Jak vybrat napáječku – recenze napáječek
Vybrat napáječku není žádná věda, ale někdy se vám může stát, že nějakou koupíte a ona nefunguje. Většinou zlobí ty s kuličkou. Napáječka pak buď kape nebo se jí zasekává kulička a neteče. Kromě toho, jakou napáječku vybrat, se podíváme i na to, co dělat, když napáječka neteče nebo kape.
Objem napáječky vybírejte podle druhu a počtu zvířat. Křečkovi nebo pískomilovi bude stačit napáječka o 50 ml, osmákovi a potkanovi 150 ml, morčeti 350 ml, králíkovi 500 ml s tím, že vodu je třeba denně měnit. Na výběr jsou napáječky z plastu nebo skla. Plastovou napáječku umisťujte zvenku klece, aby ji zvíře neprokouslo nebo po ní nešplhalo. Napáječky se však dají upevnit i zevnitř, některé mají i poutko nahoře na zavěšení. Napáječky mají také nejrůznější designové provedení. Fungují na niplovém, kuličkovém nebo hladinkovém principu.
V každé napáječce, ať už plastové nebo skleněné, se tvoří řasy, které zvířatům škodí, proto je třeba vodu denně měnit a napáječku jednou za čas vyčistit. Jak vyčistit napáječku se dozvíte v tomto článku.
Niplová napáječka
Niplové napáječky jsou opatřeny vyváženou pohyblivou tyčinkou (niplem), do níž zvíře strká jazykem, a to spouští vodu. Prodávají se s objemy 100, 300, 500, 600 a 1000 ml. Niplové napáječky jsou velmi oblíbené, ale jsou poměrně hlučné. Trochu komplikovaně se upevňují na klec, ale jejich výhodou je, že můžete vodu dolévat, aniž byste ji sundali. Ovšem stejně je třeba je jednou za čas sundat a vyčistit. Nestává se, že by samovolně kapaly nebo vytékaly.
jsou hlučné
malý výběr designů
vyrobeny z plastu
komplikovanější upevňování na klec
hůře se shání
dají se dolévat seshora
zvířatům se z nich dobře pije
spouští dostatek vody při kontaktu s tlamičkou zvířete
nekapou
na kleci drží dobře
lepší vymývání, lépe se dostanete dovnitř
Kuličková napáječka
Kuličkové napáječky se vyrábějí z plastu nebo skla. Objemy kuličkových napáječek mají rozpětí od 50 do 1100 ml. Kuličkové napáječky jsou poměrně hlučné. Kuličkové napáječky s užším náustkem a menší kuličkou se hodí pro morčata, potkany, křečky atd., se širším náustkem pak pro králíky. U napáječek se širšími náústky je náústek s kuličkami spojen s napáječkou silikonem. Králíci se k silikonu přes mříže snadno dostanou a velmi je zajímá, tak ho rádi koušou. Napáječku pak dokážou zatáhnutím za náústek rozložit a obsah napáječky vylít. Pak je třeba najít obě kuličky v kleci králíčka, dát je zpátky do náústku, nasadit zpátky a zalepit páskou místo silikonového kroužku. K pásce se ale zvíře nesmí dostat, jinak se to celé bude opakovat…
Plastové kuličkové napáječky o větších objemech mohou kapat, je tedy třeba je naplnit až po okraj, případně při jejich naplňování vytvořit podtlak jemným zmáčknutím napáječky. Po naplnění vodou a zašroubování víčka tlak rukou povolte. Kuličkové napáječky někdy tečou i proto, že mají nakřivo zašroubovaný závit. Vždy tedy koukněte, jestli je zašroubovaný rovně.
Kuličky v kuličkových napáječkách se někdy mohou zaseknout, a zvíře pak nemůže pít. Pokud tedy voda v napáječce neubývá, pak vyzkoušejte, jestli se kulička na konci náústku hýbe. Pomáhá také napáječku trochu zmáčknout.
Kuličkové napáječky často padají z držáků, které k nim výrobce dodává. Je tedy lepší je ještě zajistit drátkem.
jsou hlučné
někdy se špatně šroubují, je třeba zkontrolovat, jestli jsou zašroubovány rovně
často kapou
některá zvířata umí napáječky rozložit na mikročásti
padají z držáků a z klece
zvířata přijímají kuličkou méně vody než z misky
časté je stereotypní chování zvířat, kdy olizují kuličku, protože se nudí
o kousání náústku s kuličkou si zvířata mohou poranit hlodáky (hlavně morčata)
kuličky se v náústku zasekávají a zvíře nemůže pít
složitěji se vymývají, je třeba použít štětku na láhve, do některých ohybů se dostanete stěží
ve skleněných napáječkách plave plastová mrkvička nebo kukuřice jako plovák pro určení hladiny vody, často to trochu komplikuje výměnu vodu, dá se však vyndat
možnost pevného skla
velké rozpětí objemů (50 – 1100 ml)
různé designy
některá plastová pítka mají poutko nahoře pro zavěšení, což může být praktické
Hladinková napáječka
Hladinkové napáječky jsou velmi oblíbené u chovatelů králíčků. Jedná se o napáječku, která má vespodu maličkou mističku, ze které králík pije, což je pro něj přirozenější, než olizování kuličky nebo niplu. Mně osobně se však moc nesvědčily tím, že kapaly vlivem pohybu králíka v kleci.
tečou kolem, pokud klec není úplně v klidu
jen jeden objem 500 ml
jeden design
hůře se shání
komplikovanější upevnění na klec
přirozené pití pro králíčky
je tichá
Skleněná napáječka s přísavkou
Jedná se o velmi křehké skleněné napáječky, které se přísavkou upevní na sklo terária nebo akvária. Bohužel tyto napáječky často padají a sklo se často rozbije. Dodávají se i s jakýmsi plíškem na připevnění na klec. Napáječky se také velmi špatně plní malým otvorem na pití. Některé už mají gumové ukončení se skleněným náustkem, takže ji snadno naplníte. Často se mi u nich stávalo, že voda zvířeti vůbec netekla.
velmi křehké sklo
špatně drží v teráriu nebo akváriu
občas z ní neteče voda
malé objemy spíš jen pro krečky
může spadnout, rozbít se a zvíře poranit
někdy voda zvířeti neteče
křečci po ní rádi šplhají
sklo místo plastu
Miska
Misku vybírejte hliněnou nebo keramickou s těžkým dnem, kterou králík nepřevrhne, nebude s ní házet ani ji šoupat po zemi. Fungujou dobře, jen je třeba vodu i několikrát denně měnit, podle znečištění. Zvířata do ní často hází seno, podestýlku nebo bobky. Také je třeba ji při výměně vody vytřít, bývá na ní slizký povlak. Misku je dobré nabídnout zvířatům, která málo pijí, z misky totiž obvykle pijí více. Pití z misky je pro zvířata nejpřirozenější, protože v přírodě pijí ze stojaté vody.
musí se častěji čistit, protože do ní zvířata hází nepořádek a uvnitř se tvoří povlak
s lehkými miskami mohou zvířata házet nebo šoupat, a vodu si tak vylít
nejpřirozenější pití zvířat
jednoduché mytí
zvířata z misky pijí více než z napáječek
je tichá
různé objemy a designy
Shrnutí
Musím říct, že jsem poslední dobou, hlavně v těchto horkých dnech (7/2024), neuvěřitelně naštvaná na kuličkové napáječky (objem od 250 ml), ať už plastové nebo skleněné, protože se na ně člověk absolutně nemůže spolehnout. Voda neteče buď vůbec nebo nedostatečně a zvíře je na ní neustále přilepené nebo teče všude kolem. Ke každé kuličkové napáječce zvířatům dávám raději i misku, pak ovšem ta napáječka pozbývá smyslu…
Osobně bych u zvířat jako králík nebo morče volila napáječky niplové, u nich se mi ještě nestalo, že by mě zklamaly. U velmi drobných zvířat, jako jsou křečci, zůstávám u plastových kuličkových napáječek s objemem 75 ml, zatím jsem s tímto objemem neměla žádný problém.