Zebřička

18 min. čtení

Podívejte se v pořadu Polopatě na reportáž o zebřičkách natočenou u nás (čas 38:24).

Obsah článku:


Zebřička pestrá (Taeniopygia guttata) je drobný aktivní ptáček velice nenáročný na chov, vyskytující se v Austrálii. V chovatelských potřebách zebřičky poznáte snadno, většinou jsou v kleci společně s rýžovníky nebo chůvičkami a vydávají zvuky podobné pískacím hračkám.

chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřičekTaxonomické zařazení

Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Třída: ptáci (Aves)
Řád: pěvci (Passeriformes)
Čeleď: astrildovití (Estrildidae)
Rod: zebřička (Taeniopygia)
Druh: zebřička pestrá (Taeniopygia guttata)

Jak určit pohlaví zebřiček

Je to velice jednoduché. Samečka chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřičekpoznáte především díky jeho oranžovým skvrnám na lících. Zobák mají výrazně červený. Mezi lícemi a zobáčkem mají černé tzv. slzné proužky. Samci jsou většinou šedí a zpravidla více zbarveni než samice. Mají oranžové skvrny i na bocích, tentokrát s bílým tečkováním. Od zobáku na prsa se jim táhne černé zebrování, díky kterému nesou své jméno. Na prsou mají samci černou kresbu tzv. podkovu a bříško bílé. Sameček zpravidla zpívá. Zajímavé je, že každý samec má jiný hlas a zpívá jinou písničku.

Samice jsou šedé s bílým bříškem, mají zachované pouze slzné proužky. Jejich zobák může být červený, většinou je světlejší než u samce, často má i barvu oranžovou.

Existuje mnoho barevných mutací zebřiček, můžete natrefit na černolící samce nebo na bílé. U bílých zebřiček se pohlaví určuje už hůře, samce poznáte především díky jeho výrazně červenému zobáků a zpěvu.

chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřiček, kolik chovat zebřičekChov zebřiček

Zebřičky jsou na chov velice nenáročné, jsou vhodné i pro začátečníky. Nikdy nechovejte jen jednu, je nutné koupit druhou do páru. Zebřičky rozhodně nejsou samotáři, pokud vám jedna zebřička z páru uhyne, kupte co nejdříve novou. Zebřičky je možné chovat i v hejnech (třeba s rýžovníky nebo chůvičkami),  pravidlem je chovat nejméně tři páry od každého druhu. Pokud budete chovat pouze dva páry, budou se vám jedinci neustále pronásledovat a vzájemně zlobit. Klec či voliéru můžete mít umístěnou i venku, venkovní teplota by však neměla klesnout pod 15°C. Někteří chovatelé mají zebřičky venku až do 0°C. Zebřičky jinak i v teplotách kolem 15°C úspěšně hnízdí. V dobrých podmínkách se mohou jedinci dožít až 6 let, ale viděla jsem už i desetiletou zebřičku.

V čem chovat zebřičky

Jeden pár zebřiček můžete chovat už v kleci o rozměrech minimálně 40 × 40 × 50 cm. Klec pro zebřičky můžete koupit např. tady. Jako podestýlku můžete použít noviny, písečné pláty pro ptáky nebo speciální ptačí kočkolit (nezaměňujte s kočičím kočkolitem). Mně osobně se nejlépe osvědčily ty pláty s pískem, dají se nastříhat na požadované rozměry a zebřičky si o ně obrušují zobáky a drápky. Noviny zebřičky často škubou na vyplnění hnízda a ptačí kočkolit je brzy cítit. V kleci nesmí chybět krmítka a pítka. Jedno krmítko by mělo být naplněno gritem – pískem pro papoušky, ten zlepšuje trávení. V kleci nezapomeňte na hnízdo, seženete ho třeba zde. To koupíte v každých chovatelských potřebách. Je úplně jedno, které vyberete, jestli půlkulaté nebo kukaň. Pokud máte klec třeba po andulce, zapomeňte na to, že by si zebřičky hrály s hračkami nebo zrcátky, které andulka milovala. Zebřičky milují přírodní materiály, mají rády hodně členitou klec s množstvím větví ovocných stromů (mohou být i s listy). Zebřičky jsou celý den hodně aktivní, pohybují se trhavými pohyby, skáčou z větve na větev, přenášejí materiály na hnízdo sem a tam. Když jsou unavené, spokojené spočinou spolu v hnízdě. Klec by měla být vybavena i koupelnou s vodou, tu zebřičky přímo milují. Nezapomeňte ani na sépiovou kost a minerální kámen, zabráníte tak odvápnění samice.

Krmení zebřiček

Zebřičky jsou v potravě velice nevybíravé, jsou schopné spořádat téměř vše, co jim předložíte a rychle si na nové krmení zvyknou. Hlavní část potravy by mělo tvořit zrní – senegalské proso v klasech a směs z prosa, lesknice, řepky, moháru, lněného semínka. Můžete vše koupit ve směsi pro zebřičky jako je třeba tato. Jako zdroj vitamínů zebřičkám nabídněte i misku s na kousky nakrájeným ovocem a zeleninou, naklíčená semena nebo do směsi zrnin přidejte nastrouhanou mrkev. V létě zebřičky nepohrdnou listy pampelišek, přes zimu podáváme najemno nakrájený salát. V době hnízdění a odchovu mláďat je nezbytné zebřičkám poskytnout i vaječnou míchanici, více o ní níže.

Odchov mláďat zebřiček

chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřiček, rozmnožování zebřičekPokud chcete, aby vám zebřičky zahnízdily, je nutné, abyste jim poskytli hnízdo a dostatek materiálu na jeho vystlání. Může to být jemné seno, na kousky natrhaný ubrousek, kapesník, noviny. Pozor na seno a slámu s pevnými stébly, aby si o ně zebřičky neporanily oči. Materiál umístěte kamkoliv do klece. Pokud začnete hnízdo stavět sami, zebřičky si to stejně naaranžují po svém.
Po spojení samce se samičkou, které trvá jen pár vteřin a několikrát se opakuje, samička naklade 4-6 vajec. V sezení na vajíčkách se rodiče střídají. Vajíčka zobákem otáčejí, aby byla rovnoměrně zahřívána. Zajímavá je i komunikace páru, ve kterém jeden sedí na vajíčkách. Přestože zebřičky mezi sebou hojně komunikují zvuky, jedinec sedící v hnízdě  je potichu a na zvuky druhé z páru reaguje jen roztahováním ocasních per. Zebřičky se takto adaptovaly na prostředí, ve kterém na ně a na jejich vajíčka či potomky číhá množství predátorů. Musí být tedy potichu, aby je predátor nenašel. Když jedinec potřebuje vystřídat, upozorní na to velice tlumenými kníkavými zvuky, které predátor těžko lokalizuje. Zajímavostí je, že mláďata ve vajíčku slyší. Zpěv, který sameček vydává, když nesedí na vajíčkách, si mláďata naposlouchají a učí se ho už před vylíhnutím. Pokud by vylíhnutá zebřička byla odchována jiným ptačím druhem, pak by se sice naučila zpěv daného druhu, ale zůstal by jí i „zebřiččí repertoár“.
Mláďata se začínají líhnout po 12-14 dnech. Po vylíhnutí jsou slepá a plně závislá na péči rodičů. Na jejich výchově se podílí oba rodiče. Ve stáří 10-12 dnů začínají mláďata otevírat oči. Po 20 dnech poprvé vylétávají z hnízda, kam se zase vrací na odpočinek. Rodičům poskytněte dostatek potravy pro mláďata tedy směs zrnin pro zebřičky, senegalské proso v klasech, ale především vaječnou směs (prodává se sušená směs). To vše koupíte v chovatelských potřebách, vaječnou míchanici si však můžete vyrobit i doma za využití vajíčka vařeného natvrdo, piškotu, strouhané mrkve, jablka a strouhanky. Můžete přidat i najemno nasekané zelené krmení, pokud máte k dispozici. Jak poznat vhodnou dobu odstavu mláďat se dozvíte v textu níže. Zebřičky pohlavně dospívají v 90 dnech od vylíhnutí.

Nejčastější dotazy na chov zebřiček

V chovu zebřiček se vám může stát několik situací, se kterými si nemusíte vědět rady, proto jsem se rozhodla tady některé nejobvyklejší situace a jejich řešení popsat.

1) Samice stále neklade vajíčka

Samice může být moc mladá. Obecně začínají klást vejce od 10-12 měsíců věku. Je také možné, že nemá dostatek vápníku. Do klece přidejte minerální kámen a sépiovou kost.

2) Samice nakladla vejce, ale nesedí na nich

Opět to může být dáno věkem rodičů a jejich nezkušeností s vychováváním mláďat. Může se také stát, že jsou vajíčka neoplozená, pak na nich rodiče buď sedí moc dlouho nebo nesedí vůbec. Někdy je dokonce vyhazují z hnízda, vajíčka snědí, jindy na vajíčka udělají hned snůšku novou.

chov zebřiček, jak chovat zebřičky, jak na chov zebřiček, krmení zebřiček3) Rodiče mláďata vysedí, ale nekrmí je, ta po 2-3 dnech umírají

Pár je nejspíš přebuzený, přemotivovaný, proto dělají jednu snůšku za druhou a o mláďata se nestarají. Chtělo by to, aby si pár odpočinul. Vyndejte jim na 2 nebo 3 měsíce hnízdo a nepodávejte vaječnou míchanici ani jiné krmení bohaté na bílkoviny. Pokud to nepomůže a samice bude vajíčka snášet dál, nezbude vám než oddělit samce od samice. Pokud by totiž samička stále snášela vajíčka, uhynula by brzy na vyčerpání organismu.

4) Začala se líhnout mláďata, ale jeden z rodičů bohužel uhynul

O vysezení mláďat i o jejich výchovu se bez problémů dokáže postarat jen jeden rodič. U mých zebřiček se dokonce lépe osvědčil samec než samice. Počkejte, až budou mláďata na odstav, potom teprve kupte osiřelému rodiči novou zebřičku do páru. Pokud ji koupíte dříve, mohlo by se stát a často se stává, že samice začne prohánět a ubližovat vylíhnutým mláďatům.

5) Kdy zebřičky odstavit?

Mladé zebřičky jsou po vylíhnutí slepé a jsou plně závislé na péči rodičů. Ti je krmí, zahřívají je a pečují o ně po všech stránkách. Mláďata vylétávají z hnízda kolem 20.dne života. Z počátku jen na chvilku, postupně dobu pobytu mimo hnízdo prodlužují. Rodiče svá mláďata stále krmí, a to dalších cca 14 dní. Jakmile mláďata začnou sama jíst, stačí, když samostatně konzumují senegalské proso v klasech, je možné je odstavit. Pokud však nepozorujete agresivitu rodičů vůči mláďatům, nemusíte s odstavem pospíchat. Mláďatům se postupně odbarvuje zobák, černá barva pomalu směrem ke špičce zobáku mizí. Když má mládě černou už jen špičku zobáku, je většinou čas ho odstavit. Mám zkušenosti s tím, že čím více mláďat zebřičky vyseděly, tím samostatnější mláďata byla. Pokud vyseděly jen jedno mládě, často jim viselo na krku ještě dlouhou dobu, jak tomu často bývá i u lidských mláďat. Mám vypozorované, že samečci jsou ve vývoji také pomalejší než samice a jejich odstav trvá déle.

6) Rodiče začali mláďatům vytrhávat peří

Pokud začněte pozorovat zvýšenou agresi rodičů vůči mláďatům, je třeba zbystřit. Rodiče mohou mláďata prohánět po kleci nebo jim vytrhávat peří. Je možné, že chtějí znovu začít hnízdit a mláďata jim jsou na obtíž. Pokud jim rodiče trhají peří, třeba jim chybí stavební materiál na hnízdo, nějaký jim poskytněte. Jestli agresivita rodičů stále přetrvává, mláďata od rodičů oddělte.

7) Rodiče mláďatům ubližují, ta ale stále nejí sama

I tohle se bohužel může stát. V tom případě mláďata oddělte a dejte je do jiné klece, kterou umístěte blízko té s rodiči. Oni je přes mříže nakrmí. Případně vylijte z koupátka vodu a mládě zebřičky dejte do něj. Koupátko umístěte na mříže klece rodičů. Po nakrmení mladých zebřiček je vraťte zpátky do klece pro odstávčata.

8) Samec terorizuje samičku a vytrhává jí peří

Samec chce stavět hnízdo, ale nemá dostatek materiálu. Dopřejte mu nějaký – sušenou trávu či na kousky natrhané ubrousky nebo kapesníky.

9) Zebřičky vyseděly mladé, ale nestarají se o ně

Jedná se nejspíš o mladý pár, který neví, jak se o mláďata starat. Pokud se mláďata líhnou a rodiče je nezahřívají, ani nekrmí, dlouho nevydrží. Ruční dokrmování takto malých tvorečků je hodně komplikované. Jediná možnost je mláďata nasadit do hnízda jiného páru, který je vychová. Mám s tím dobré osobní zkušenosti.

10) Samice snáší vajíčka, ale pokaždé je sežere, co s tím?

Samice má nedostatek vápníku. Dejte jí vaječné skořápky, vajíčko vařené natvrdo, minerální kámen a sépiovou kost.

11) Vydrží zebřičky samy doma přes víkend?

Pokud budou mít dostatek krmení a vody, vydrží. Doporučuji koupit zásobníky zrní a také vody a dodat i koupátko, protože někdy pijí z něj. Je taky dobré zebřičkám do klece pověsit senegalské proso v klasech.

Minislovníček zvuků zebřiček

Zvuk Význam
týt-týt „Vidím něco nového v kleci a jdu to objevovat.“
kri-kri „Zlobím se, něco se mi nelíbí. Jsem naštvaný.“ nebo „Ztratil se mi z dohledu můj kamarád, hledám ho!“
kri-kri-kri-kri-kri… „Vidím nebezpečí!“ Tento zvuk někdy také předchází páření.
písk (zvuk podobný tlumenému pískání hračky) „Jsem spokojený, je mi dobře.“ Tímto zvukem také zebřičky informují ostatní v kleci o své přítomnosti a čekají od ostatních odpověď.
cvakání zobákem doprovázené slabými kníkavými zvuky a roztahováním ocasních per „Chci se družit, pojď ke mně.“ Většinou tak jeden z páru volá druhého k sobě do hnízda.
trrrrrrrr Zvuk doprovázející páření.
písnička, kterou sameček neustále opakuje „Tímto zvukem říkám, že tady je moje teritorium a zároveň na tento zvuk lákám samičku.“

Poradna chovu zebřiček

PRAVIDLA
1. Své dotazy k chovu zebřičky pište do diskuze níže, ale nevkládejte odkazy, jinak bude celý dotaz automaticky smazán.
2. Dotazy mi nepište v e-mailech, neodpovím na ně, zároveň nevolejte na mobil.
3. Vulgární nebo nesrozumitelné dotazy budou smazány. Pište tak, aby se to dalo přečíst a pochopit.
4. Odesláním komentáře souhlasíte se Zásadami ochrany osobních údajů.

415 komentářů na téma “Zebřička

  1. Dobrý den,

    Mám dotaz. Mám dva páry zebřiček, dost je pouštím se proletět a neustále mi stavějí hnízda po bytě…v květináči, atd. Myslela jsem, že to vyřeším tím, že pořídím hnízda do klece a ty jsem jim také vystlala, ale naopak mi nosí materiál z hnízda do provizorních hnízd po bytě. Jak je znovu nalákat zahnízdit tam ? Děkuji

    1. Dobrý den, zebřičky si prostě najdou místo, které se jim líbí nejvíc, a které se jim zdá pro stavbu hnízda nejlepší. Na hnízdo v kleci je naučíte bohužel především tak, že jim budete omezovat pohyb po bytě nebo jim nějak zamezíte přístup k jejich venkonvním hnízdům. Zkuste taky dát hnízdo v kleci výš, do jiného místa klece nebo pořídit jiné (kryté, nekryté, prostě jiné, než teď mají). Držím palce.

  2. Dobrý den, potřebuji poradit. Mám doma páru Zebřiček. a dnes jsem zjistil že samice nechce vůbec letet do hnízda. a ani se skoro vůbec nehýbe, je taková smutná….,ani oči skoro neotevře, mám je oba necelý rok. Když na ni sáhnu tak se skoro ani nepohne. Mají se samcem tři vajíčka. Poradíte mi s tím prosím někdo? Předem děkuji za odpověd.

    1. Dobrý večer, je mi líto, ale pokud se zebřička takhle chová, většinou už dlouho nevydrží. Pokud ani nežere, bývá to rychlé. Mohlo se jí stát cokoliv. Samicím často chybí vápník a snášením vajíček se vysílují…Pokud baští, zkuste jí dát vajíčko natvrdo nebo vaječnou míchanici, ovoce, zeleninu. Nedávejte v žádném případě avokádo! Měli by mít pořád sépiovku, případně zeleninu nebo ovoce lze sypat nastrouhanou sépiovkou, pokud ji jinak nechtějí, nebo nějakým minerálním doplňkem pro ptactvo. Můžete zkusit zavolat paní doktorce Ĺubice Nečasové 224 921 316, jestli by vám neporadila, co s ní. Je to odbornice na ptáky. Držím palce!

  3. Dobrý den, chci si pořídit dvě zebřičky ale nechci je rozmnožovat,můžu chovat dva samečky anebo páru nedám materiál na hnízdo a tím jim zabráním v zahnízdění? Děkuji za radu, Josef.

    1. Dobrý den, zebřičky jsou mezi sebou poměrně agresivní, tak je vždy lepší pořídit pár, tak si nejpravděpodobněji sednou. Jen samečky bych kvůli teritorialitě nepořizovala, možná dvě samice, ale ani tam to není na 100 %, že si nebudou ubližovat. Taky musí mít dostatečný prostor. Pokud nedáte páru hnízdo nebo materiál na něj, bude samice snášet vejce i do krmítka. Snůšce zabráníte zkrácením světelného dne a tím, že jim nebudete dávat zeleninu a ovoce. Takto se to však nedá dělat do nekonečna. Někdo jim vajíčka odebírá, samice to prý však frustruje, je tedy dobré jim aspoň jedno nechat nebo jim dát do hnízda něco vajíčku podobného. Osobně bych si pořídila spíš pár, je krása je pozorovat u společných interakcí a stavby hnízda. Můj sameček se teď rozhodl, že hnízdo tam, kde je, mu nevyhovuje, tak si staví jiné na bidýlku. To mu samozřejmě nejde, takže se zabaví a já se mláďat obávat nemusím. Mějte se krásně.

  4. Dobry den. Chci se zeptat, jestli někdo neví co znamená když se moje zebřička jakoby dusí… začalo to před dvěmi dny, seděla na větvičce a proste otevírala zobáček ale nevydávala žádný zvuk… fakt nevim co to je prosím kdyby někdo opravdu jistě věděl. Napište prosím děkuji….

    1. Dobrý den, zebřičky se tak „chladí“, dělají to po vyčerpávajícím letu, když jsou ve stresu nebo samice po snesení vajíčka. Je to normální a do pár minut to přejde.

  5. Dobrý den, máme v kleci 5samců a 4samičky, 1 samička je menší a vytrhané peří na krku o velikosti dvoukoruny, dýchá rychleji než ostatní a udržuje spíše odstup od ostatních, velké boje nepozoruji jen před spaním, ale to je běžné, nevím jestli není nemocná, aby nenakazila ostatní? děkuji za odpověď iva

    1. Dobrý den, moc ráda bych vám pomohla, ale opravdu nevím, co jí je a jestli může nakazit zbytek zebřiček. Soudě však podle toho, že je menší, řekla bych, že je to prostě slabší kus, proto ji oškubávají. To zrychlené dýchání může značit stres, to, že ji ostatní prohání nebo i nemoc. Každopádně pokud to není zvíře do skupiny nově zařezené a jsou spolu již delší dobu, neřešila bych to.

  6. Dobrý den,

    měli jsme mladý pár zebřiček. Měli spolu hnízdečko a samička snesla dvě vajíčka. Večer jsem opouštěla dům a byly spolu v hnízdečku, druhý den ráno jsme ji našli mrtvou na dně klícky, asi týden potom co jsme objevili první vajíčko. Sameček vypadá, že je v pořádku. Oba je máme od jednoho chovatele.
    Nevíte čím by mohla být smrt způsobena? Na internetu jsem se dočela, že by se jim neměla dávat míchanice v době sezení na vejcích. My jsme ji však měli lehce přimíchanou v krmení, sameček se nijak agresivně neprojevoval, byl pouze hlučný jako vždy. Chceme samečkovi pořídit novou partnerku, ale nechceme, aby dopadla stejně.

    Moc děkuji, ráda bych se vyvarovala stejné chyby.

    1. Dobrý večer, příčin úmrtí samičky může být hodně, napadá mě, je mohla mít nedostatek vápníku ze snášení vajec. Je dobré jim do klece dát sépiovou kost, případně ještě jiný minerální doplněk stravy. Můžete jim dát i vajíčko vařené natvrdo. Vaječnou míchanici dávejte až po vylíhnutí mláďat, ale příčina úmrtí to určitě není. Držím palce při výběru další samičky.

      1. Děkuji za odpověď, sepiovou kost měli celou dobu, sezobali jich několik, zkusíme tedy příště nabídnout ještě nějaké minerály, případně to vejce natvrdo. Je něco čeho bychom se měli vyvarovat?

        1. Tak mohla mít nějaký jiný zdravotní problém, těžko říct jaký. Pro ptáky obecně je toxické avokádo (i v malém množství) a také teflon. Pozoruji a slýchám o úmrtí ptáků v závislosti na smažení a vaření na teflonu spíš u starého teflonového nádobí. Dnešní teflon se zdá být bezpečnější, ale stejně při jeho použití větrejte, pokud máte zvířata poblíž.

  7. Dobrý den.
    Dnes mi na pozdě odhalenou nemoc umřel sameček, ale jelikož je sobota, budu moct nového koupit až v pondělí. Chci se zeptat zda samička ty dvy dny sama přežije a zda mohu udělat něco, co by ji pomohlo překonat osamělost než se koupí nový. Zatím mi samička od jeho smrti pouze sedí na dně klece a je mnohem mně aktivní než předtím.

    Předem děkuji za odpověď,
    S pozdravem
    Matt

  8. Dobrý den,
    rodiče mi přivezli dvě žebřičky, které měli údajně být dvě samičky ale u jedné jsem si nebyla tak moc jistá, protože má podivné hnědé zbarvení, u kterého mi nikdo nedokáže přesně určit pohlaví. V kleci měli hnízdo do něj ale vajíčka nesnášely a vajec co snesly na zem si nevšímaly nebo je rozklovaly. Hnízdo si znečistily a tak jsem ho vytáhla a chtěla ho později vyměnit. Mezitím mi však jedna z nich (ta u které zaručeně vím že to je samice) snesla vejce do misky na grit a zdá se mi že na nich chce sedět. Proto si myslím že ta hnědá je možná samec a že vajíčka by mohla být oplodněná. Chtěla jsem se zeptat jestli se mám vajíčka pokusit přesunout do nového hnízda, které bych zaměnila za tu misku nebo je nechat tam kde jsou.

    1. Dobrý den, samce poznáte tak, že zpívá. Samice někdy sedí i na neoplodněných vejcích. Hnizdo bych do klece raději nedávala a samici bych nechala sedět tam, kde sedává teď. Mohlo by ji to zmást a mohla by přestat na vejcích sedět.

  9. Dobrý den, prosím o radu.
    Mám páreček zebřiček z jednoho vrhu, potřeboval bych vědět jestli je můžu dát jako pár samostatně do klece pro mamku.
    Není předpoklad že by mamka nechávala zebřičky hnízdit.
    Můžu nechat tedy pár spolu nebo mám raději sehnat z jiného vrhu protějšek.
    Předem děkuji za odpověď.

  10. Dobrý den, již dva roky mám par zebricek. Úspěšně spolu dochovali tři snusky. Vždy spolu dobre vycházeli. Po té poslední jsem dala na nějaký čas hnizdo pryč.. a po cca půl roce jim ho tam vrátila, aby mohli začít hnizdit (všude po kleci jsem nacházela vajíčka). Samecek ale začal být velmi agresivní. Samičku vyháněl z hnízda a vytrhaval ji peří. Materiálu na stavení jsem mu dávala hodně. Po par dnech jsem hnizdo zase vyndala.. a doufala v klid. Bohužel ten vydržel jen par dnů. Samec pravidelně samičku honí, když prijdu domu, tak je všude hodně peří. Pak spolu zase par dnů vycházejí. Když se to zhorší, dam jin hnizdo, což samecka na chvíli zábavi, ale po týdnu, dvou začíná být zase agresivní a po vajickach není ani památky. Jen někdy najdu v kleci venku. Jsem už zoufalá.. bez hnízda není klid, ani s nim. Dnes je samička orvana,coz se nikdy predtim nestalo. Vyndala jsem hnizdo a přemýšlím o rozdělení.. Je mi to strašně líto, protože se měli velmi radi.. ale takhle To dal již nejde. Budu rada za každou radu. Dekuji moc!

    1. Dobrý den, mají oba dostatek krmiva? Určitě jim nedávejte vaječnou míchanici ani zelené, pouze proso a jiné zrní. Ostatní krmení je podněcuje ke hnízdění. Je to dáno i dlouhými dny. Pokud by toto nepomohlo, zkuste jim klec zakrývat a dělat jim tak kratší světelné dny, samec by se měl postupně uklidnit. Držím palce.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

error: