale nesedí na nich

Opět to může být dáno věkem rodičů a jejich nezkušeností s vychováváním mláďat. Může se také stát, že jsou vajíčka neoplozená, pak na nich rodiče buď sedí moc dlouho nebo nesedí vůbec. Někdy je dokonce vyhazují z hnízda, vajíčka snědí, jindy na vajíčka udělají hned snůšku novou.

chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřiček, krmení zebřiček3) Rodiče mláďata vysedí, ale nekrmí je, ta po 2-3 dnech umírají

Pár je nejspíš přebuzený, přemotivovaný, proto dělají jednu snůšku za druhou a o mláďata se nestarají. Chtělo by to, aby si pár odpočinul. Vyndejte jim na 2 nebo 3 měsíce hnízdo a nepodávejte vaječnou míchanici ani jiné krmení bohaté na bílkoviny. Pokud to nepomůže a samice bude vajíčka snášet dál, nezbude vám než oddělit samce od samice. Pokud by totiž samička stále snášela vajíčka, uhynula by brzy na vyčerpání organismu.

4) Začala se líhnout mláďata, ale jeden z rodičů bohužel uhynul

O vysezení mláďat i o jejich výchovu se bez problémů dokáže postarat jen jeden rodič. U mých zebřiček se dokonce lépe osvědčil samec než samice. Počkejte, až budou mláďata na odstav, potom teprve kupte osiřelému rodiči novou zebřičku do páru. Pokud ji koupíte dříve, mohlo by se stát a často se stává, že samice začne prohánět a ubližovat vylíhnutým mláďatům.

5) Kdy zebřičky odstavit?

Mladé zebřičky jsou po vylíhnutí slepé a jsou plně závislé na péči rodičů. Ti je krmí, zahřívají je a pečují o ně po všech stránkách. Mláďata vylétávají z hnízda kolem 20.dne života. Z počátku jen na chvilku, postupně dobu pobytu mimo hnízdo prodlužují. Rodiče svá mláďata stále krmí, a to dalších cca 14 dní. Jakmile mláďata začnou sama jíst, stačí, když samostatně konzumují senegalské proso v klasech, je možné je odstavit. Pokud však nepozorujete agresivitu rodičů vůči mláďatům, nemusíte s odstavem pospíchat. Mláďatům se postupně odbarvuje zobák, černá barva pomalu směrem ke špičce zobáku mizí. Když má mládě černou už jen špičku zobáku, je většinou čas ho odstavit. Mám zkušenosti s tím, že čím více mláďat zebřičky vyseděly, tím samostatnější mláďata byla. Pokud vyseděly jen jedno mládě, často jim viselo na krku ještě dlouhou dobu, jak tomu často bývá i u lidských mláďat. Mám vypozorované, že samečci jsou ve vývoji také pomalejší než samice a jejich odstav trvá déle.

6) Rodiče začali mláďatům vytrhávat peří

Pokud začněte pozorovat zvýšenou agresi rodičů vůči mláďatům, je třeba zbystřit. Rodiče mohou mláďata prohánět po kleci nebo jim vytrhávat peří. Je možné, že chtějí znovu začít hnízdit a mláďata jim jsou na obtíž. Pokud jim rodiče trhají peří, třeba jim chybí stavební materiál na hnízdo, nějaký jim poskytněte. Jestli agresivita rodičů stále přetrvává, mláďata od rodičů oddělte.

7) Rodiče mláďatům ubližují, ta ale stále nejí sama

I tohle se bohužel může stát. V tom případě mláďata oddělte a dejte je do jiné klece, kterou umístěte blízko té s rodiči. Oni je přes mříže nakrmí. Případně vylijte z koupátka vodu a mládě zebřičky dejte do něj. Koupátko umístěte na mříže klece rodičů. Po nakrmení mladých zebřiček je vraťte zpátky do klece pro odstávčata.

8) Samec terorizuje samičku a vytrhává jí peří

Samec chce stavět hnízdo, ale nemá dostatek materiálu. Dopřejte mu nějaký – sušenou trávu či na kousky natrhané ubrousky nebo kapesníky.

9) Zebřičky vyseděly mladé, ale nestarají se o ně

Jedná se nejspíš o mladý pár, který neví, jak se o mláďata starat. Pokud se mláďata líhnou a rodiče je nezahřívají, ani nekrmí, dlouho nevydrží. Ruční dokrmování takto malých tvorečků je hodně komplikované. Jediná možnost je mláďata nasadit do hnízda jiného páru, který je vychová. Mám s tím dobré osobní zkušenosti.

10) Samice snáší vajíčka, ale pokaždé je sežere, co s tím?

Samice má nedostatek vápníku. Dejte jí vaječné skořápky, vajíčko vařené natvrdo, minerální kámen a sépiovou kost.

11) Vydrží zebřičky samy doma přes víkend?

Pokud budou mít dostatek krmení a vody, vydrží. Doporučuji koupit zásobníky zrní a také vody a dodat i koupátko, protože někdy pijí z něj. Je taky dobré zebřičkám do klece pověsit senegalské proso v klasech.

Minislovníček zvuků zebřiček

Zvuk Význam
týt-týt „Vidím něco nového v kleci a jdu to objevovat.“
kri-kri „Zlobím se, něco se mi nelíbí. Jsem naštvaný.“ nebo „Ztratil se mi z dohledu můj kamarád, hledám ho!“
kri-kri-kri-kri-kri… „Vidím nebezpečí!“ Tento zvuk někdy také předchází páření.
písk (zvuk podobný tlumenému pískání hračky) „Jsem spokojený, je mi dobře.“ Tímto zvukem také zebřičky informují ostatní v kleci o své přítomnosti a čekají od ostatních odpověď.
cvakání zobákem doprovázené slabými kníkavými zvuky a roztahováním ocasních per „Chci se družit, pojď ke mně.“ Většinou tak jeden z páru volá druhého k sobě do hnízda.
trrrrrrrr Zvuk doprovázející páření.
písnička, kterou sameček neustále opakuje „Tímto zvukem říkám, že tady je moje teritorium a zároveň na tento zvuk lákám samičku.“

Potřebujete osobní poradenství s chovem zebřiček? Pak využijte mých služeb chovatelského poradenství.

Poradna chovu zebřiček

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu zebřičky pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

437 komentářů na téma “Zebřička

  1. Děkuji za radu ještě bych se potřebovala zeptat četla jsem že mají rády přírodní větvičky můžete mi poradit jaké nerada bych aby jim to nějak uškodilo díky

  2. Dobrý den chtěla bych se zeptat mám klec o rozměrech V73 š 62 h 35 můžu mít v této kleci dva páry a mám šanci aby mi zahnízdily nebo musí být minimálně tři páry díky

  3. Dobrý večer mám doma dvě zebřičky (samec a samice) už asi rok snáší vajíčka ale nikdy je nevysedí vždy je vyhodí z hnízda a snesou další. Nevíte čím by to mohlo být jídla jim dávám hodně (mají dvě prosa, dvě misky se zrním a ještě misku se salátem, vodu jim taky měním každý den) ale když se přiblížím ke kleci začnou vyvádět a já se bojím že si na ty vajíčka nesednou ale vždy si na ně sednou…

    Děkuji za odpověď

    1. Dobrý den,
      zkuste jim koupit zakrytou budku místo otevřeného hnízda, třeba se v ní budou cítit líp. Jinak mě nic nenapadá, toho krmení mají možná moc, ale to by vadit nemělo. Tak držím palce.

  4. Dobrý den, jednak bych Vám chtěla poděkovat – mám téměř 80 letou maminku, začíná mít už zdravotní problémy, žije sama ale stále vitální a aktivní. Na vánoce dostala naprosto nečekaně párek zebřiček a návod – Vaši stránku s doporučením jak je chovat. Je radost mamce denně volat – je nadšená, má se o koho starat :-) Dokonce jim nechala i jména (Milan Chladil a Iveta Simonová). Kromě toho, že jste pomohla učinit jednu starší paní šťastnou se chci zeptat na následující – mamka jim do klece dává cca 3-4 týdně malou misku s vlažnou vodou na koupání, v bytě je teplo. Není to moc často? Jde mi o to, aby to nebyly spíš tučňáci :o) Přeji hezký den a děkuji za odpověď.

    1. Dobrý den, ani nevíte, jakou jste mi udělala radost! Lidi si většinou dnes jen stěžují a pochvaly nebo uznání se moc nedostává. Jsem moc ráda, že je Vaše maminka spokojená. Zebřičky jsou na pozorování a na domácí ticho úplně skvělí :D Ta mistička nevadí, vodu na pití musí mít pořád, ale pokud se jedná o misku na koupání, tak je to dobře. Nejlepší je dát ke kleci koupátko a nechat ho tam stále, jen vodu denně měnit (většinou do ní kakají). Koupátko se zavěšuje tam, kde je otvírání klece, tak, že klec otevřete a do toho prostoru zvenčí ho zavěsíte. Voda nemusí být teplá, ať se moc nerozmazlují :) Tak ať se Vám, mamince a pipkám daří a mějte se krásně! Aneta Baklová

      1. Hnízdo je dobré mít tam stále už od přivezení ptáčků domů. Hnízdí v domácích podmínkách prakticky neustále, nejvíce když se prodlužuje den, takže na jaře, pak taky přes léto.

  5. Dobrý den,
    vloni v létě jsme koupili párek zebřiček pro dcerku, protože chtěla ptáčky, kteří by nebyli moc hlasití. Má je v kleci ve svém pokoji, hned vedle dveří, jinde není místo. Původně jsme jim koupili jedno velké krmítko bez vrchního krytu, ale oni si z něho udělali hnízdo, tak jsme jim to nechali, protože jsme koupili novou klec a tam krmítka byla. Nemáme s nimi vůbec žádné zkušenosti, teprve je postupně sbíráme. Na podzim samička snesla vajíčka, ale bylo nám řečeno, že se jí nemusí nechat, tak jsme je vyhodili. Jenže po vánocích začala znovu snášet, a protože jsme jí je vyhazovali, snášela pořád, takže jsme jí pak dvě vajíčka nechali, aby nám neumřela. Vylíhlo se jedno ptáče, zmizela skořápka i druhé vajíčko. Ptáčátko bylo opravdu malé, takže asi po dvou dnech zřejmě umřelo a rodiče ho sežrali, protože jsme ho tam prostě nenašli. Asi za týden začala samička opět snášet vajíčka, nechali jsme ji opět dvě. Obě ptáčátka se vylíhla, jedno se mělo k světu hned, druhé méně, ale za dva dny se to srovnalo. Včera ráno jim bylo pět dní, vypadala k světu, rodiče se o ně starali celou dobu. Včera večer jsme však našli obě ptáčátka mrtvá ležet na zemi v kleci. A vůbec netušíme, co se stalo. A tak se ptám, co příště udělat jinak, aby se to, pokud možno, nestalo. Dát jim zavřené hnízdo – budku, aby tam námi nebyli rušeni?

    1. Dobrý den,
      taky se mi tohle stávalo. Přisuzovala jsem to tomu, že je pár mladý a že vychovat mláďata ještě neumí. Už se to naučili :) Taky je možné, že se cítí ohroženi, pak by to vyřešilo zavřené hnízdo nebo umístění klece výš než na zem. Může je rušit třeba pes nebo něco jiného. Je taky možné, že mají málo krmení a bojí se, že je nebudou schopni krmit. Pokud už se líhnout mláďata, dejte zebřičkám kromě klasické směsi prosa ještě senegalské proso v klasech a vaječnou míchanici. Návod na ni najdete nahoře v článku. Míchanici nedávejte, když se mláďata ještě nevylíhla, naopak to zebřičky nabuzuje ke snášení a nevychovávání mladých. Tak držím palce s dalšími mladými.

  6. Dobrý den, dnes se nám začaly klubat zebřičky, mohu se prosím zeptat, (začátečnice), kdy rodiče začnou krmit a co jim kromě prosa, salátu DN 84, můžu dát a jestli můžu dát naklíčené, míchanici? Děkuji :-)

    1. Dobrý den, rodiče je mají začít krmit hned po vylíhnutí. Každý den se líhne jedno. Krmení dáváte správné, určitě jim dejte i vaječnou míchanici a senegalské proso.

      1. Dobrý den, děkuji moc za radu, miminkům se daří, rostou jako z vody, nedávno to byly ještě, jak řekl syn „žížaly“. Jsou 4, dvě holky a dva kluci :-), už lítají, začínají sami pomalu papat. Jsem moc ráda, že jsem našla Vaše stránky, kde jsem zjistila, co dělat, neboť Pipinu jsem adoptovala, to je maminka, jsou jí dva roky a bylo mi jí líto. Byla dlouho sama, asi rok, zavřená ve voliéře sice, ale v kumbálu bez společnosti jen o prosu a vodě. Tak jsem si jí vzala domů, pořídila jí kamaráda a zbytek už znáte…:-) Díky, díky :-)

  7. Dobry den, mam parecek zebricek, samicka hnizdi, neni to poprve ale posledni dva dny napada samecka,celkem brutalne, je celkem dost opelichany… „Bordelu“ na hnizdo ma dost … Nevite kde by mohl byt problem? Uvazovala jsem dat je na chvili od sebe , ale to se bojim aby nezahynuli…. Dekuji za odpoved

    1. Dobrý den, možná mají malou klec, možná je samice moc nabuzená na hnízdění (pokud se jim dává vaječná míchanice mimo odchov mláďat). Pokud si jste jistá pohlavím samce, tak už nevím. U nás se taky někdy perou, ale netrvá to dlouho a není to brutální. Zvlášť bych je určitě nedávala.

  8. Dobrý den, asi tři měsíce mám dvě žebřičky (samičky, sestry). Tak dva měsíce bylo všechno v pořádku, ale poslední dobou jedna žebřička (stále ta samá) napadá druhou, neustále ji pronásleduje, odhání od misky s nasekanym salátem. Jsem z toho už zoufalá. Je to tím, že nemají samečka? Předem děkuji moc za odpověď.

  9. Dobrý den snad nevadí že to piši sem , ale mam doma 3 ročnou andulku od mladatka je zvyklá na obyčejne proso , a sem tam nějaké ty tyčinky s vitamínama , v patek sme ji koupili takový divný jislo s vitaminama slunecnicovyma semenama atd… kdyz sme po dvou dnech prijeli nase andulka měla všude po kleci peří ( fakt upně všude) nezdá se mi že je nejaka vyhubla( je mozne ze si meni peri) ale ta 2 vec ona se toho jidla vubec nedotkla a ma takovej divnej svetle zelenej trus , bojim se o ni , misto do krmitka s jidlem chodi jist pisek dekuju za radu , jmenuje se pepinka

    1. a taky si furt čechrá peri, jinak je v pohodě , ani neni moc načepyrena , zda se mi ze je v pohode , ale nebude ztoho nic mit , tedka se kouka do prazdny misky a kouse mrizky , je mozdx ze ma hlad? nebo se jen tak nudi
      odpoved je nalehava prosím

      1. Dobrý den, tak jí krmení vyměňte za jiné, na které je zvyklá. To vytrhané peří by mohlo být stresem. Pokud je na Vás fixovaná, tak jste jí asi chyběli a ptáci se ve stresu škubou.

  10. Dobrý den,
    mám obnovený chov zebřiček – několik let jsem je neměla. Mám pár starý přibližně 1 rok, před cca 14 dny zahnízdili, ale vajíčka jsou stále nevyklubaná a mají zvláštní vzhled. Stále na nich sedí, spíše samice – snesla jen 2 vajíčka. Obě vajíčka vypadají jakoby „uvařená“. Prostě když uvaříte vajíčko, tak se na jedné špičce udělá vzduchová kapsa, navíc jedno vajíčko je tmavé. Myslím si, že jsou to neoplozená vajíčka, ale nejsem si úplně jistá. Děkuji za radu a odpověď.

    1. Dobrý den, asi budou neoplozená nebo se ve vývoji mláďat stal nějaký problém. Mláďata se líhnou po 12-14 dnech, počkala bych ještě pár dní a pokud nic, vyhodila bych je.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: